Društvo

Bolji položaj boračkih kategorija u Semberiji: Proširiti stambeni program za sve kategorije boraca

Zakonska regulativa, stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, zdravstvena zaštita boračkih kategorija, dio su misije na kojoj već dvije i po decenije istrajavaju boračke organizacije regije Bijeljina, od Lopara do Donjeg Žabara.

Bolji položaj boračkih kategorija u Semberiji: Proširiti stambeni program za sve kategorije boraca
FOTO: RAS SRBIJA

I u narednom periodu prioritet je poboljšanje položaja demobilisanih boraca, koji zbog starosti nisu zanimljivi na tržištu rada i ratnih vojnih invalida od pete do desete kategorije.

Boračke organizacije bijeljinske regije bile su inicijatori i učesnici niza projekata, radi poboljšanja statusa i položaja 38.000 demobilisanih boraca, 4.300 ratnih vojnih invalida i 2.200 porodica poginulih boraca.

Programom stambenog zbrinjavanja od 2007- 2014. godine udomljeno je 90 odsto iz ove populacije, za šta je Vlada uložila preko 150 miliona KM.

Sekretar Boračke organizacije grada Bijeljina Radan Ostojić kaže da se stambeni program mora proširiti i obuhvatiti sve kategorije ratnih vojnih invalida i demobilisane borce.

Imamo pripadnike ove populacije, koji iz opravdanih razloga nisu aplicirali za stambeno rješavanje te ih ne možemo prepustiti same sebi. U teškom položaju su i demobilisani borci koji nemaju vlastiti krov nad glavom – kaže Ostojić.

Opština Ugljevik među prvima u Srpskoj stambeno je zbrinula boračke kategorije.

– U Ugljeviku živi 301 porodica poginulih i 648  RVI. Obezbjeđivali smo placeve, infrastrukturu, dijelili građevinske pakete, gradili kuće. U tome smo imali podršku nadležnih republičkih institucija, ali i RiTE Ugljevik, preduzeća koje je okosnica razvoja cijele regije. Iz budžeta se godišnje za zbrinjavanje boračkih kategorija izdvaja oko 150.000 KM – ističe Jovan Marinković, predsjednik Boračke organizacije opštine Ugljevik.

Na vlastiti krov nad glavom u Loparama čeka još desetak porodica poginulih boraca.

– Iz budžeta ove nerazvijene opštine godišnje se za zbrinjavanje boračkih kategorije izdvaja oko 60.000 KM. Na području opštine Lopare žive 242 porodice poginulih boraca i oko 700 ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije – kaže Mitar Tojić, predsjednik BO opštine Lopare.

Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto Slađana R. Mrkonjić/RAS Srbija

Boračka organizacija inicirala je i donošenje Zakona o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom i na taj način obezbjedila egzistenciju značajnom broju nezaposlenih.

Dok u Bijeljini ratni vojni invalidi dobijaju posao posredstvom preduzeća  „Patriot”, u Ugljeviku se o tome već osam godina stara preduzeće  BO RS „Preporod“.

– Zapošljavamo 51 radnika, ratnih vojnih invalida od pete do osme kategorije, demobilisane borce i djecu poginulih boraca. Nadamo se da će više poslodavaca imati razumjevanja za ove kategorije. Ne tražimo milostinju, samo da nam se omogući da radimo i dostojanstveno živimo od svog rada – kaže Jovan Marinković, predsjednik BO Ugljevik.

U regionalnoj Boračkoj organizaciji naglašavaju da se 90 odsto prava ove populacije crpi iz Zakona o pravima boraca – od invalidnina do prava na borački dodatak i nagrada za odlikovane borce. Iz godine u godinu poboljšavana su postojeća i dograđivana nova prava u ovom zakonu.

Izborili se za zdravstvenu zaštitu

Boračke organizacije su se izborile za besplatno liječenje ratnih vojnih invalida i bolje uslove za ortopedska pomagala, a demobilisani borci stariji od 65 godina mogu da ovjere knjižicu bez obzira da li su im uplaćeni doprinosi. Izgrađeni su centralni spomenici poginulima u cijeloj regiji, osim u Donjem Žabaru, gdje nema ni ni spomen sobe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu