Društvo

ČITAONICA U KANCELARIJI DIREKTORA Biblioteka postoji 98 godina, a još nema svoje prostorije (FOTO)

Narodna biblioteka Pale osnovana je davne 1921. godine i do danas nije dobila sopstvene prostorije za rad.

ČITAONICA U KANCELARIJI DIREKTORA Biblioteka postoji 98 godina, a još nema svoje prostorije (FOTO)
FOTO: MARIANA ĐURIĆ/RAS SRBIJA

Godinama se nalazi na drugom spratu Kulturnog centra, podijeljena u nekoliko manjih prostorija, uz bogati fond od 32.000 knjiga.

Prema riječima direktorke Narodne biblioteke Nade Gajović, veliki broj knjiga ujedno predstavlja i veliki problem za neometan rad bibliotekara u trenutnim prostorijama, jer nemaju dovoljno prostora za nove knjige, koje se redovno kupuju i čime se obnavlja čitalački fond.

Naš najveći problem je nedostatak prostora. Sada smo došli u situaciju da povlačimo višak primjeraka nekih knjiga sa polica kako bismo mogli da postavimo nova izdanja. Nemamo podrum i adekvatan prostor za skladištenje knjiga, već knjige skladištimo na tavanu – kaže ona.

Gajovićeva dodaje da Narodna biblioteka Pale, u kojoj radi sedam zaposlenih i tri volontera, redovno obnavlja svoj fond svake godine, za šta najviše koriste novac iz godišnjeg budžeta opštine.

– Nabavku knjiga vršimo tako što kupujemo knjige od sopstvenih sredstava, odnosno od materijalnih sredstava iz godišnjeg budžeta opštine Pale i članarina, dok lična primanja ostvarujemo od Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske – ističe naša sagovornica.

Dodaje da se zaposleni u Narodnoj biblioteci trude da svake godine fond obnove najnovijim izdanjima, pa čak i romanima koji su danas jako popularni i koje članovi traže vodeći se raznim preporukama sa interneta.

Nedostatak prostora, osim što otežava svakodnevni rad, pravi dodatni problem u namjeri da se u Narodnoj biblioteci stvore uslovi za rad dječje biblioteke i da se više vremena posveti najmlađim članovima.

Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Nada Gajović

– Veliki je žal i nedostatak to što nemamo uređeno odjeljenje po standardima gdje bismo mogli da održavamo radionice za djecu i gdje bi djeca mogla da provode vrijeme, uče i koriste biblioteku na pravi način – ističe Gajovićeva.

Ona dodaje da je njena kancelarija ujedno i čitaonica za sve korisnike biblioteke, koji imaju pravo na korištenje, te da je hodnik jedina prostorija i ujedno improvizovano odjeljenje sa dječjom literaturom.

Prema njenim riječima, Narodna biblioteka Pale ima odličnu saradnju s opštinom prvenstveno, ali i školama, fakultetima i drugim ustanovama poput Matične biblioteke Istočno Sarajevo i Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo.

– Istakla bih saradnju sa Osnovnom školom „Srbija“, koja je dovodila svoje učenike prvog i drugog razreda i gdje su ta djeca kasnije počela sama da dolaze i pozajmljuju knjige. Cilj nam je da kod najmlađe populacije stvorimo ljubav prema knjizi i pisanoj riječi, i da ih naučimo da redovno dolaze u biblioteku – kaže Gajovićeva.

Ona smatra da je određeni pomak načinjen u posljednje vrijeme kada se radi o najmlađima, te da interesovanje i kod starijih vlada u velikom broju.

Gajovićeva ne smatra da Narodna biblioteka Pale nije neuvezana i nedovoljno afirmisana kako su to pojedini odbornici skupštinske većine naveli na prethodno održanoj sjednici Skupštine opštine Pale, gdje je Izvještaj o radu Narodne biblioteke jednoglasno usvojen.

– Mi imamo našu Fejsbuk stranicu gdje objavljujemo naša izdanja, nove naslove i trudimo se koliko možemo i koliko smo u mogućnosti. U prošloj godini smo imali 22.124 posete i starijim čitaocima smo pozajmili 38.245 knjiga, dok su djeca pozajmila 5.985 knjiga – kaže Gajovićeva.

Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija

Već nekoliko godina Narodna biblioteka Pale se bavi izdavaštvom, a direktorka Gajović kaže da se trude svake godine da izdaju bar po jednu knjigu.

– Naša uloga je da pomognemo i stanemo iza nekog djela, sve u sklopu naših mogućnosti, onoliko koliko možemo. Imamo i glavnog i odgovornog urednika u izdavaštvu Željka Grujića, a dosta smo sarađivali i sa profesorima sa Filozofskog fakulteta Pale, koji su bili recenzenti u nekim knjigama – dodaje Gajovićeva.

Ona dodaje da se trude da za svako djelo koje izdaju održe i promociju istog u prostorijama Kulturnog centra.

– Sva djela i autori sa kojima smo radili su nam bitna, ali ono što bih istakla jeste da smo prošle godine izdali zbirku pjesama „Ogledalce srpsko“, autora Đorđa Sladoja. Čast nam je i zadovoljstvo što nam je ukazao povjerenje da tako jedan mlad izdavač stane iza takvog imena, za kojeg ću se usuditi da kažem da je jedan od najboljih živih srpskih pjesnika trenutno – kaže Gajovićeva.

Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija
Foto: Mariana Đurić/RAS Srbija

Za naredni period, zaposleni u Narodnoj biblioteci Pale planiraju mnogo aktivnosti, a jedna od njih u skorije vrijeme bi trebala biti promocija knjige Sanje Savić „Ptice i sve druge drame“, koja će se najprije održati u Beogradu, a zatim i na Palama.

Takođe, u ovoj biblioteci kažu da će ići i „stepenicu više“, te u najavi imaju planove na realizaciji jednog dokumentarnog filma, o čemu će se više govoriti u narednom periodu.

Učlanjeno 560 sugrađana

Narodna biblioteka Pale trenutno ima oko 560 učlanjenih građana, a upis novih članova kreće od početka godine uz članarinu od 10 KM, tako da će se članstvo povećati do kraja godine.

Iz biblioteke poručuju da je članarina za decu poginulih boraca, djecu predškolskog uzrasta i za sva evidentirana lica sa Biroa za zapošljavanje Pale besplatna.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu