Kolumne

Brendon Vid alijas Branko Vidić

Prije desetak godina sreo sam se s našim legendarnim glumcem i producentom Ljubišom Samardžićem, koji mi je otkrio kako mu je najveća neostvarena želja da napravi TV seriju po romanima Brendona Vida pod nazivom "Dubrovački gusar".

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Nije na žalost doživio da uradi ovaj projekat, premda je daleko odmakao u pripremama. Tada sam provjerio ko je zapravo Brendon Vid, rođen u Derventi. Radilo se o piscu Branku Vidiću, koji je u svojoj bogatoj karijeri napisao niz roto romana o dubrovačkom gusaru Niku Bartolu, kao i veliki broj epizoda stripa Zigomar.

Branko Vidić (Derventa 1904. – Beograd 1967.) bio je srpski stripski scenarista i pisac popularnih avanturističkih romana, izuzetne omiljenosti kod publike. Od 1927. godine počinje da piše svoje petparačke romane “Gorski car”, “Gospodar smrti”, “Gospodar noći”. Pisao je petparačke romane koje je publika gutala k'o alvu. Avanturistički romani “Zeleni zmaj”, “Tamnica”, “Tajne abisinskih gudura”, Blago cara Radovana”, te najpopularniji “Dubrovački gusar” pretvorili su ga u originalnu srpsku palp ikonu.

Potom je počeo da radi veliki broj scenarija za stripove. I po kvalitetu i po obimu djela smatra se najvažnijim srpskim i jugoslovenskim stripskim scenaristom tzv. Zlatnog doba stripa (1935-1941). Bio je jedan od autora okupljenih oko Beogradskog kruga, izvanredne strip-škole, čuvene i u svjetskim razmjerama.

Vidić je pisao scenarije raznih žanrova za najveće međuratne crtače – Sergeja Solovjeva, Đuku Jankovića, Konstantina Kuznjecova, Nikolu Navojeva, Dragana Savića… bilo po književnim predlošcima, bilo kao originalne priče. Najpoznatiji likovi su mu Zigomar, Dubrovački gusar, Mladi Bartulo, Crna maska, Mali moreplovac i Crni ataman.

Još za života stripovi su mu sa uspjehom objavljivani i u Francuskoj, Italiji, Bugarskoj i Turskoj, a njegova djela se u zemljama bivše Jugoslavije redovno reprintuju do danas.

Zigomar, najpopularniji strip junak Kraljevine Jugoslavije, pojavio se u reprint izdanju svih epizoda njegovih pustolovina. Autentičnog superheroja, koji je ime Zigomar dobio prema junaku francuskih petparačkih romana, stvorio je Nikola Navojev, a prva epizoda je izašla je u “Mikijevom carstvu”, u maju 1939. godine.

Autor je, međutim, umro veoma mlad, pa su Zigomara nastavili da crtaju i pišu Branko Vidić i Dušan Bogdanović, ali su se avanture maskiranog pravednika završile sa Drugim svjetskim ratom, 9. aprila 1941.

Zigomar, kao jedan od prvih popularnih srpskih stripova, pojavljuje se istovremeno s drugim klasičnim junacima ovog žanra, samo tri godine poslije Fantoma, a iste godine kad i Betmen. Tek tri decenije kasnije, 70-ih godina, pojavila su se reprint izdanja ovog stripa, ali je sada prvi put na jednom mjestu svih šest epizoda: Zigomar, Zigomar protiv fantoma, Nevjesta bogova, Bič pravde, Misterije Egipta i Leteći Zigomar, a među njima i table koje su se smatrale izgubljenim. Reprint izdanje je priredio Zdravko Zupan, a objavio Kulturni centar Pančeva.

Vjerovatno će djela Branka Vidića dobiti novi zamah, biti ponovo aktuelna, a nadajmo se i da će “Dubrovačkog gusara” nekad neko snimiti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije