Politika

DA LI ĆE SRBIJA POSTAVITI PITANJE STATUSA SRPSKE Sastanak u Beogradu uoči Vučićevog puta u Vašington

Želimo postaviti pitanje kako je moguće da konstitutivni narod koji oduvijek živi na ovim prostorima i Republika Srpska, čiji je status međunarodno potvrđen u Dejtonu 1995, nemaju pravo na samoopredjeljenje, a nacionalna manjina, koja je naselila dio teritorije Srbije, ima to pravo.

DA LI ĆE SRBIJA POSTAVITI PITANJE STATUSA SRPSKE Sastanak u Beogradu uoči Vučićevog puta u Vašington
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Mislimo da je to pitanje koje i Srbija definitivno treba da postavi.

Izjavio je to za Srpskainfo Radovan Kovačević, portparol SNSD, stranke iz koje dolaze funkcioneri RS koji će sutra na ovu temu razgovarati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

U Beograd stižu srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednica Srpske Željka Cvijanović i predsjednik Vlade Radovan Višković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Na našu konstataciju da li smatra da Srbija navedeno pitanje treba da postavi već 4. septembra u Vašingtonu, za kada je zakazan sastanak Vučića s premijerom samoproglašenog Kosova Abdulahom Hotijem, Kovačević odgovara da je to „pitanje za Srbiju“.

– Mi komuniciramo sa Srbijom, prije svega, zbog toga što je to matična zemlja svih Srba. Drugo, na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama koji nam je Dejtonski sporazum omogućio. Delegiramo brojne teme u našim razgovorima sa Srbijom, koji su svakodnevni. Jedna od tema o kojima razgovaramo u posljednje vrijeme je i ova tema i o njoj će se najviše razgovarati u srijedu. Naravno, to je pitanje za aktere iz Srbije, na koji način će oni dalje da koriste ove teme o kojima trenutno razgovaramo – kaže Kovačević.

Legitimno pravo

Smatra da Republika Srpska ima legitimno pravo da postavi pitanje svog statusa, budući da je kao strana potpisnik svih aneksa Dejtonskog sporazuma, uključujuči Anes četiri – Ustav BiH.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Međutim, Kovačević naglašava da je to drugi aspekt ove priče. Prije svega, Srpska želi da sve učesnike pregovora u Dejtonu upozna sa stalnim kršenjem međunarodnog sporazuma kakav je Dejtonski, i to konstantno na štetu RS, ali i na štetu srpskog i hrvatskog konstitutivnog naroda u BiH, isključivo u korist Bošnjaka.

Pročitajte još

Dokument na tu temu koji je stigao u Beograd već je podigao prašinu u regiji, iako su u njemu samo sažete informacije i zaključci s ranijih sjednica Narodne skupštine RS.

– U pitanju su zaključci NSRS iz novembra prošle godine i februara ove godine, a na osnovu tih zaključaka je prošle sedmice usvojena Informacija na sjednici Vlade RS. Ti dokumenti će biti upućeni institucijama Srbije i Hrvatske, ali i na druge međunarodne adrese, u one zemlje koje su učestvovale u pregovorima u Dejtonu – kaže Kovačević.

Vučić bez komentara

Podsjećamo, u pomenutim skupštinskim zaključcima se nabrajaju potezi visokih predstavnika i odluke Ustavnog suda BiH za koje Srpska smatra da su bili mimo Ustava BiH i ovlaštenja koje je BiH dobila 1995. Takođe, nekim od tih zaključaka se traži povratak na izvorni dejtonski Ustav BiH i pominje mogućnost da RS, u suprotnom, odluči o svom daljem statusu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je potvrdio da je dobio dokument iz RS, ali nije želio da ga komentariše.

Pročitajte još

– Neka o tome govore Dodik i Cvijanovićeva. To su njihovi dokumenti. U pisanju takvog dokumenta nisam učestvovao – Vučićeve su riječi, u kojima su mnogi vidjeli ograđivanje od stavova iz Srpske.

Loš trenutak

Politički analitičar iz Beograda, Dušan Janjić, smatra da se ovdje, prije svega, radi o nastavku Dodikove priče o statusu RS i referendumu, koju uspješno razvlači pred svake izbore, dok se prisutni Vučić uglavnom o tome ne izjašnjava.

– Na taj način je Dodik do sada uspješno manipulisao i Beogradom i opozicijom u RS, pa i biračima. Dakle, sastanak u Beogradu neće proizvesti nikakve posebne zaključke osim da Srbija podržava Dejton i predstavnike RS da rješavaju probleme. To će biti još jedna manifestacija prijateljstva, vjerovatno i ljubavi – kaže Janjić za Srpskainfo.

Mada postoje tumačenja po kojima Vučić zahtjeve iz RS rado koristi da bi ostvario što bolju poziciju tokom pregovora s kosovskim vlastima, Janjić smatra da politički stavovi iz Banjaluke dolaze u „jako lošem momentu za Srbiju“.

FOTO: FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA
Dušan Janjić

– Čak su puštene spekulacije da će Tramp da dođe na sastanak Vučića i Hotija u Vašington 4. septembra, da će se tamo pričati i o Srpskoj, pa čak i da će Dodik da bude pozvan da dođe. Očigledno je u pitanju medijska spekulacija u vezi sa izbornom promocijom i dokazivanjem da Dodik nije oštećen američkim sankcijama, iako se zna da on ne može da uđe u SAD. Drugo, to nije tema i to je problem za Srbiju. U momentu kada su se Vašington, Berlin i Brisel dogovorili da se ne pokreće pitanje promjene granica niti statusa Kosova, govori se o referendumu u RS, a to jeste promjena granica, jeste promjena statusa koji sada Srpska ima. Kakvo pominjanje Republike Srpske na tom sastanku? Ali, zato postoji Obrajan i svi oni drugi, pa i budući predsjednik Bajden, i toga se treba bojati. Ako sastanak Vučića i Hotija bude uspješan, Tramp će se pojaviti, slikati se s njima i reći nekoliko kurtoaznih riječi, i to je sve – smatra Janjić.

Pročitajte još

Putin

Na pitanje zbog čega onda Vučić pristaje da bude dio ovakve igre, ako je priča o statusu RS opterećenje za njega i Srbiju, Janjić kaže da „Vučić voli da se igra vatrom, majstor je da se ne izjasni, da pitanje ostavi otvorenim“.

– Siguran sam da će mu poslije sastanka u Vašingtonu biti mnogo jasnije koja je to granica do koje može da igra, kakav će biti odjek dolaska Putina na otvaranje Hrama Svetog Save i cijela ta rusofilija u kojoj srpsko pravoslavlje pretvaramo u rusko pravoslavlje  – zaključuje Janjić.

Bivši srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić slaže se da je priča o djelovanju visokih predstavnika u BiH tačna, ali naglašava da je to sve već viđeno.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

– Ne vidim da se išta posebno novo desilo u posljednjih pet, šest godina kada je u pitanju visoki predstavnik, u odnosu na neko ranije vrijeme. Vidjećemo šta će biti nakon sastanka u Beogradu, ali meni to mnogo više liči na Dodikov pokušaj da nađe neku novu temu za izbore i ništa više od toga – kaže Ivanić za Srpskainfo.

Rizik međunarodne konferencije

Prema riječima Dušana Janjića, rizik za RS je da međunarodna zajednica pristane na organizuje međunarodnu konferenciju, na kojoj bi Srpska „izgubila status koji ima po Dejtonu“.

– Ne treba provocirati međunarodnu konferenciju koju bi sazvala Amerika, zajedno s Rusijom. Rusija će sutra prodati Balkan, jer se toliko upetljala u Bjelorusiju, Ukrajinu, Gruziju. Srpska je entitet nastao međunarodnim mirovnim sporazumom, dakle ona može, ako nađe pravi način, da ima svoju jaku međunarodnu aktivnost, pod uslovom da je Dodiku zaista stalo do unapređenja statusa RS. Ali, umjesto toga, rukovodstvo RS priča o novom statusu i sada će da to internacionalizuju. Nisu oni u poziciji u kojoj su bili kosovski Albanci. Zaboravlja se da je Srpska nastala u žestokoj borbi, mnogo krvi je proliveno za nju, a sada neko tako trguje njom zbog izbora i nerealnih ciljeva – smatra Janjić

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije