Međutim, lekari upozoravaju da morate da budete oprezni sa konzumacijom suvih smokvi, naročito ako imate dijabetes ili ste alergični na polen.
Suve smokve su prava apoteka u malom, sadrže velike količine vitamina C i K, kalijuma, fosfora, magnezijuma, kalcijuma i vlakana. Takođe, prepune su antioksidanta.
Zbog toga što sadrže veliku količinu prirodnog šećera, ne preporučuje se konzumiranje velike količine. To se naročito odnosi na suve smokve koje sadrže i manje vode, pa je u njima veća koncentracija kalorija i šećera.
Čak i mala porcija suvih smokava nudi veliku količinu vlakana, vitamina i antioksidanta.
Suve smokve su odličan izbor jer organizmu brzo mogu da obezbjede neophodnu energiju.
Ko ne smije da jede suve smokve?
Ukoliko pretjerate sa suvim smokvama, one mogu da izazovu dijareju. Suve smokve su bogate vitaminom K i zato se ne preporučuju osobama koji uzimaju lijekove za razređivanje krvi.
Takođe, kako bi duže trajale, pri industrijskom sušenju smokava se koriste sumpor dioksid i sulfiti. Međutim, problem je što ove materije mogu da izazovu alergijske reakcije kod nekih ljudi, pre svega kod astmatičara, pa bi za njih bilo poželjno da ovako sušene smokve ipak izbjegavaju.
Suve smokve se ne preporučuju osobama sa dijabetesom jer sadrže dosta šećera. Iz istog razloga s njima ne bi trebalo da pretjeruju ni osobe koje su na dijeti i žele da smršaju.
Treba imati u vidu da tokom pripreme suvih smokava većina vlage izlazi iz njih, dakle, povećava se koncentracija glukoze. Sušeno voće ima dosta kalorija, pa može naštetiti dijabetičarima. Čak i kod dijabetesa tipa 1, visoko kalorična hrana je zabranjena, a to se naročito odnosi na tip 2.
Takođe, jedna studija je pokazala da ako ste alergični na polen, imate velike šanse da budete alergični i na smokve, piše medicalnewstoday.com.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu