Bitka za Sutjesku nije završena – poručuju, tim povodom, iz Centra za životnu sredinu Banjaluka, jedne od vodećih eko organizacija u Koaliciji za zaštitu rijeka.
Eko aktivisti su se, zajedno s mještanima tog područja, od 2006. borili da spriječe izgradnju malih hidroelektrana na riječicama Sutjeska i Hrčavka u samom Nacionalom parku. Kad se činilo da je bitka dobijena, pojavio se novi izazov.
Ko je odobrio projekat
Okružni sud u Banjaluci poništio je 2015. rješenja o odobravanju studija uticaja na životnu sredinu za pomenute hidroelektrane u NP Sutjeska, a Vrhovni sud RS odbio žalbe investitora. Ipak, Hydroenergy d.o.o Gacko, u vlasništvu austrijskog holdinga GLA, tvrde ekolozi, dobilo je dokumentaicju za izgradnje male hidroelektrane na samoj granici Nacionalog parka, tačnije 170 metara od granice.
– Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske nakon pomenitih presuda obustavlja postupke odobravanja studija uticaja na životnu sredinu za male hidroelektrane u Nacionalnom parku „Sutjeska“, sve dok se ne usvoji prostorni plan Nacionalnog parka. Prostorni plan nije usvojen, a postoje zahtjevi da se zaštićeno područje proširi. Uprkos tome, izdata je potrebna dokumentacija za izgradnju MHE Sutjeska 2B, koja se nalazi na granici Nacionalnog parka – poručuju iz Centra za životnu sredinu.
“Balkanski mešetari s bečkom adresom”
Liderka ove NVO Nataša Crnković ističe da je izgradnja malih hidroelektrana u Bosni i Hercegovini “eklatantan primjer političke korupcije i favorizovanja partikularnih interesa investitora nauštrb lokalnog stanovništva i zaštite prirodnih bogatstava”.
Za investitore buduće male elektrane na Sutjesci ekolozi kažu da se radi o “balkanskim mešetarima s bečkom adresom”.
Firma Hydroenergy, koja je vlasnik koncesije za izgradnju MHE Sutjeska 2B na samoj granici nacionalnog parka, registrovana je u Gacku, a u stvarnom je vlasništvu GLA holdinga iz Beča, navode u Centru.
Poslovali bez prihoda
Prema podacima službenog registra, Hydroenergy d.o.o. ima dva zaposlena radnika, a 2019. godinu završila je bez ikakvog prihoda.
– Kao vlasnik firme s adresom u Gacku registrovan je GLA holding u vlasništvu Vladimira Vukovića, porijeklom iz Srbije, s austrijskim državljanstvom. Njegov holding prvobitno se pojavljuje u Srbiji, kada s tadašnjim gradonačelnikom Vranja potpisuju memorandum o saradnji u oblasti turizma, reciklaže, prerade čvrstog goriva i geotermalne energije – navode u Centru za životnu sredinu.
Dodaju da se ovaj holding u BiH pojavljuje kao investitor u hidroenergiju, pa tako, pored firme Hydroenergy Gacko, u svom vlasništvu ima i firmu Hidrovat d.o.o.
Upravo je firma Hidrovat, prema pisanju medija, bila uključena u izradu Zoning plana područja posebne namjene „Janjske Otoke“, kojim je dozvoljena izgradnja malih elektrana na ovom biseru prirode, koji mnogi smatraju najljepšim mjestom u Republici Srpskoj.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu