Društvo

DA LI ĆE SMEĆE BITI VRAĆENO U ITALIJU? Legalno rješenje za ilegalni otpad u Drvaru

Tekstilni otpad, koji je preduzeće “Krom reciklaža” iz Drvara deponovalo na području ove opštine, te Bosanskog Grahova, Bihaća i Kiseljaka, biće vraćen u Italiju, odakle je i uvezen, izjavila je ministarka ekologije i turizma Federacije BiH Edita Đapo.

DA LI ĆE SMEĆE BITI VRAĆENO U ITALIJU? Legalno rješenje za ilegalni otpad u Drvaru
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Nakon juče održanog sastanka sa predstavnicima Kantona 10 i opština u koje je otpad deponovan, Đapo je rekla da je analiza, koju je provela Federalna uprava za inspekcijske poslove, potvrdila da  otpad dovezen iz Italije nije opasan, ali da je nepropisno deponovan.

Mi smo predložili da u toku sljedeće sedmice urgiramo Ministarstvu okoliša Italije da se dobije dozvola za povrat otpada, a ukoliko se to ne desi onda bismo investitora, koji ga je uvezao, naložili da se on riješi otpada, te bismo u roku sedam dana trebali pronaći rješenje – kazala je Đapo.

Foto: Vlada FBIH
Foto: Vlada FBIH

Ona je ponovila da je Ministarstvo ekologije i turizma FBiH poništilo uvoznu dozvolu preduzeću “Krom reciklaža” iz Drvara, te da je angažovana Federalna uprava za inspekcijske poslove da pronađe sve lokacije na koje je otpad deponovan.

Načelnica opštine Drvar Dušica Runić rekla je Srni da su na sastanku u Sarajevu učesnici “pokušavali naći legalan način za to da nelegalan otpad bude odvezen iz opština Drvar i Bosansko Grahovo.

– Želimo i da saznamo kako je otpad iz Italije stigao u naše opštine. Čekaćemo odgovore u roku od 10 dana – navela je Runićeva.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Runićeva je dodala da je dobro to što je zaustavljen dalji uvoz otpada iz Italije.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH Srni je rečeno da je preduzeće “Krom reciklaža” iz Drvara, koje je uvezlo ukupno 294.574 kilograma otpada u vrijednosti od 16.125 KM, realizovalo u junu 14 uvoznih deklaracija ocarinjenih na Carinskoj ispostavi Gradiška iz čega je vidljivo da je taj otpad ocarinjen.

Pročitajte još

Kako je ranije pisala Srpskainfo, nelegalni uvoz otpada, koji je deponovan uglavnom u devastirane fabrike, otkriven je 2. jula, nakon čega su uslijedili višednevni protesti građana i blokada puta.

Preduzeće “Krom reciklaža” osnovala su nedavno trojica investitora iz Srbije, a registrovano na adresi Titova 1 u Drvaru, na kojoj “stanuje” opština Drvar. Ova firma je dobila dozvolu za rad za fabriku reciklaže u Pasjaku kod Drvara, iako ta fabrika, faktički, ne postoji.

Kako navode iz udruženja “Eko akcija” iz Sarajeva, ovom  preduzeću je bez ikakvih provera, u februaru izdata dozvola za preradu  6.000 tona tekstila, 1.000 tona plastike i gume, 1.200 tona istrošenih štamparskih tonera.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije