Društvo

BRŽE RJEŠAVANJE POTROŠAČKIH PROBLEMA Komisija za prigovore opravdala postojanje

Komisije za rješavanje prigovora potrošača, koje su formirane u komunalnim preduzećima na području regije Prijedor, veoma su značajne za rješavanje starih dugova, te svih ostalih nedoumica koje imaju građani kao korisnici usluga.

BRŽE RJEŠAVANJE POTROŠAČKIH PROBLEMA Komisija za prigovore opravdala postojanje
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Pravnica u prijedorskom „Vodovodu“ Danijela Zec objašnjava da Komisiju za rješavanje prigovora potrošača čine predstavnici ovog komunalnog preduzeća i Udruženja za zaštitu potrošača „Don“.

Komisija se sastaje po potrebi, nekada je to jednom, a nekada dva ili tri puta mjesečno, zavisi od broja zahtjeva koji se zaprime. Tu su razni zahtjevi, većinom za otpis dugovanja po osnovu zastarjelosti, razne reklamacije zbog, na primjer, velikog očitanja potrošnje vode ili nekih kvarova, pa se traži izlazak na teren da se utvrdi stanje i ispravnost vodomjera – kaže Zec.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija

Ona tvrdi da je ova komisija efikasna.

– Udruženje potrošača upućuje potrošače da svoje probleme riješe posredstvom ove komisije, ali i mi u „Vodovodu“ na taj način rješavamo problem koji se ne može lako rješiti – zaključuje ona.

Komisiju za rješavanje prigovora potrošača osnovali su i u komunalnom preduzeću „Komus“ iz Novog Grada. Direktor ovog preduzeća Darko Vojnović priča da je saradnja sa udruženjima potrošača dala pozitivan rezultat.

– Intenzivirali smo našu saradnju nakon povećanja cijena komunalnih usluga našeg preduzeća u oktobru prošle godine. Od tada naša Komisija za prigovore i žalbe je imala tri ili četiri sjednice, na kojima su analizirani prigovori korisnika. mogu vam reći da je sardanja sa udruženjem za zaštitu potrošača dovela do toga da mi kao komunalno preduzeće imamo širu sliku problema i potreba naših potrošača – ističe Vojnović.

Izvršna direktorka u Udruženju potrošača „Don“ iz Prijedora Murisa Marić kaže da su sva udruženja za zaštitu potrošača u prošloj godini zaprimila više od 3.000 predmeta.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Murisa Marić

– U prošloj godini samo „Don“ je zaprimio 1.723 predmeta i od toga je preko 70 odsto bilo komunalnih predmeta, što je alarmantan podatak – ističe Marićeva.

Dodaje da je zato postojanje komisija za rješavanje prigovora potrošača u komunalnim preduzećima veoma značajno.

– Ovdje ima dosta prostora za zajednički rad kako javnih preduzeća tako i udruženja. S jedne strane, potrošači moraju da znaju da im je obaveza sve usluge plaćati koje su potrošili, jer odvrnuli su vodu, a i odvoz smeća je neko uradio, ali imamo još uvijek onu problematiku zastarjelih predmeta. Puno predmeta je na sudovima i došlo je vrijeme da to rješavamo – poručuje Marićeva.

Navodi da je formiranjem komisija u gradu Prijedoru napravljen veliki pomak u rješavanju problema potrošača, te da se nada da će taj primjer slijediti sve ostale opštine u regiji.

Udruženje „Don“ iz Prijedora organizovalo je i okrugli sto o temi usluga od opšteg ekonomskog značaja. Iskustva su razmijenili predstavnici „Dona“, komunalnih preduzeća iz regije Prijedor, lokalnih vlasti i tržišne inspekcije.

Dogovor

Pravnica u prijedorskom „Vodovodu“ Danijela Zec kaže da su novu Odluku o vodovodu i kanalizaciji, koja bi trebalo da bude usvojena na Skupštini grada, pripremali zajedno sa Udruženjem potrošača.

– Svima nam je cilj da odluka bude što bolja, a ne mrtvo slovo na papiru. Kada smo pripremali i ugovore sa potrošačima koji se potpisuju, nekoliko puta smo Udruženju potrošača slali nacrte ugovora i uvažavali njihove korekcije – tvrdi ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije