Svijet

Crna Gora neće prihvatiti migrante u ime Evropske unije

U Crnoj Gori nema kampova za migrante i država neće biti njihovo prihvatilište u ime Evropske unije (EU), poručio je crnogorski premijer Duško Marković tokom premijerskog sata u Skupštini Crne Gore.

Crna Gora neće prihvatiti migrante u ime Evropske unije
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

Marković je potvrdio da u Crnoj Gori boravi eskpertska misija za pitanje spoljnih granica i dodao da će na zajedničkoj sjednici vlada Crne Gore i Albanije 3. jula otvoriti pitanje migracija.

On je naveo da je planiran projekat sanacije karaule na granici sa Albanijom sa ciljem povećanja kapaciteta za prihvat i smještaj migranata.

Crnogorski premijer je objasnio da se u izjavi u vezi sa sanacijom karaule ne pominju migracioni kampovi, nego organizacija prihvata izbjeglica ako se taj talas desi preko Crne Gore i dodao da se svaka država time bavi.

Marković je rekao da je Crna Gora kroz finansijsku pomoć EU planira nabavku posebnih kontejnera koji će omogućiti rješavanje pitanja smještaja u slučaju znatno većeg priliva migranata.

U suočavaju sa migracijskom krizom, Crna Gora će nastaviti da prati politiku i standarde država članica EU, jer kao država kandidat za članstvo želimo da adekvatno doprinesemo rješenju ovog složenog pitanja – istakao je Marković.

On je, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta Milana Kneževića, na osnovu čijih instrukcija se odlučio da gradi kampove za više hiljada ilegalnih migranata u Crnoj Gori kako bi se smanjio pritisak na granice EU, rekao da to nikada nije izjavio.

– Niti sam to rekao, niti će Crna Gora biti prihvatilište migranata u ime EU – poručio je Marković.

Prema njegovim riječima, Crna Gore će se o migrantima, ako ih bude, baviti u skladu sa ustavnim i demokratski principa, zasnovanim na zakonu, kao i na principima solidarnosti.

– Samo takva Crna Gora ima perspektivu i budućnost – dodao je Marković.

On je rekao da je tema masovnih migracija ponovo dospjela u fokus domaće i evropske javnosti i da crnogorske vlasti pažljivo prate debate u okviru EU i različita gledišta kako se odnositi prema uzrocima migrantskog talasa.

– Iako migratorni talas nije istog obima i rizika kao 2015. godine, Vlada i država rade na svim poljima kako bismo regulisali migracijski proces, naročito u smislu kontrolisanog ulaska na teritoriju Crne Gore – rekao je Marković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije