Društvo

BRČKO U BORBI ZA NATALITET Vantjelesna oplodnja za žene do 45 godina

Novac za treći pokušaj vantjelesne oplodnje u Brčko distriktu je obezbijeđen, a u toku je izrada kriterijuma po kojima bi sredstva bila dodijeljena bračnim parovima, koji se na drugi način ne mogu ostvariti kao roditelji.

BRČKO U BORBI ZA NATALITET Vantjelesna oplodnja za žene do 45 godina
FOTO: SHUTTERSTOCK

Gradonačelnik Brčko distrikta BiH Siniša Milić naglasio je da je u ovogodišnjem budžetu prvi put izdvojeno 165.000 KM za ovu namjenu te da će se na jednoj od narednih sjednica Vlade donijeti odluka o dodjeli tih sredstava.

Pravo na finansiranje trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje imaće žene do 45 godina starosti koje su prethodno prošle dva pokušaja vantjelesne oplodnje, koji se finansiraju iz subvencija Fonda zdravstvenog osiguranja. Gradonačelnik Milić je podsjetio da je Distrikt do sada finansirao 180 pokušaja vantjelesne oplodnje, za šta je izdvojeno preko 700.000 KM.

Inicijativu za finaniranje trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje pokrenulo je Udruženje građana „Beba više“iz Brčkog koje je pozdravilo ovu odluku Vlade.

Krajnje je vrijeme bilo da se ova odluka donese. Raduje nas što je pomjerena dobna granica sa 42 na 45 godina. Ono što i dalje ostaje gorući problem za parove koji se ne mogu ostvariti kao roditelji je nepostojanje Zakona o vantjelesnoj oplodnji, koji je nedavno usvojen u Federaciji BiH. Mi ćemo nastaviti da sprovodimo aktivnosti da bi se formirala komisija koja će izraditi nacrt tog zakona i za Brčko distrikt i svakako očekujemo da budemo uključeni u njen rad-rekao je Željko Lazarević, predsjednik Udruženja „Beba više“.

Više novca za majčinski dodatak

Gradonačelnik Milić je istakao da je finansiranje trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje jedna u nizu mjera  pronatalitetne politike Brčko distrikta koja ima za cilj smanjenje negativnih efekata pada nataliteta i odlaska mladih.

Foto Srna
Foto Srna

– Kroz izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti uveli smo daleko veće iznose za majčinski doplatak. Prije izmjena je on iznosio 150 KM po jednom djetetu za tri mjeseca, a nakon donesenih izmjena on iznosi 460 KM za 12 mjeseci i to su značajna sredstva – rekao je Milić i istakao da su to mjere koje bi trebale pomoći onima koji imaju ili planiraju da zasnuju porodicu.

-Nije sva odgovornost na lokalnim institucijama vlasti. Ako napravite analizu razloga zbog kojih mladi odlaze iz našeg grada i zemlje, to je opšta besperspektivnost i beznađe što nije kreirano na lokalnom nivou, nego je posljedica ukupnih dešavanja i prilika na nivou BiH. Neophodna je zajednička akcija svih nivoa vlasti da bi se ovo područje učinilo perspektivnjim- zaključio je Milić.

Obdanište u naselju Ilićka

Gradonačelnik Milić najavio je skori početak izgradnje obdaništa u naselju Ilićka i podsjetio da su obezbijeđena sredstva za prvu fazu izgradnje obdaništa u naseljima Klanac i Srpska Varoš.

-Sve je to dio podrške onome što se može nazvati pronatalitetna politika. Nastojaćemo i dalje pružati podršku, koliko je to moguće, kroz finansijska sredstva, ali i kroz druge vidove pomoći- kaže Milić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije