Društvo

CARSTVO NEBESKO I VIRUS ZEMALJSKI Životi bližnjih su, ipak, NAJVEĆA SVETINJA za hrišćanina

Pravoslavni vjernici u Republici Srpskoj, pa i oni koji, tradicije radi, u crkvu idu samo dva puta godišnje, o Božiću i Vaskrsu, nikad nisu dočekali najveći hrišćanski praznik sa toliko neizvjesnosti kao ove godine.

CARSTVO NEBESKO I VIRUS ZEMALJSKI Životi bližnjih su, ipak, NAJVEĆA SVETINJA za hrišćanina
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako dočekati praznik pobjede života nad smrću, dok korona virus, nevidljivi moćni neprijatelj, vreba na svakom koraku?

Poruke epidemiologa već nedjeljama su jasne i nedvosmislene: ostanite u kući i klonite se društva i život će pobijediti.

Iz Srpske pravoslavne crkve su, međutim, do posljednjih dana vaskršnjeg posta, stizale protivrječne i zbunjujući poruke i još više zbunjujuća tišina, koja je, kako se izrazio episkop zahumsko hercegovački Dimitrije, otvorila širok prostor za “neuko analiziranje” i neprimjerene javne rasprave.

Tek na Veliku srijedu uveče bilo je jasno da od liturgijskog okupljanja u hramovima neće biti ništa.

Vlada Republike Srpske je obznanila da je Republički štab za vanredne situacije, u cilju sprječavanja širenja korona virusa, odlučio da za Vaskrs policijski čas traje punih 38 časova: od Velike subote u 15 časova, do Vaskršnjeg ponedjeljka u pet ujutru.

Gotovo u istom času patrijarh srpski Irinej je poručio da je “moguće Bogu se moliti i u svom domu, u toj domaćoj crkvi”, a mitropoit dabrobosanki Hrizostom, koji je kao i drugi episkopi u Srpskoj i BiH, sve do tada mudro ćutao, objavio je svoju vaskršnju poslanicu.

-Mi vjernici, koliko god se nadamo u pomoć i milost Božiju, moramo isto toliko i još više doprinijeti očuvanju svog zdravlja i zdravlja drugih ljudi oko nas poručio je mitropolit Hrizostom.

Ali ovom (ne)očekivanom raspletu prethodile su poruke, koje su, između ostalog, dovele do toga da se na Lazarevu subotu, usred zabrane javnog okupljanja više od tri osobe, u nekim banjalučkim hramovima i oko njih okupi na stotine vjernika, od kojih mnogi nisu imali čak ni, takođe obavezne, maske i rukavice.

Uzdajući se, valjda, u milost Božiju, ili vjerujući da se policija neće usuditi da interveniše na crkvenoj teritoriji, mnogi su uhavatili su priliku da izađu iz kuće.

Foto: Milkica Milojević/RAS srbija
Foto: Milkica Milojević/RAS srbija
Pravoslavna crkva u naselju Rebrovac u Banjaluci

Ništa čudno, ako imamo na umu da je samo nekoliko dana ranije Sinod SPC saopštio da uprkos preporukama za sprječavanje širenja virusa korona „ Crkva neće prekidati služenje svete liturgije, niti prestati da pričešćuje vjernike jer je to stvar oko koje se ne može raspravljati“.

Ništa jasnija situacija nije bila ni nakon, da ostanemo pri crkvnom kalendaru, Velikog ponedjeljka, kada je Sinod SPC, doduše u Srbiji, zatržio ukidanje policijskog čarsa, kako bi vjernici mogli doći na liturgije.

Istog dana, s ove strane Drine Glavni koordinacioni tim RS saopštio je da će se „predsjednica Republike Srpske, Željka Cvijanović, sastati sa crkvenim velikodostojnicima i razgovrati o obavljanju obreda i liturgijama za vaskršnje praznike“.

Pročitajte još

Epilog nismo saznali. Ili tog sastanka nije bilo, ili su crkveni velikodostojnici odlučili da i dalje ignorišu javnost.

U takvoj situaciji, čak se i vispreni ministar zdravlja RS Alen Šeranić našao u neobranom grožđu, jer su novinari, valjda nemajući koga drugog, upravo njega pitali, kako će se epidemiološke mjere primjenjivati za vreme Vaskrsa.

-Nisam pozvan da komentarišem tadiciju i duhovne običaje, koji su dio naše kulture, ali sa epidemiološkog stanovišta zahtijevamo da se građani pridržavaju svih propisanih mjera i naredbi Kriznog štaba. Očekujem podršku Crkve kako bismo zajedno omogućili građanima koji žele u crkvu, da to učine na epidemiološki odgovarajući način – rekao je Šeranić.

Na kraju se, ipak, ispostavilo da je „epidemiološki prihvatljiv način“ policijski čas i poruka: molite se Bogu kod kuće.

Vjernici i oni koji tadicije radi obilježavaju Vaskrs, ne udubljujući se mnogo u razmišljanja o životu, smrti, smislu i besmilu, mogu se konačno posvetiti farbanju jaja i smišljanju kako organizovati tucijadu video linkom.

Vladika Dimitije: Treba da služimo jedni durgim

Episkop zahumsko hercegovački Dimitrije jedan je od rijetkih crkvenih velikodostojnika iz Srpske, koji je u pismu vjernicima, još početkom aprila poslao jasnu poruku.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

-Ne  smijemo dozvoliti ugrožavanje života bližnjih, jer su oni za svakog pravog hrišćanina najveća svetinja – poručio je vladika Dimitrije i dodao da vjernici zajedničku liturgiju oplemene tako što što će se, uz sve mjere predostrožnosti, pobrinuti oko nekog bolesnog, starijeg ili za nekoga kome je onemogućeno kretanje.

– Molim vas da budemo razumni, da pazimo jedni na druge, da služimo jedni drugima, da slušamo jedni druge i da ne izazivamo nemir i razdor u Crkvi – poručio je vladika Dimitrije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije