Društvo

“BRANIĆEMO IMANJA ŽIVIM ZIDOM” Mještani južnih mostarskih naselja protiv izgradnje auto-puta

Mještani južnih mostarskih naselja Kosor, Malo Polje, Ortiješ, Hodbina, Lakševine i Kočine poručili su sa današnjeg protestu u naselju Kosor da će “živim zidom” braniti svoja imanja zbog trase auto-puta koja prolazi preko njihovih imanja i uništava najplodniji dio doline Neretve, a mnoge od njih po drugi put ostavlja bez krova nad glavom.

“BRANIĆEMO IMANJA ŽIVIM ZIDOM” Mještani južnih mostarskih naselja protiv izgradnje auto-puta
FOTO: SRNA

Mještanka Kosora Nura Štajn, koja je povratnik u ovo mjesto kaže da oni ne daju svoju zemlju.

Neko je uradio ovaj projekat da bi stavio novac u svoj džep. Mi smo oštećeni na sve moguće načine. Ne damo politici da se u ovo miješa. Ja ću prva biti u ‘živom zidu’, niko sa mašinom neće proći preko moje zemlje. Tražim od sugrađana da podrže ovu borbu – rekla je Štajnova.

Ona je naglasila da je više od 3.000 ljudi potpisalo peticiju protiv ove trase i napomenula da je bilo još rješenja.

– Ovo je najplodnija zemlja. Ne damo da se auto-put gradi na ovom prostoru – poručila je Štajnova.

Povratnik u Malo Polje Ljubica Adžović kaže da su nakon rata došli na ruševinu, obnovili kuću, zasadili zemlju, a sada hoće da im je poruše.

– Mučimo se, niko ne radi u državnom poslu, živimo od zemlje. Mi nemamo gdje ako nam poruše kuću. Auto-put nam cijepa sve na pola – kaže ona.

Slavko Berberović iz naselja Ortiješ kaže da su povratnici očajni i da će ova trasa dovesti do iseljavanja.

– Međunarodna zajednica nam je rekla da se vraćamo, a sada nas tjeraju. Zar se nije auto-put mogao graditi brdom. Ja neću nikome potpisati da mi oduzmu zemlju. Oni su došli i pobili kolce u naša imanja, a niko nas ništa nije ni pitao, ni obavijestio –  naglasio je Berberović.

Poslanik u Parlamentu Federacije BiH Ahmed Džubur kaže da su građani došli da dignu glas na flagrantno i nezabilježeno kršenje zakonskih normi čiji rezultat će biti egzodus stanovništva koji na tom prostoru živi decenijama.

On kaže da se od “Autocesta” zahtijeva da vrate stvari u zakonski okvir.

– Tražimo javnu raspravu, jer bi dokazala da ovaj prostor ni u kom smislu ne odgovara. Svi oni koji su kreirali ovaj dogovor s ciljem da se napravi koridor i rastjera stanovništvo sa ovih prostora moraju se vratiti u zakonski okvir – poručio je Džubur.

Maja Popovac, profesor na Građavinskom fakultetu Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, objasnila je da je zadnja trasa za koju je napravljena javna rasprava – trasa preko Podveležja koja je mnogo lakše ostvariva, jer ide čvrstim tlom.

Osim toga trasa kroz Podveležje, objašnjava ona, rezultirala bi time da nerazvijena područja dobiju novi input.

– To bi značilo duplu održivost i za ovaj dio koji je agrokulturni raj, a u isto vrijeme bi Podveležje i istočna Hercegovina dobili bolji kontakt sa ostatkom svijeta i cijeli region bi imao prosperitet – pojasnila je Popovčeva.

Ona je upozorila da nikada nisu napravljene valjane procjene, te da mještani i građani Mostara traže javnu raspravu i strategiju.

U borbu protiv ove dionice uključilo se i Udruženje Srba povratnika iz koga navode da će realizacija ovog projekta dovesti do novog iseljavanja Srba sa ovog području, ali reakcije nadležnih nema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije