Politika

Branioci nisu u kontaktu sa branjenicima: Optužnica za Petrovačku cestu još nije uručena okrivljenima

Optužnica protiv četvorice hrvatskih oficira koja ih tereti da su u avgustu 1995. godine raketirali kolonu srpskih izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca, a koju je podiglo Tužilaštvo Srbije za ratne zločine, još nije dostavljena okrivljenima, piše Politika.

Branioci nisu u kontaktu sa branjenicima: Optužnica za Petrovačku cestu još nije uručena okrivljenima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Razlog za to je što njihovi branioci, advokati sa spiska Advokatske komore Beograda, koji su im dodijeljeni po službenoj dužnosti, nisu u kontaktu sa svojim branjenicima.

Tužilaštvo tereti Vladimira Mikca iz Ptuja, Zdenka Radulja iz Osijeka, Željka Jelinića iz Pule i Danijela Borovića iz Varaždina da su 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili avionsko raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti u BiH.

Akt tužilaštva trenutno se nalazi u Apelacionom sudu u Beogradu koji treba da odluči o žalbama koje su, nakon potvrđivanja optužnice, podnijeli branioci hrvatskih oficira.

Predmet je u ovom sudu od 22. juna, pa bi se uskoro mogla očekivati odluka o pravosnažnosti optužnice.

Ukoliko Apelacioni sud u Beogradu odbaci žalbe kojima je krivično vanraspravno vijeće Višeg suda u Beogradu potvrdilo optužnicu, ona će imati pravnu snagu, a sudsko vijeće kojem bude dodijeljen predmet u rad odrediće termin početka suđenja.

Ako žalba branicala bude usvojena, sud će ponovo morati da odlučuje o njenom potvrđivanju.

Pročitajte još

Branilac prvookrivljenog Mikca, Aleksandar Olenik, rekao je ovom listu da odluku Apelacionog suda očekuje narednih dana.

Olenik, inače građanski aktivista i poslanik u prethodnom sazivu Skupštine Srbije sa liste “Zajedno za Vojvodinu – Vojvođani”, potvrdio je da je branilac po službenoj dužnosti i da nije u kontaktu sa svojim branjenikom jer to tehnički nije izvodljivo.

Suđenje u odsustvu je institut koji je propisan Zakonikom o krivičnom postupku Srbije.

Optužnica protiv okrivljenih hrvatskih oficira podignuta je poslije višegodišnjeg pretkrivičnog postupka i istrage koja je trajala oko godinu dana, a tokom koje su prikupljeni mnogobrojni dokazi.

U istrazi je korištena dokumentacija i informacije koje je Tužilaštvo Srbije za ratne zločine pribavilo od Haškog tribunala, materijalni dokazi MUP-a Republike Srpske, zapisnici o uviđaju, foto-dokumentacija, iskazi svjedoka, medicinska i vještačenja vojne struke, navodi list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu