Društvo

BIJELJINU KITE CVIJEĆEM "Komunalac" u akciji sređivanja grada

Radnici bijeljinskog “Komunalca“ i ovog proljeća imaju pune ruke posla. U staklenicima, plastenicima i na otvorenoj površini na blizu 30 dunuma proizvode godišnje oko 30.000 sadnica sobnog cvijeća, ukrasnih grmova i stabala četinara i lišćara.

BIJELJINU KITE CVIJEĆEM "Komunalac" u akciji sređivanja grada
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Rasadničkom proizvodnjom bave se više od 20 godina ,a osim što proizvode cvijeće, brinu i o zelenim površinama u gradu.

Rasadnik “Komunalca“ nudi 50-ak vrsta cvijeća i dekorativnog bilja, od sobnog, sezonskog i vrtnog cvijeća do drvenastih vrsta.

Rukovodilac Radne jedinice “Rasadnik” Branka Matić kaže da su najtraženije vrste dracene, monstere, begonije, minđušice, te da su popularne i palme i takozvane “kućne sreće”.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

Proizvedemo godišnje oko 20.000 sadnica cvijeća i oko 10.000 mladih reznica četinarskih vrsta. Proizvodimo i mnogo vrsta sobnog cvijeća, a u posljednje vrijeme smo pojačali i asortiman ljekovitog bilja. Cijene sadnica su veoma povoljne, od 30 pfeniga, koliko košta sezonsko cvijeće, do 70 KM za drvoredne sadnice. Proizvedeno cvijeće prodaje se u rasadniku i na Zelenoj pijaci – kaže Matićeva.

Radnik u rasadniku Marko Rajak kaže da se uzgoju biljaka mora maksimalno posvetiti.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Ovaj posao zahtijeva ljubav i pažnju, ali i primjenu savremenih naučnih metoda i savjeta stručnjaka. Imamo sistem za navodnjavanje „kap po kap“, sistem za prihranjivanje, a radimo i okopavanje i orezivanje – kaže Rajak.

Drvoredi

Radnici „Komunalca“ rade i na popunjavanju drvoreda četinarskim biljem, sade nove sadnice i uređuju zelene površine u centru i gradskom parku.

Tehnički direktor ovog preduzeća Milorad Stjepanović podsjeća da je u budžetu Grada Bijeljina za košenje i održavanje zelenih površina planirano 246.000 KM. Prostor ispred opštine su već uredili, ali će ovaj posao biti završen i na ostalim javnim zelenim površinama i svih 13 kružnih tokova u gradu. Naglašavaju da se ovaj posao radi u saradnji s Odjeljenjem za stambeno-komunalne poslove.

– Uredićemo nove cvjetne aranžmane, izmijeniti određeni broj sadnica, uklanjati suve grane. Posebna pažnja biće posvećena gradskom parku. Biće zamijenjena suva stabla i posađeno tridesetak novih – naglašava Stjepanović.

Građani Bijeljine smatraju da bi trebalo urediti i zelene površine na periferiji, a ne samo u centru grada.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

– Treba ukloniti šiblje i travu pored trotoara, zamijeniti polomljene sadnice drveća i posaditi novo cvijeće – kaže Bijeljinka Katarina Lazarević.

Grad može biti zeleniji, čistiji i ljepši samo ukoliko i sami građani povedu više računa o zaštiti životne sredine, upozoravaju iz nevladinih organizacija, apelujući da inspekcije pojačaju kontrolu i kazne sve koji ne poštuju komunalni red.

Besplatni savjeti stručnjaka

Matićeva kaže da u rasadniku “Komunalca” mogu da se dobiju i besplatni savjeti stručnjaka kako da se uzgaja cvijeće ili uredi dvorište.

Za kvalitetno cvijeće potrebni su kvalitetna zemlja, sjeme, sadnice, prihrana, zaštita od buba i insekata. Posebna pažnja mora se voditi o temperaturnim oscilacijama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije