Kolumne

Cijena pravde

Sve češća hapšenja sudija u BiH ukazuju na prve znake pospremanja korumpiranog pravosuđa, ali i na hrabrost građana da se direktno uhvate u borbu s nakaradnim sistemom koji traje decenijama.

Cijena pravde
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Naravno, da bi uhapsili halapljivog sudiju dovoljno je samo 1.000 evra staviti na „udicu“ i plijen je siguran.

Međutim, vrlo teško je naći pravu „udicu“ i tu se očigledno situacija drastično promijenila u BiH, jer su „udice“ u stvari građani, koji su u konkretnom slučaju žrtve korumpiranog pravosudnog sistema.

Iznos koji je uzeo banjalučki sudija Nebojša Pejović jeste simboličan, pa će i eventualna kazna biti isto tako simbolična, ali ono što je najbitnije u cijeloj priči jeste da takav sudija više nikada neće obući sudsku togu i sjesti u sudnicu, barem ne na ono mjesto predviđeno za sudije.

Za pomenutog banjalučkog sudiju već godinama kruže priče da ne radi pošteno, pa ako je i deseti dio onoga što se priča istina, onda bi ovaj sudija trebao biti srećan što su ga uhvatili samo zbog 1.000 evra.

Pročitajte još

Dok je suđenja uvijek će biti onih koji će smatrati da su pokradeni, jer jedna strana, kada su u pitanju parnice, mora izgubiti.

Međutim, situacija u pravosuđu Republike Srpske, odnosno BiH, odavno je prešla kritičnu liniju, pa se postupci završavaju na sumnjive načine, poput krunskih dokaza koji se proglašavaju nezakoniti, lažnim svjedočenjima i slično.

Još ako su u istom kolu advokati i sudije, a zatim i tužioci, tu teško može da se dokažu koruptivne radnje, pa ne preostaje ništa drugo nego za štap zakačiti hiljadu evrića, lagano sjesti u barku i krenuti na pecanje.

U protekle tri sedmice u Orašju i Banjaluci uhapšeno je troje sudija zbog istog krivičnog djela – primanja mita. To što su uhvaćeni sada znači da su se osumnjičene sudije korupcijom bavile godinama.

Jedini način na koji se ovakvi i slični mogu upecati jeste insajder, odnosno građanin koji će skupiti dovoljno hrabrosti da korupciji stane ukraj. U ovoj zemlji imati hrabrosti znači ući u borbu s korumpiranim sistemom, staviti sve na kocku i na kraju izgubiti dio sebe.

No, bolje je i tako izgubiti dio sebe i svoje živce nego godinama trunuti u životnoj baruštini i trpiti nakaradno stanje, pa se pred kraj života pitati da li se ipak moglo drugačije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije