Društvo

BRZA RJEŠENJA Kako ublažiti opekotine od sunca uz pomoć prirodnih sastojaka

U jeku ljetne sezone godišnjih odmora izlaganje suncu je česta pojava koja nerijetko može izazvati opekotine ukoliko se ne koristi adekvatna zaštita, međutim, brojni sastojci i namirnice koje svakodnevno koristimo, poput meda, jogurta ili paradajza, mogu ublažiti crvenilo i žarenje.

BRZA RJEŠENJA Kako ublažiti opekotine od sunca uz pomoć prirodnih sastojaka
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Pretjerano izlaganje ultraljubičastom zračenju može ubrzati starenje kože, a opekotine su prva posljedica neopreznog boravka na suncu, piše Kliks.

Kako biste pomogli u liječenju i smirivanju peckajuće kože, važno je započeti liječenje opekotina od sunca čim to primijetite. Prva stvar koju trebate učiniti je skloniti se sa sunca – po mogućnosti u zatvoreni prostor.

Potom, uz pomoć hladne kupke, aloe vere, jogurta, paradajza ili drugih prirodnih sastojaka možete smanjiti osjećaj žarenja i boli opečene kože.

Hladna kupka bez sapuna

Hladna kupka svakako pomaže rashladiti opečenu kožu, međutim, korištenje sapuna je može dodatno isušiti zbog čega se preporučuje njegovo izbjegavanje.

Američko udruženje dermatologa objašnjava da hladna voda zapravo može da pomogne “u gašenju vatre” koju osjećate na koži.

U kupku se za dodatno olakšanje preporučuje dodavanje soda bikarbone koja dokazano ublažava upale i svrbež, a druga opcija je sirće od jabuke koje će uspostaviti pH ravnotežu kože čime se ublažava peckanje i žarenje.

Hladne obloge

Čistu krpu nakvasite u hladnoj vodi i stavite je na opekotinu. Postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno, a krpu na opekotini držite pet do deset minuta.

Aloe vera

Kako bi ublažili opekotine, nakon tuširanja dok je koža još vlažna, namažite tijelo hidratantnom kremom ili gelom koji sadrži aloe veru ili soju.

Krompir

Vjeruje se kako škrob u krumpiru pomaže izvući toplotu što može smanjiti bol i brzinu liječenja. Savjetuje se da izrežete sirov krompir i utrljate ga na kožu ili ga naribajte i iskoriste kao oblog.

Nemasno mlijeko i jogurt

Mlijeko na koži stvara površinski sloj od bjelančevina koji olakšava pečenje, svrbež i bol od opekotina. Pomiješajte jednu šoljicu nemasnog mlijeka s četiri šoljice vode. Stavite u frižider te nakon što se ohladi, umočite gazu ili pamučnu krpicu u smjesu i napravite oblogu.

Stavite oblogu na opečeno mjesto i držite 20-ak minuta. Ponavljajte svaka dva do četiri sata.

Jogurt ima sličan učinak kao i mlijeko. Nanesite hladan jogurt na opečena mjesta i nakon 20-ak minuta isperite kožu mlakom vodom.

Soda bikarbona

Soda bikarbona na kožu djeluje kao melem jer stvara alkalno okruženje. Također ima antiseptička svojstva, ublažava svrbež i olakšava ljuštenje kože.

Pomiješajte sodu bikarbonu s vodom i dobivenu smjesu nanesite na zahvaćeno područje.

Med

Med je već odavno narodni lijek za dezinfekciju rana i liječenje manjih opekotina. Kad se nanese na kožu, on izvlači tekućinu iz tkiva čime čisti ranu te ubrzava stvaranje novih ćelija. Namažite medom zahvaćeno mjesto i omotajte ga gazom. Primijenite dva puta dnevno, svakog puta novom gazom.

Paradajz

Trljanje opekotine svježim paradajzom ublažava bol i pečenje. Paradajz ima i preventivno dejstvo protiv opekotina. Jedno naučno istraživanje pokazalo je da mazanje kože pastom od paradajza smanjuje rizik od nastanka opekotina. Za to je zaslužna čestica likopen, koja neutralizuje efekte ultraljubičastog zračenja na koži.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije