Društvo

“BIZNISOM DO NEZAVISNOSTI” Ekonomsko osnaživanje vraća moć u ruke ženama žrtvama nasilja

Dvodnevna radionica “Biznisom do nezavisnosti”, koja je dio projekta “Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena, žrtava nasilja u porodici”, održana je ovog vikenda u Banjaluci.

“BIZNISOM DO NEZAVISNOSTI” Ekonomsko osnaživanje vraća moć u ruke ženama žrtvama nasilja
FOTO: FONDACIJA INFOHOUSE

Projekat provodi Fondacija Infohouse iz Sarajeva u saradnji s Udruženjem građana “Budućnost” iz Modriče, a jedan od ciljeva je eliminacija nasilja i diskiminacije žena, žrtava nasilja, kao i poboljšanje njihovih osnovnih prava. 

Na treningu su učestvovale žene, žrtve nasilja, koje su priliku da saznaju više o ovom projektu dobile preko Sigurne kuće, odnosno fondacije “Udružene žene”  iz Banjaluke. Kroz ovaj projekat učesnice su upoznate sa javnim pozivom za apliciranje za finansijsku pomoć Evropske unije u cilju samozapošljavanja, odnosno razvoja  vlasititog biznisa i finansijske nezavisnosti, a grantovi se kreću u iznosu od 3.000 do 5.000 evra.

FOTO: FONDACIJA INFOHOUSE
FOTO: FONDACIJA INFOHOUSE

– Učesnice treninga smo upoznali sa aplikacijom, kako ona izgleda, kako se ispunjava i slično. Većina ovih žena nije imala priliku do sada da vidi kako se to radi, pa smo korak po korak prošli sve aspekte popunjavanja aplikacije. Fokus je na njihovim idejama koje bi im mogle donijeti zaradu. Potrebni su nam okrugli stolovi i razgovor na temu nasilja nad ženama, ali su nam definitivno potrebni i ovi konkretni projekti kroz koje žene stiču ekonomsku nezavisnost. To je jedna od izlaznih strategija iz kruga nasilja, jer nažalost zbog loše ekonomske situacije se dešava da se žene vrate nasilnicima – rekla je projekt koordinator Jelena Mišić, direktorica UG “Budućnost” Modriča.

Kako je naglasila, sve žrtve nasilja mogu da se jave na ovaj i slične javne pozive i svima se daje prilika.

Ekonomsko nasilje nad ženama i dalje je skrivena kategorija rodno zasnovanog nasilja. Ovim projektom se direktno doprinosi borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i rješavanju pitanja vezanih za nezaposlenost i ekonomsku ovisnost žena žrtava nasilja.

FOTO: FONDACIJA INFOHOUSE
FOTO: FONDACIJA INFOHOUSE

– Ekonomsko nasilje je jedan od velikih problema sa kojim se ove žene susreću. Svi oblici nasilja su teški, a taj ekonomski aspekt je jako važan i jedan od ključnih kako bi neko konačno izašao iz kruga nasilja u kojem se nalazi – rekla je Gordana Vidović, dugogodišnja aktivistkinja za prava žena, te trenutna poslanica u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koja uz Jelenu vodi ove treninge.

Na radinici je učestvovalo više žena, a svaka je predstavila svoju poslovnu ideju. Jedna od njih je i Banjalučanka B.T.

– Ja sam prošla kroz životnu situaciju, poput danas prisutnih žena, u kojoj sam bila žrtva nasilja u emotivnoj vezi, a koju nikome ne bih poželjela. Posljedice nasilja su takve da ukoliko ostanete u takvoj situaciji idete samo ka dnu, a ono što je mene podiglo je prvenstveno moja porodica. Preko fondacije „Udružene žene“ iz Banjaluke sam saznala za ovaj projekat. Ukoliko bih dobila jedan od grantova za svoju poslovnu ideju za mene bi to bila jedna vrsta sigurnosti, osnaženja i prilike da rastem i da se razvijam na svakom polju. Ostvarenje ličnih ambicija meni, a vjerujem i svakoj drugoj osobi, daje snagu da lakše nosim sa stresnim životnim situacijama – rekla je ona.

Projekat “Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena, žrtava nasilja u porodici” realizuje se u okviru programa “Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava”, a koji finansira Evropska unija. Javni poziv je otvoren do kraja avgusta, a više informacija može se pronaći na stranici Fondacije Infohouse.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije