Kolumne

Cijena borbe za život

Pored bolova i brige hoće li, uopšte, preživjeti, nerijetko se dešava da onkološki pacijenti moraju da brinu i o nabavci lijekova koje, kad zavlada nestašica u bolnicama, sami moraju da kupuju.

Cijena borbe za život
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Nedavno je u javnosti završio sličan slučaj iz UKC Srpske, gdje su prijatelji mlade žene, čak i u posljednjim danima njenog života, morali da se bakću oko nabavljanja raznih ampula i tableta.

Ona bitku sa životom, naravno, nije izgubila zato što u datom trenutku nije bilo tih lijekova, ali je, nekako, i žalosno i ponižavajuće da najteži pacijenti ne mogu ni da boluju na miru. Umjesto da se maksimalno posvete svom zdravlju, ili bar onome što je od njega ostalo, oni i njihove porodice uvijek su u „novčanoj“ pripravnosti, za slučaj da u bolnici nestane prijeko potrebnih lijekova.

Neki, kako nam je potvrđeno u udruženjima oboljelih od karcinoma, jednostavno nemaju taj štek za „bolničke nestašice“, niti imaju od koga da pozajme novac. Onda dižu kredite ili prodaju ono vrednije što imaju, samo da bi svojim najmilijima obezbijedili terapije, u čiji efekat vjeruju, inače ne bi bili spremni na sve, samo da ih obezbijede.

U bolnicama priznaju da do nestašice lijekova dolazi, ali da „liječenje pacijenata ni na koji način nije ugroženo“. Prvi adut u rukavu su im zamjenske terapije, a drugi mogućnost da pacijenti sami nabave neophodne injekcije i tablete. Upiru prstom u nadležni fond, uz poruku da su procesi nabavki u njihovim rukama.

Iz ovog fonda, opet, tvrde da nema nikakvih problema u dostupnosti lijekova, te da je na bolnicama da ih na vrijeme naruče od dobavljača. Njihov adut je da će, svima koji sami nabave lijek kojeg nema u bolnicama, novac biti refundiran.

Bilo kako bilo, činjenica je da su mnoge porodice na svojoj koži iskusile šta znači kad sami moraju da se bave onim što je u nadležnosti bolnica ili viših zdravstvenih ustanova.

Manje od dva zla svakako je kad zafali nekih jeftinijih lijekova, što odmah znači i veću mogućnost pronalaska novca i bržu kupovinu. Međutim, kad se desi nestašica nekog citostatika – a ampule pojedinih koštaju i po nekoliko hiljada KM, briga o parama kod oboljelih nadjačava i sam strah od bolesti, a kod porodica sekiraciju za članom koji je u bolesničkoj postelji. Tužno, da tužnije ne može biti…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije