Društvo

Ćopićev rodni kraj ostao bez Komunalnog preduzeća: Problemi u opštini Krupa na Uni

Stečaj Komunalnog preduzeća “Vojskova” u Krupi na Uni i plaćanje radnika Vodovoda iz budžeta opštine neki su od najvećih problema ove izrazito nerazvijene lokalne zajednice.

Ćopićev rodni kraj ostao bez Komunalnog preduzeća: Problemi u opštini Krupa na Uni
FOTO:BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Načelnik Krupe na Uni Mladen Kljajić za Srpskainfo priča da je Skupština opštine usvojila odluku prošle godine da “Vojskova” ide u stečaj.

Prije mjesec dana dobili smo rješenje da je stečaj završen. Dugovi preduzeća su bili ogromni, samo za telefon je dug 15.000 KM. Opština je potraživala od Komunalnog 56.000 KM za njihov kredit, međutim opštine nije bilo u njihovom naplatnom sistemu i ostali smo bez ijedne marke – kaže Kljajić razočarano.

“Vojskova” je osnovana 2013. godine kako bi upravljaja vodovodnim sistemom čija je izgradnja počela godinu dana nakon toga. Kljajić navodi da je bivša lokalna vlast „zaslužna“ što su radnici vodovoda od 2015. na platnom spisku opštine.

– U Komunalnom preduzeću su imali četiri radnika, tri su prešla u opštinu i zaposleni su na održavanju vodovoda. Ni taj novi vodovodi sistem nije dobro urađen i to je katastrofa. Moj plan je bio da ove godine formiramo vodovod koji bi odvojili od opštine i jednom da se zna ko je čega vlasnik, jer opština ne može da bude nosilac aktivnosti vodovoda – tvrdi on.

Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija

Dodaje da Krupa na Uni nema komunalno preduzeće koje bi odvozilo otpad. Objašnjava da po otpad u centar ove male opštine dolazi komunalno preduzeće iz Novog Grada sa kojim imaju potpisan ugovor.

– Nemamo novac da napravimo odlagalište, pored toga, toliko nam je razuđena opština da bi komunalno preduzeće imalo problem da prikupi i odveze sav otpad – smatra on.

U Krupi na Uni nema ni opštinske službe koja bi čistila puteve. U slučaju da je snijeg viši od 15 centimetara puteve čiste vlasnici traktora i mašina kojima opština po očišćenom kilometru puta plaća četiri litre goriva.

– To je ogromna stavka kada se dese elementrne nepogode kao prije dvije godine, ali u tim slučajevima pomagao nam je i grad Prijedor iz kojeg su dolazile dodatne mašine za čišćenje. Imamo 77 kilometara kategorisanih puteva, od čega je 44 kilometra makadama, a samo je 8.000 KM u budžetu za čišćenje -kaže on.

Kljajić priča da su gotovo sve obaveze prema dobavljačima ove male opštine iz ranijeg perioda plaćene i ističe da je sada redovna isplata novčane pomoći socijalnim slučajevima. Navodi da je ostalo još 100.000 KM duga prema izvođaču radova na proširenju vodovoda Donji Petrovići-Osredak-Buševići i da isto toliko za iste radove iznosi dug prema Ministarstvu poljoprivrede RS.

foto : Siniša Pašalić / RAS Srbija
foto : Siniša Pašalić / RAS Srbija

Dodaje da je prošle godine Krupa na Uni imala 1.053.000 KM budžet, te da on ove godine iznosi 900.000 KM. Priča da je uspjeh što su asfaltirali kilometar i po puta i uradili Šumsko privrednu osnovu koja je koštala oko 20.000 KM.

– Prošle godine obučili smo 12 vatrogasac koji će biti Dobrovoljna vatrogasna jedinica, a planiramo da je formiramo u ovoj godini. Imamo i vatrogasni vozilo i jedan kamion – kaže on.

Navodi da je urađena jedna spomen ploča poginulim borcima i civilnim žrtvama u prostoru crkve, te da je plan da se uradi još pet spomen ploča.

– Imamo tri spomenika borcima koja su bila u raspadanju, dva smo stavili u nadležnost Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog naslijeđa koji će ih obnoviti i restauritati, a spomenik na Buševiću porodica Đorđa Bursaća iz Amerike stavila je u mermer i obnovila sa 14.000 KM – kaže Kljajić.

Poljoprivredni kraj nema cvjećaru

U Krupi na Uni veliki broj mještana živi od pljoprivrede. Imaju oko 50 registrovanih poljoprivrednika. Načelnik Krupe na Uni Mladen Klajić kaže da opština daje podsticaje za 12 proizvođača mlijeka, te za proizvođače kupusa i krastavaca kornišona.

– Imamo na biračkom spisku 1.800 osoba, po popisu 1.500, ali mislim da ovdje ne živi više od 1.000 ljudi, većinom je starije stanovništvo, mislim da smo drugi po statistici – kaže Kljajić.

On ističe da ova mala i izrazito nerazvijena opština koja je poznata po svom mjestu Hašani u kojem je rođen čuveni pisac Branko Ćopić, treba pomoć Vlade RS.-Dovoljno je da kažem da nemamo cvjećaru. Kada treba da položimo cvijeće na spomenik poginulim borcima po cvijeće putujemo u susjednu opštinu Novi Grad-kaže Kljajić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije