Hronika

BRZINA JE NAJVEĆI UBICA Za manje od dva mjeseca poginule čak 63 OSOBE

Podaci policije pokazuju alarmantne podatke – u prvih mjesec i po dana na srpskim putevima povećan je broj saobraćajnih nesreća za 16 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a stradale su 63 osobe.

BRZINA JE NAJVEĆI UBICA Za manje od dva mjeseca poginule čak 63 OSOBE
FOTO: NENAD BOŽOVIĆ/RAS SRBIJA

Kako su saopštili iz MUP Srbije, od početka 2020. godine povećan je i broj prekršaja za sedam odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Poginula su 22 vozača putničkog vozila i isto toliko pješaka, 12 putnika u putničkom vozilu i sedam biciklista – navode iz policije.

Veći je i broj stradalih u odnosu na januar i februar u prethodnoj godini kada je poginulo 54 ljudi.

Ipak, podaci MUP pokazuju da su najkobniji januar i februar 2011. godine, kada je u saobraćajkama stradalo ukupno 96 osoba (50 u januaru, 46 u februaru).

I u Agenciji za bezbjednost saobraćaja Srbije bilježe crne brojke u februaru i to za prethodnih pet godina. U tom periodu poginulo je 177 osoba, odnosno u prosjeku 35 ljudi svake godine.

Brza vožnja najčešći uzrok

Kao najčešći uzrok saobraćajnih nesreća od početka 2020. bila je neprilagođena brzina, pokazuju podaci MUP. Zbog toga, 25 učesnika u saobraćaju je izgubilo život, dok je više od 300 učesnika u saobraćaju povrijeđeno.

Direktor Komiteta za bezbjednost saobraćaja Damir Okanović kaže za Blic da je “brzina ubica broj jedan na srpskim putevima i generalno svuda u svijetu”.

Dodaje da je osnovni problem što vozači nisu svjesni prekoračenja brzine.

– Na primjer, ako policajac zaustavi u naselju automobil koji se kreće 60 umjesto 50 kilometara na sat, taj vozač će biti ljut na policajca, smatraće da ga država pljačka i puni budžet, jer to je “samo” 10 kilometara na sat. Ali, ako pričamo na primjer o tome da automobil udari pješaka brzinom 50 na sat, od pet pješaka, četiri će preživjeti. Ako vozač udari pješaka pri brzini od 60 na sat, od pet pješaka, četiri će poginuti. Za tih deset na sat drastično se smanjuje mogućnost preživljavanja sudara. Za tih “samo”deset kilometara na sat drastično se povećava zaustavni put vozila, dakle, znatno su manje šanse za izbjegavanje saobraćajne nesreće, znatno su teže posljedice – napominje Okanović.

Tokom prvih mjesec i po dana ove godine stradalo je i troje učesnika u saobraćaju u udesima koji su izazvali pijani vozači, a povrijeđene su 104 osobe.

Analize pokazuju da, u naznačenom periodu, 58 odsto poginulih vozača i putnika u vozilu nisu koristili sigurnosni pojas, a u kontroli čak 55 učesnika u saobraćaju nije imalo vezan pojas.

Neoprezni pješaci

Kada je riječ o saobraćajnim nesrećama u kojima su učestvovali pješaci, od početka ove godine utvrđeno je da 30 odsto pješaka strada usljed neopreznog stupanja na kolovoz. Takođe, 30 odsto saobraćajnih nesreća sa nastradalim pješacima izazvali su vozači putničkih vozila, navode u MUP.

Damir Okanović dodaje da što se tiče pješaka, oni najčešće stradaju ili kad prelaze van pješačkog prelaza ili na crveno svjetlo na semaforu.

– Upravo iz tog razloga je brzina u naseljima ograničena na 50 kilometara na sat, da pješaka koji pogriješi ne bismo smrtno kaznili. S pješacima treba puno da se radi na podizanju svijesti, da budu svjesni, a kada se sudare sa tonu i po metala, zna se ko izvuče deblji kraj – dodaje on.

Dugoročno, oko 70 odsto nesreća u gradu se dogodi sa pješacima, kaže profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji Milan Vujanić.

– Za bar 50 odsto nesreća u gradu krivi su pješaci. Zato što su nepažljivi i ne poštuju pravila, prelaze van mjesta kad je predviđeno, u vrijeme kad nije predviđeno, na način na koji ugrožavaju saobraćaj pa i svoj život. Tako rade u korist svoje štete i među poginulima u saobraćajnim nesrećama je najveći broj pješaka – kaže Vujanić.

Akcija kontrole

Upravo zbog ovoga, do 23. februara saobraćajna policija sprovodiće pojačanu kontrolu. Prije svega pratiće se prekršaji kao što su prekoračenja brzine kretanja vozila, nepropisno preticanje, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, nekorišćenja sigurnosnog pojasa i nepropisnog korišćenja telefona tokom vožnje, kao i prekršaja pješaka, saopštili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Zbog raspusta veći broj vozila

Ove godine produžen je i raspust zbog epidemije sezonskog gripa, ali zato se može očekivati da će krajem nedjelje na putevima biti više vozila kada će se mnoge porodice vraćati sa poznatih turističkih destinacija. Agencija za bezbednost saobraćaja krajem januara upozorila je da period završetka zimskog školskog raspusta karakteriše najveći broj poginulih i povrijeđenih osoba u saobraćajnim nesrećama.

I Dan zaljubljenih važi za jedan od opasnijih dana kada je u pitanju saobraćaj. Takođe, u ovom periodu vozačima na ruku ne idu ni vremenske prilike – u jutarnjim i večernjim časovima javlja se magla na putevima, a kolovozi su pretežno vlažni i klizavi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu