Društvo

Bogat program “Gradiške jeseni“: Nastavili viševijekovnu tradiciju (FOTO)

Izložbama slika, promocijom knjiga, sajmom hrane i pića, sportskim takmičenjima i drugim programima, u Gradiški je nastavljena viševijekovna tradicija „Gradiške jeseni“.

Bogat program “Gradiške jeseni“: Nastavili viševijekovnu tradiciju (FOTO)
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Centralno mjesto ima gospojinski vašar, narodna svetkovina na kojoj se okupio veliki broj mještana gradiškog kraja i susjednih opština.

Ovo je istovremeno i krsna slava grada koja je obilježena litijom i drugim pravoslavnim svečanostima.

– Duže od jednog vijeka narod se saborno okuplja u Gradiški na Malu Gospojinu i ta tradicija opredijelila je gradske vlasti da ovaj veliki praznik proslavljaju kao slavu grada – rekao je arhijerejski namjesnik, Gojko Slijepčević.

Istakao je takođe da hram Pokrova presvete Bogorodice, čija obnova je u završnici, predstavlja kamen međaš i duhovni biser Gradiške i cijele Republike Srpske.

– U proteklih godinu dana, između dvije slave grada, uprkos pandemiji radili smo i gradili na cijelom gradiškom području. Osim infrastrukturnih projekata otvoreni su novi proizvodni pogoni i zaposleni mladi – rekao je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić.

Nakon Svete liturgije, litija je prošla gradskim ulicama.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Turistička organizacija organizovala je sajam domaćih proizvođača zastupljenih u “Kući Lijevča i Potkozarja”.

Pročitajte još

Predstavljeno je šesnaest proizvođača iz Gradiške i susednih opština.

– Upravo je naša, “Kuća Lijevča i Potkozarja” otvorila mnoga vrata poljoprivredim proizvođačima i omogućila im da svoje proizvode predstave i na drugim tržištima – istakla je Valentina Perić, direktor Turističke organizacije Gradiška.

U okviru “Gradiške jeseni” predstavljene su dvije knjige sa podacima o više od 16.500 žrtava Drugog svetskog rata.

U knjizi o žrtvama ustaškog terora navedeni su podaci o 14.443 civilne žrtve sa područja tadašnje opštine Bosanska Gradiška od 1941. do 1945. godine.

Među njima je 5.470 dece mlađe od 14 godina. U drugoj knjizi navedena su imena 2.081 borca NOB-a.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Predsjednik gradiškog SUBNOR-a Nikola Kragulj podsjeća da je ovaj projekat započet 1985. godine, ali da se, zbog ratnih dešavanja i drugih razloga, rad odužio do prošle godine, kada su knjige odštampane.

Istoričar Željko Vujadinović je naglasio da ove dve publikacije predstavljaju jednu celinu, koja obuhvata civilne i vojne žrtve, a njihovim objavljivanjem vraća se duh stradalim žrtvama i oslikava karakter Drugog svetskog rata.

Priređivač ove dve publikacije je književnik Nebojša Ivaštanin.

Izložbe, predstave i promocije

Izložba slika “Pogled u budućnost”, autora Srđana Vidovića otvorena u Kulturnom centru Gradiška. Gradsko pozorište Gradiška odigralo je predstavu “Otvarač za konzerve”. U ovoj komediji koju je režirao Stojan Matavulj glume Admir Mešić i Draško Vidović. Zavičajni muzej Gradiška izradio je spomen – ploču Đurđu Vučetiću, trgovcu iz Mrčevaca, koji je 1949. godine na školovanje u Beograd na školovanje odveo više 300 dečaka i devojčica iz Potkozarja i Lijevča polja. Među brojnim programima, održane sui tradicionalne konjičke igre na gradiškom hipodromu u Žeravici.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije