Kolumne

Briselsko ništa

Ako je briselski izlet lidera parlamentarnih stranaka iz BiH ikome donio išta dobro, onda su to zvaničnici EU.

Slobodan Popadić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Evropskoj administraciji, koja trpi strašne glavobolje zbog rata u Ukrajini, inflacije, nedostatka energenata i unutrašnjih podjela, trebala je tableta nakon koje će ponovo izgledati snažno, zdravo. Bio im je potreban prostor na kome će konačno da upišu političke poene.

Poslovično, u takvoj situaciji EU i njene članice se uvijek okreću Balkanu. Prvo je Olaf Šolc protutnjao državama i državicama Zapadnog Balkana i kao u najsvjetlija njemačka vremena izdikirao šta se od njih očekuje. Potom su se birokrate u Briselu dosjetile da i oni treniraju strogoću, i to na liderima i liderčićima iz BiH. U isti koš stavljajući sve koji imaju poslanike u PS BiH, dakle one sa jednim i one sa deset, pokušali su da urade ni sami ne znaju šta. Na kraju je ispala nekakva politička izjava, sporazum koji je usaglašen, ali ne i potpisan. Bez ikakve garancije da će donijeti napredak u BiH.

Sva sreća pa se naši političari ne pridržavaju ustava ni zakona, a kamo li nepotpisanih briselskih dokumenata.

Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj sporazum iz Brisela nije donio ništa dobro. Zapravo, donio je nove podjele, počev od toga da patriote putuju državnim avionom, a izdajnici sami plaćaju svoju kartu. Pa sve do nemuštih paragrafa sporazuma u kome ima svega, ali i ničega, jer je neobavezno.

Pročitajte još

Recimo, obaveza poštovanja svih sudskih presuda u BiH, u vrijeme kada Ustavni sud BiH otima imovinu Srpske. Obaveza izmjene Ustava BiH prema mišljenju Venecijanske komisije, za koju je sporan Dom naroda, mjesto gdje se štiti vitalni interes. Ili, obaveza usklađivanja sa spoljnom politikom EU u vrijeme kada glumimo neutralnost u rusko-ukrajinskom ratu.

Ako mislite da je sve to politički bezazleno, pokušajte da zamislite obrnutu situaciju, dakle da su na takav sporazum pristali Borenović, Šarović i Nešić, a da su Dodik, Stevandić i Đokić digli halabuku. Vjerovatno opozicionari ne bi smjeli ni da se vrate u RS. Ali, pošto nije tako, pošto vlast izdaje licencu za patriotizam, sve su nam predstavili kao benignu stvar, uz preporuku da sve to zaboravimo.

I hoćemo. Kao i mnoge beskorisne sporazume sa EU koji su, umjesto do kandidatskog statusa, doveli do toga da je sve više stanovnika Srpske koji su protiv članstva u EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu