Društvo

BIVŠI STUDENTI ŠOKIRANI Bodovanje stare diplome košta čak 330 maraka

Diplomci javnih univerziteta u Srpskoj koji su diplome stekli prije „Bolonje“ treba da plate čak 330 KM da bi im njihov fakultet tu diplomu izrazio u bolonjskim ECTS bodovima.

uručivanje diplome
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Fakulteti, naime, za to treba da provedu postupak ekvivalencije ranije stečenih zvanja sa novim zvanjima, a po troškovniku oba javna univerziteta u RS, za to se naplaćuje 300 maraka, dok sam zahtjev za ekvivalenciju košta 30 KM.

Ove cijene su nepromijenjene već godinama, ali svaki put ponovo šokiraju nekog od bivših studenata koji se nađu u situaciji da im treba „prevod“ diplome na bolonjski sistem, odnosno ECTS bodove. Sa povećanim odlivom visokokvalifikovanih ljudi iz RS, sve više je i onih koji ostanu zatečeni kada čuju da potvrdu da imaju određeno zvanje i pripadajuće ECTS bodove treba da plate toliko.

Planiram da upišem master studije u inostranstvu i kod predaje papira mi je trebala potvrda sa fakulteta da imam tih 240 ECTS bodova, jer oni u inostranstvu rade samo po tom sistemu. Kontaktirao sam matični fakultet Univerziteta u Banjaluci gdje sam saznao da moram da uradim tu ekvivalenciju i da to košta 330 KM, jer sam fakultet završio prije Bolonje. Malo je reći da sam ostao zatečen. Pisao sam i molbu fakultetu da ne prolazim kroz taj postupak, jer za nastavak školovanja treba da predam praktično samo neku potvrdu da imam tih 240 ECTS bodova, a njima ne treba da imaju izražene bodove po predmetima, što valjda rade u ekvivalenciji. Da budem iskren, ne znam ni šta u tome ima toliko da košta. Osim toga, koliko sam čuo, svi mi koji smo završili fakultete po starom sistemu imamo i više od tih 240 bodova – ogorčeno priča naš sagovornik, koji se nedavno našao u ovoj situaciji, ali nije želio da mu objavljujemo ime.

Pročitajte još

On nije ni prvi sagovornik Srpskainfo koji se žalio na „preskupu ekvivalenciju“, ali bez rezultata.

Troškovi ekvivalencije na oba javna univerziteta u RS utvrđeni su troškovnicima, koje njihovi upravni odbori usvajaju svake godine, ali ovaj iznos nisu mijenjali godinama.

Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin za Srpskainfo ističe da se to radi na prijedlog fakulteta.

– Ta cijena je utvrđena mnogo ranije nego što je ovaj rektorski tim došao na čelo univerziteta. Ona se svakako može preispitivati, ali pretpostavljam da su kod toga uzeli u obzir posao koji treba da uradi komisija koja provodi postupak ekvivalencije, a tu zaista ima posla. Potrebno je da sve predmete koje je student položio tokom akademskih studija uporede sa novim nastavnim planom i programom, odnosno sa brojem ECTS bodova, i da izdaju odgovarajuću diplomu i dodatak toj diplomi. Često se ispostavi da su studenti koji su završili studije po ranijem planu i programu ostvarili i veći broj ECTS bodova i onda je komisija dužna da obrazloži i navede sve njihove kompetencije i broj ECTS bodova koji je ostvaren i veći je od propisanog – ističe Gajanin.

Studenti mogu da traže izmjene

– Ako studenti procijene da ta cijena nije adekvatna u smislu da je previsoka ili možda preniska, mogu preko studentskih predstavnika da upute predstavku Upravnom odboru Univerziteta i da je on razmotri – ističe rektor Gajanin.

Prije nekoliko godina, stav tada resornog ministarstva prosvjete i kulture bio je da će i oni od Univerziteta zatražiti da preispita odluku o visini troškova tog postupka, ali ništa se do danas nije promijenilo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije