Kultura

Branislav Trifunović je pocijepao srpsku zastavu u predstavi i nastao je PRAVI HAOS

Jedan događaj sa Festivala mladih pozorišnih stvaralaca “Metamorfoza” u Vranju napravio je ovih danas pravi haos, pa čak i histeriju na društvenim mrežama u Srbiji. Tamo je, naime, Glumac Branislav Trifunović pred publikom pocijepao sprsku zastavu. Sve se desilo tokom izvođenja predstave “Pad”.

Branislav Trifunović je pocijepao srpsku zastavu u predstavi i nastao je PRAVI HAOS
FOTO: RAS SRBIJA

Zbog toga su, navodno, pojedinci koji su gledali predstavu, odlučili da je napuste.

Inicijalna vijest, kako to obično i bude, na mrežama se pojavila bez konteksta. Nudila je samo dvije informacije ko i šta – Branislav Trifunović pocijepao zastavu. Ni gdje, ni kako, ni zašto.

Rasprava je momentalno buknula, a ubrzo je postalo jasno da je u pitanju predstava, ali jedno pitanje konstantno se nametalo – pitanje kažnjivosti cijepanja zastava.

Mnogi su u svojim kritikama navodili da takav potez nešto odmah treba sanckionisati, da je riječ o nepoštovanju države i njenih simbola.

Da li, međutim, zakonom zabranjeno i kažnjivo cijepati zastavu ili postoje neki izuzeci?

Krivični zakonik na ovo pitanje daje jasan odgovor – izuzeci postoje, i to ne samo kada je riječ o umjetničkim djelima, što je očigledna činjenica koju ne treba dalje objašnjavati, već i u drugim slučajevima – naprimjer, kada je to učinjeno u svrhu kritike.

Naime, iako su novčana ili kazna zatvora u trajanju od tri mjeseca predviđene za one koji “izlože poruzi Srbiju, njenu zastavu, grb ili himnu”, postoje i slučajevi kada je ovo dozvoljeno.

Tačnije, u Krivičnom zakoniku piše da se ovakvo djelo neće kažnjavati ukoliko je učinjeno u svrhu kritike, u izvrdavanju službene dužnosti, odbrani nekog prava…

– Neće se kazniti za djelo iz čl. 173. do 175. ovog zakonika učinilac ako je izlaganje dato u okviru ozbiljne kritike u naučnom, književnom ili umetničkom delu, u izvršavanju službene dužnosti, novinarskog poziva, političke djelatnosti, u odbrani nekog prava ili zaštite opravdanih interesa, ako se iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti vidi da to nije učinio u namjeri omalovažavanja ili ako dokaže istinitost svog tvrđenja ili da je imao osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što je iznosio ili pronosio – piše u članu 176 Krivičnog zakonika.

I sam Trifunović je na Tviteru podijelio ovaj član zakona.

Nakon predstave i Branislav Trifunović je učestvovao na okruglom stolu, tokom koga su se takođe čule kritike na račun cijepanja zastave u predstavi. On je tada poručio da je “sve ovo što ste vidjeli upravo u odbranu zastave”, da je predstava fikcija i običan pozorišni čin nakon kojeg, kada ljudi izađu iz sale, trebaju da se zapitaju šta je to što su vidjeli i kako da to promjene.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije