Društvo

BINDŽOVANJE, FLEKSOVANJE, KRINDŽ Danas djeca govore nekim drugim jezikom, a ovo im je "izvor" rječnika

Sadržaj kom su mladi izloženi na internetu i društvenim mrežama nepovratno utiče na oblikovanje njihove svijesti.

BINDŽOVANJE, FLEKSOVANJE, KRINDŽ Danas djeca govore nekim drugim jezikom, a ovo im je "izvor" rječnika
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Žargonske izraze uče mlađe generacije od nešto starijih. Nekada smo mi bili ti koji su ih smišljali, a danas pokušavamo da razumijemo o čemu to govore mladi. Žargon nastaje u školama, kod omladine do 20 godina, a danas je internet novo mjesto rađanja novih značenja riječi.

Profesor iz Beograda Vlado Đukanović rekao je za RTS da je internet mjesto gdje pretežno nastaju žargoni, ali ne i jedino.

Pročitajte još

– Društvene mreže doprinose nenormalnom širenju pojedinih riječi i žargona, takav uticaj na jezik nije viđen ranije u istoriji, kao u posljednjih tridesetak godina – objašnjava Đukanović.

Prema njegovim riječima, takav uticaj na jezik nije viđen nikada ranije u istoriji, kao u posljednjih tridesetak godina.

Nema pravila

Govoreći o tome šta utiče na to da riječi iz žargona postanu standard govora Đukanović ističe da ne postoje jasni kriterijumi za to.

– Pokušavali su ljudi da razvrstaju žargone, odnosno da klasifikuju pojmove, ali sve izmiče, svakoj mogućoj klasifikaciji. Ne postoje vrata na koja se puštaju žargonske riječi u standardni jezik, niti postoji tijelo koje pušta takve riječi. To se desi vremenom. Govornici počnu da koriste tu riječ frekventno – objašnjava Đukanović.

On je ukazao na to da žargonizmi opstaju u društvu nezavisno od okruženja.

– To su divljine jezika i tu se stvari dešavaju same od sebe. Nešto se pojavi, nešto ostane da postoji, a nešto potpuno promeni izvorno značenje. Nikakvog tu reda i pravila nema – kaže on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije