Politika

Da li ih je ZBUNIO NERAD: Vlada pozvala Narodnu skupštinu da STALNO ZASJEDA, a ona to prema Ustavu Srpske već radi

Vlada Republike Srpske, pozvala je Narodnu skupštinu da razmotri mogućnost stalnog zasjedanja. Narodna skupština, prema Ustavu Srpske, zapravo i radi u stalnom zasjedanju, iako se to, iz priloženog, ne vidi. Da li je Vlada, zbunjena neradom parlamenta Srpske, pozvala na takvu odluku ili je posrijedi nešto drugo?

Narodna skupština RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U Vladi kažu da bi stalno zasjedanje trebalo da bude najefikasniji način da se odgovori na potencijalne štetne posljedice po institucije Republike Srpske, u vezi sa suđenjem predsjedniku Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenika Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

A kako bi suđenje uskoro trebalo da dobije svoj epilog, sastančilo se sinoć i u Banjaluci. Zvaničnici Srpske, iz redova vlasti, poručili su da je Republika Srpska spremna na donošenje radikalnih odluka ukoliko Sud BiH donese bilo kakvu presudu u ovom predmetu.

I tako je Narodna skupština probuđena iz zimskog sna. Kolegijum će biti održan već danas.

Podsjetimo da je posljednja redovna sjednica održana krajem novembra prošle godine.

“Grlom u jagode”

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nedeljko Glamočak, kaže da se Narodna skupština stalno stavlja u kontekst dnevne politike i da je tako i u ovom slučaju. Nejasno mu je, kaže, što se traži stalno zasjedanje, kad je to već jasno definisano u Ustavu Republike Srpske.

– Meni nije jasno da li može Narodna skupština na to uticati, kako može uticati, da li je to dolijevanje ulja na vatru ili gašenje same vatre… Pred nama je da vidimo. Mislim da politika nekad ide previše „grlom u jagode“ – smatra on.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kaže da je Narodna skupština mnogo puta zloupotrijebljena i ponižena.

-Ima mnogo usvojenih zaključaka, koji se ne provode, koji leže u arhivama. Skupštinska većina je, nažalost, ta koja koordinira radom Narodne skupštine i mi iz opozicije smo tu nemoćni – istakao je Glamočak.

Pročitajte još

Advokat Željko Bubić, s druge strane, smatra da je Vlada Republike Srpske zauzela ispravan stav i da je sasvim razumno i opravdano da sve institucije Republike Srpske budu u stalnom zasjedanju.

-Postupak, koji se vodi pred Sudom BiH, nije prirodan i nije normalan! To je vanredno stanje, a u takvoj situaciji, Ustav Republike Srpske dozvoljava i propisuje da sve institucije budu u stanju pune pripravnosti. Rušiti instituciju Republike Srpske, znači kršiti Ustav BiH, ali i Ustav RS. Nijedan sudski postupak ne može da derogira Ustav, koji je najviši pravni, politički i konstitutivni akt jedne države, a to se u konkretnom slučaju događa – kaže Bubić.

željko bubić advokat
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Očekuje da u narednom periodu bude, ne samo stalno zasjedanje, već i da se donesu značajno radikalnije odluke, ukoliko, kako kaže, dođe do nekih odluka, koje nisu u skladu sa ustavnim uređenjem BiH.

-Mora se dati adekvatan odgovor u skladu sa Ustavom Republike Srpske. Suđenje predsjedniku Republike Srpske nije normalno stanje, to je vanredna situacija, a ako je vanredna situacija, a što je sada slučaj, sve institucije, 24 časa moraju biti dostupne građanima Republike Srpske. Narodna skupština po redovnom toku stvari ima svoju dinamiku, ima plan zakonodavnog zasjedanja… U situaciji kada imate napad na instituciju Srpske, to je vanredna situacija, a Ustav Republike Srpske propisuje da tada svi moraju biti u stanju pune pripravnosti – zaključio je Bubić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu