BORBA ZA BROJ 1 Cicipas ima šansu da napravi rijedak podvig

Iako je eliminisan u polufinalu mastersa 1.000 u Parizu, Stefanos Cicipas je ostao u trci na čijem cilju piše broj 1 na ATP listi na kraju sezone. Da bi u tome uspio, Grk mora da dobije sve mečeve na završnom Mastersu u Torinu.

Cicipas nije jedini kandidat za broj 1. I Rafael Nadal ima šanse, ali njega čeka više opcija. Prva je da osvoji titulu, bez obzira na broj pobjeda u grupi. Druga je da dođe do finala bez izgubljenog meča u grupi, ali pod uslovom da Cicipas izgubi bar jednu partiju.

Treći kandidat za tenisku krunu je Karlos Alkaras koji zbog povrede trbušnjaka neće igrati u Torinu. Njemu je dovoljno da njegovi rivali ne ostvare zadate uslove. Karlos ima 6.820 poena, Rafa ima 5.820 a Stefanos 5.350. Ako dvojica Španaca budu imali isti broj poena, što je moguće, stariji će biti u prednosti, jer u takvim situacijama je presudan veći broj bodova na gren slem turnirima.

Svaka pobeda u grupi donosi po 200 poena, pobeda u polufinalu još 400, a trijumf u finalu još 500. Neporaženi šampion iz Torina nosi 1.500 bodova. Najmanje realno je da Cicipas takmičenje osmorice veličanstvenih završi sa krunom na glavi. Grk jeste već osvajao ovu titulu, ali sada ne deluje da je u formi koja obećava pehar, a kamoli sve pobede nad veoma kvalitetnim rivalima.

S druge strane, ako u tome uspije, Cicipas će postati prvi broj 1 na kraju godine a da u njoj ne samo da nije osvojio gren slem trofej, nego nije igrao ni neko od četiri najveća finala. Postao bi i tek drugi teniser u istoriji koji je krunisan za teniskog kralja, a da nikada nije osvojio nijedan od četiri najveća turnira u karijeri. Prvi i jedini bio je Marselo Rios 1998.