Banjaluka

Borba s vatrom traje već 10 dana: Vatrogasci pješače do požarišta, mještanima smeta dim (FOTO)

Na brdu iznad Vrbanje već desetak dana vatrogasci se bore s požarom. Vrućina, napor i teren, zbog kojeg mogu da prolaze samo pješke s vodom na leđima, posao gašenja maksimalno otežavaju. Dim sa ovog požarišta vidi se iz dosta banjalučkih naselja. Mještani kažu da se ne plaše, ali da im smeta ružan miris koji se uveče spusti do njih.

Borba s vatrom traje već 10 dana: Vatrogasci pješače do požarišta, mještanima smeta dim (FOTO)
FOTO: VATROGASNA BRIGADA BANJALUKA/FACEBOOK/SCREENSHOT

Uzak, makadamski i izrovan put jedini je kojim se može doći do mjesta požara. U to se uvjerila i ekipa Srpskainfo, koja je od vožnje brzo morala da odustane, jer automobilom ne može da se prođe. A ovim putem vatrogasci prolaze terenskim vozilom, onda ih nakon kojeg kilometra parkiraju, jer dalje ne mogu. Na leđa stave po 25 litara vode, pješke kroz šumu još dva, tri kilometra, pa se vraćaju po vodu i tako stalno.

Mještani Vrbanje su u čudu kako je požar izbio tamo gdje, kako su nam rekli, nema ljudi.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Ima nekih vikendica tamo, ali nikada prije nije bilo požara. To je baš težak teren, ne može se do njega. Nisam u panici, ali sam malo zabrinut, jer gori danima. Najgore je uveče, kada se dim spusti do kuća. Čovjek ne može da sjedi u dvorištu, zatvaramo prozore, kupimo veš. I unucima ne dam da su napolju, jer se baš osjeća težak miris – priča za Srpskainfo mještanin Vrbanje.

Njegova komšinica kaže da nikada nije doživjela da gleda požar na brdima i da treba rigorozno kazniti onog koji je to uradio, ako je požar namjerno ili slučajno izazvala ljudska ruka.

– Ne možete da zamislite kako je prethodne dvije, tri večeri. Vazduha nemamo, samo dim udišemo. Strašno je – kaže ona.

Još je teže vatrogascima koji su danima na terenu, umorni i na izmaku snaga. Požar još nije ugašen, a vjetar, koji obično pojača poslijepodne, samo odmaže.

Pročitajte još

– Taman kada pomislimo da smo ga lokalizovali, vjetar ga prenese na drugu stranu, po 100 metara dalje. Problem je i što požar gori podzemno. Ugasimo požarnu liniju, a on se pojavi pet metara dalje. Bukvalno se ispod zemlje podvuče i izbije tamo gdje smo skoro sigurni da smo ga ugasili. Požar se razdvojio na neke strane, ali nisu ugroženi objekti, ni ljudi. Iskreno se nadamo kiši da nam pomogne, jer svaki dan ulažemo nadljudske napore – priča za Srpskainfo Miroslav Malinić, komandant brigade – starješina vatrogasne jedinice Banjaluka.

Od prije desetak dana, kada je izbio požar, vatrogasci rade po 24 sata. Mijenjaju smjene, pa tako pripravna smjena ostaje u jedinici, a oni koji su došli na posao idu na požar u Vrbanju i tako svaki dan. Vatra je u početku zahvatila oko 50 hektara. Ako se u slučaju požara može koristiti riječ sreća, onda je to što vatra ne napreduje brzo. Vatrogasci nam kažu da nije moguće da je požar nastao sam od sebe. I do njih su stigle svakakve priče, ali kažu da oni nemaju vremena da utvrđuju uzrok požara, već da ga gase.

U nekoliko navrata nad požarištem je letio i učestvovao u gašenju i helikopter Helikopterskog servisa RS. Malinić kaže da je helikopter pomogao, ali pošto se radi o podzemnom požaru, tu je potrebna „ljudska ruka, kramp i velika fizička snaga da se dođe na teren“.

– Na izmaku smo snaga i ne znamo do kada ćemo. Zasmeta nam što pojedini ljudi govore da smo mi krivi što vatra nije ugašena toliko dana. Ne vodi se računa gdje se požar nalazi, da je neprohodan put i na velikoj uzbrdici, kao i da to nije jedino mjesto gdje smo angažovani – kaže on.

Jedna od težih sezona

Vatrogasci su za sedam dana imali 40 intervencija. Samo u jednom danu proteklog vikenda imali su 11 intervencija, osim požara na Vrbanjskim brdima. Ovo im je jedna od težih sezona. U prosjeku imaju oko 1.000 intervencija godišnje. Pamte 2012. kao godinu kada je bilo više šumskih požara i na otvorenom prostoru, a 2014. godinu zbog poplava.

– Za sedam mjeseci ove godine imali smo više od 700 intervencija. Ne znam šta se može desiti, pa da mi do kraja godine imamo 200 intervencija. To bi bilo super, ali ne izgleda da će biti tako – poručuje Malinić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije