Hronika

"Da je živa, bila bi prava djevojka" Dijanini (5) roditelji poslije 10 godina konačno dočekali pravdu

Osnovni sud u Vranju, poslije 10 godina suđenja, nedavno je izrekao presudu specijalisti otorinolaringologu Darku Civkarovskom i anesteziologu Slaviši Kanačkom, ljekarima Zdravstvenog centra Vranje, povodom smrti male Dijane Marinković.

"Da je živa, bila bi prava djevojka" Dijanini (5) roditelji poslije 10 godina konačno dočekali pravdu
FOTO: V. PEŠIĆ / RAS KOMBO

Suđenje, a naročito presuda ljekarima, izazvali su pažnju javnosti gotovo u čitavoj Srbiji, zato što je to jedan od rijetkih slučajeva u zemlji da su ljekari proglašeni krivi za nečiju smrt, a još su i osuđeni na zatvorsku kaznu, prenosi Blic.

Darku Civkarovskom izrečena je kazna zatvora u trajanju od tri godine, a Slaviši Kanačkom od dvije. Obojici su izrečene mjere zabrane obavljanja ljekarskog poziva u trajanju od pet godina, s tim da im se vrijeme provedeno u zatvoru ne uračunava u tu mjeru.

Pročitajte još

Njima je suđeno zbog nesavjesnog liječenja petogodišnje Dijane Marinković, iz sela Ćukovac kod Vranja, koja je umrla na Dječjem odeljenju Bolnice u Vranju 8. januara 2011. godine. U prvom postupku pred istim sudom, 2016. godine, Civkarovski i Kanački su kažnjeni sa po tri godine zatvora i pet godina zabrane bavljenja ljekarskim pozivom.

Ivana, majka pokojne Dijane, kaže da je pravda na neki način zadovoljena. Svaki njen dolazak u sud u proteklih 10 godina bio je propraćen suzama. Svaki pomen Dijaninog imena pokrenuo bi lavinu emocija. Tako je i sada poslije 10 godina. Ivana plače dok govori o svojoj djevojčici.

– Da je živa, Dijana bi danas bila u srednjoj školi, prava djevojka. Pravda je na neki način zadovoljena, ali Dijanu ne može ništa da vrati. Poslije deset godina smo i to dočekali, da su osuđeni. Prije pet godina je donijeta prva presuda, a sada i ova u drugom postupku. Deset godina iznova i iznova proživljavamo isto, sve je ovo veoma teško i mučno. Sretali smo se sa ljekarima, slušali nalaze vještaka kada su čitali, gušili se i mi slušajući sve to, umirali ponovo. Poslije ove presude trebalo bi da smo na neki način mirniji – dodaje Ivana.

Dužina sudskog procesa, prema ocjeni roditelja je “čista katastrofa”, jer kako kažu “10 godina se razvlače po sudovima”.

Bojan Marinković, otac nastradale djevojčice, kaže da nisu željeli da stanu dok se ne dokaže prava istina.

– Njihova priča, priča ljekara, je da je sve bilo u redu i da su ljekari imali instrumente, ali moja supruga, doktorka koja je sa nama izbačena u hol bolnice i ja smo svjedoci da je to potpuna laž. Kada su nas izbacili na hodnik, jasno smo čuli da se između sebe dovikuju i traže od sestara da trče po Domu zdravlja i nabavljaju instrumente – izjavio je Marinković.

Sve je počelo kada je Dijana Marinković (5) primljena na Dječje odjeljenje vranjske bolnice 8. januara 2011. godine u 2.15 sati, a njena smrt konstatovana je oko 4.45. Dijete je imalo visoku temperaturu i otok grla, a smrt je nastupila zbog gušenja. U zbrinjavanju djevojčice sa tragičnim ishodom učestvovalo je tada petoro ljekara. Ipak, 27. februara 2012. godine Osnovno javno tužilaštvo u Vranju podiglo je optužnicu samo protiv Cikarovskog i Kanačkog, a njima se stavilo na teret krivično djelo “teško djelo protiv zdravlja ljudi”.

U Tužilaštvu su istakli da je uzrok smrti djeteta utvrđen na osnovu nalaza i mišljenja sudskog medicinskog odbora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

U optužnici je ocijenjeno da ljekari nisu vršili detaljne preglede iz domena svojih specijalnosti, niti su organizovali hitan transport djeteta u operacionu salu i preduzimanje intubacije radi obezbjeđenja prohodnosti disajnog puta, niti se pripremili za vršenje traheotomije u slučaju da postupak ne uspije zbog otoka.

Takođe, propustili su i urgentnu intervenciju zbog neposredne životne opasnosti odlažući je za najmanje 30 minuta.

Zanimljivo je da ni Kanački ni Civkarovski nisu imali profesionalnih problema za sve vrijeme trajanja procesa na sudu, niti su gubili povjerenje pacijenata, niti povjerenje kolega.

Poslije decenijskog sudskog procesa na kraju je došla i presuda. Na odluku Osnovnog suda u Vranju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu u Nišu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije