Sudbine

BORBA ZA LJUBAV U DOBA KORONE Milan je zbog nevjeste SVE OVO preturio preko glave i rizikovao život

Milan Pavlović potrošio je osam mjeseci, deset hiljada evra i prošao četiri testa na kovid, sve kako bi svojoj kući doveo mladu iz Sijera Leonea.

BORBA ZA LJUBAV U DOBA KORONE Milan je zbog nevjeste SVE OVO preturio preko glave i rizikovao život
FOTO: MILAN PAVLOVIĆ/FACEBOOK

Milan je u svoju rodnu kuću u Studencima kod Ljubuškog doveo Meri Donor Pavlović, uz mnogo muke i mnogo peripetija.

 “Sve je ovo zakuvao naš pop”, kaže Milan za Večernji.hr. Naime, kako se ne boji visine, Milan je svake godine zadužen za postavljanje najviših ukrasa na drvce u crkvi Presvetog Srca Isusova u Studencima.

Tako je bilo i pretprošle godine. Došao je na odmor kući iz Švedske, gdje radi već nekoliko godina, a župnik don Ivan Štironja ga je pozvao da pomogne oko drvca i jaslica.

– Kad sam odlazio, on me blagoslovio i u blagoslovu zaželio da mi se ispune sve želje. Nekoliko dana nakon toga na društvenim mrežama sasvim slučajno sam upoznao Meri – smije se Milan, čije je selo poznato po velikom broju neženja.

– Jedne večeri, došao sam s posla i gledao po Fejsbuku kada sam na jednoj stranici naletio na Meri koja je napisala da traži samca. Iz šale sam se javio, ne očekujući da će to biti ozbiljna priča. Par minuta kasnije mi je odgovorila i onda nisam znao šta dalje – dok ona priča engleski, ja ga znam tek toliko da se malo sporazumijem – kaže Milan. Tako je u pomoć priskočio Google Translate, koji bi nekad pomogao, nekad odmogao. Međutim, razgovor je nekako išao, i to tako dobro da su poželjeli da se vide i uživo. I tako je Milan krenuo u borbu.

– Tri puta kupio sam kartu, ali su odgodili letove. Krenuo sam preko Brisela pa da kupim turističku vizu kad stignem u Afriku, ali na aerodromu me nisu pustili jer to nisu dobri dokumenti, pa sam se vratio u Švedsku. Merin stric radi u migracionom centru u Africi, pa mi je poslao pozivno pismo s kojim sam opet krenuo na put preko Brisela, ali sam opet vraćen jer su zbog korone ograničena putovanja a ja po njima nisam imao dovoljno jak razlog za put. Ponovo sam se vratio u Švedsku. Onda mi je jedan prijatelj koji radi na aerodromu, a kog sam upoznao kupujući karte i čekajući letove rekao da probam preko Sarajeva i Turske i tako je i bilo. Njen stric poslao je vizu i pozivno pismo, iz Sarajeva sam otišao u Tursku i tamo na aerodromu čekao da vidim da li će me pustiti dalje. Pustili su me i tako sam otišao po svoju suprugu – kaže on, dodajući da su mu svi prijatelji i rodbina držali palčeve.

Plašio se, kaže, da se ne ispostavi da je sve prevara.

– Govorili su mi da pazim, da će me oteti, izbosti me, oteti mi bubreg. Laknulo mi je kad me je na aerodromu sačekao čovjek koga je Meri poslala po mene. Pravo olakšanje uslijedilo je kada sam je vidio. Njen otac je automehaničar, što je njenoj porodici obezbijedilo da pristojno žive, ali većina živi jako loše. Srednji sloj ne postoji, na ulici su ljudi sa puškama koji čuvaju turiste – kaže Milan. Svjedočio je, kaže, velikoj bijedi.

– Žive život naših starih. Meni je majka pričala da joj je, kad se ona vjenčavala, neko od rodbine donio vezanu kokošku. To je bio običaj. Rekla mi je da ja to neću nikad nigdje vidjeti. A, evo, doživio sam to na sopstvenom vjenčanju, Merin nećak je donio kokošku jer je takav običaj – kaže Milan koji se sa Meri vjenčao nekoliko dana po dolasku u Sijera Leone. To je bio uslov da ona može da krene sa njim.

Međutim, tek nakon vjenčanja počele su peripetije – Milan se vratio u Švedsku, a Meri je ostala u birokratskoj borbi da mu se pridruži. U Africi je sve u redu što se tiče papirologije, ali u Evropi nije.

– Odem u Kancelariju za strance i pitam šta da radim jer sam hrvatski državljanin iz BiH koji radi u Švedskoj, pa smo za početak uzeli pozivno pismo za posjetu mužu, na 90 dana, tako da je dobila vizu s kojom samo može da uđe u državu – objašnjava Milan, dodajući da su se svi našli u čudu, posebno Ministarstvo spoljnih poslova BiH, pošto u posljednjih 20 godina nisu imali nikog iz Sijera Leonea ko je stupio u brak sa državljaninom BiH.

Meri je prvo morala da dobije vizu za Egipat i Kairo da bi došla do ambasade BiH, a Milan je morao da pošalje garanciju da bi Meri mogla da uđe u BiH.

Meri je prva nevjesta koja je u Studence stigla iz Sijera Leonea, ali možda ne i posljednja. Kaže, neke njene prijateljice se već raspituju za Milanove prijatelje, a i oni su zainteresovani.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu