Biznis

ČEKA LI IH HRVATSKI SCENARIO Crnogorski poslodavci zabrinuti zbog odliva radnika

Poslodavci upozoravaju da čak ni Crna Gora neće ostati imuna na odliv radne snage koji u velikoj mjeri drma zemlje regiona i šire, a posljedice se već osjećaju.

ČEKA LI IH HRVATSKI SCENARIO Crnogorski poslodavci zabrinuti zbog odliva radnika
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Imajući u vidu najave i prognoze, a pogotovo parametre sve većeg kretanja radno aktivnog stanovništva – prvenstveno mlađeg i visokokvalifikovanog – prema stranim tržištima, preduzetnici su zabrinuti da je veliki talas odliva tek pred nama. Trenutno je teško procijeniti uticaj emigracije, kao i ozbiljne prijetnje starenju naše populacije na privredni razvoj, budući da nemamo zvanične podatke. U Uniji poslodavaca Crne Gore (UPCG) smatramo da će odliv radnika, ako se nastavi ovim tempom, biti poražavajući na crnogorskom tržištu rada, pogotovo ako se ima na umu da se Crna Gora godinama bori s nedostatkom adekvatne radne snage i zamjenjuje je zapošljavanjem stranih radnika, posebno iz zemalja regije, koja se sada okreće evropskom tržištu i Hrvatskoj kao najbližoj državi članici EU – upozorilo je udruženje poslodavaca.

Hrvatska je, prije nekoliko godina, odobrila kvotu od samo nekoliko hiljada za zapošljavanje stranaca, da bi ove godine povećala brojku na 65.100. Osim ove mjere, Hrvatska je takođe usvojila model trajnih domaćih sezonaca koji omogućava ostvarivanje ličnih dohodaka i osiguranja tokom cijele godine, tačnije – i izvan radne turističke sezone. Sve to radi se kako ne bi usporio privredni rast i smanjio konkurentnost domaće privrede, niti negativan uticaj demografskog kretanja stanovništva na državna sredstva, podsjećaju iz udruženja.

Uz dodatnu najavu otvaranja tržišta od strane određenih evropskih zemalja, nedostatak radnika uskoro će postati ključni problem crnogorske ekonomije – ne samo u području ugostiteljstva, turizma i graditeljstva, već i mnogih drugih aktivnosti, kao što su zdravstvo, “gdje svjedočimo značajnom odlivu zdravstvenih radnika, što je za sve nas možda i najosjetljivije pitanje”.

– Čini se da je situacija više nego alarmantna, što znači da naša zemlja već treba biti privlačna ne samo za investitore, već i za domaće radnike. Bilo da se radi o državi i cijelom društvu sve ovo smatramo pasivnim, kao neizbježnim procesom, i eventualno preduzimamo određene korake samo kada je za njih kasno, ili ćemo djelovati hitno i kreirati mjere koje će spriječiti zadržavanje radnika, njihovo dalje osposobljavanje, ulaganje u karijeru i pružanje boljih radnih uslova? – pitaju se u Crnoj Gori.

“U UPCG smo svjesni da je prvi motiv svakog radnog građanina – zarada, a za preduzetnike – dobitak. Iz tog razloga UPCG već godinama preporučuje smanjenje troškova rada, jer je Crna Gora jedina zemlja u regiji gdje se, na primjer, oporezuje dio plate koji se odnosi na topli obrok i povraćaj poreza. Za razliku od nas, Republika Srpska je nedavno usvojila mjeru za određeno povećanje plata zbog ozbiljnih odliva radne snage, a država će platiti 70 odsto uplaćenih doprinosa poslodavcima preko određenog iznosa”, upozoravaju.

Zbog toga se od zemlje očekuje da na državnom nivou odgovori na probleme koji se javljaju pravovremeno, donošenjem odgovornih strateških odluka, počevši od procjene potreba tržišta rada u kreiranju pretplatničkih politika, poboljšanjem uslova za održavanje postojećih i otvaranjem novih radnih mjesta, brzom i efikasnom administracijom, predvidljivim poslovnim okruženjem i stabilnim poreskim sistemom koji bi zajedno vodili do adekvatno plaćenih poslova.

Poslodavci očekuju da se svi socijalni partneri i institucije države uključe u rješavanje “ovog očigledno gorućeg ekonomskog pitanja”.

(Poslovni.hr)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu