DA LI JE BRIH PROČITAO PRAVILA FIFA Ova fotografija pokazuje sav BESMISAO suđenja na meču Srbija - Švajcarska

Utakmica Srbija – Švajcarska na Svjetskom prvenstvu u Rusiji nije se završila kako su se nadali “orlovi”, ali konačnih 2:1 u korist “sajdžija” lako je moglo da se ne dogodi, da nije bilo jednog detalja.

Igrao se 66. minut kada je akcija srpskih fudbalera bila osmišljena tako da se okonča centaršutem koji bi Mitrović, baš kao u petom minutu utakmice, završio udarcem glavom. Reprezentativac Srbije se odlično pozicionirao, bio na praovm mjestu i u pravo vrijeme, ali je bio i u rvačkom zahvatu rivala. I to ne jednog, nego dvojice.

Šer i Lihtštajner su obgrlili napadača Srbije, onaj prvi oko struka, onaj drugi oko kukova. Imaju oni pravo to da rade, samo što postoji pravilo koji jasno predviđa i šta se tada dešava u pogledu sankcionisanja takvog ponašanja.

U zvaničnim FIFA Pravilima igre, u članu 12, “Prekršaji i nesportska ponašanja”, navodi se sljedeće:

„Držanje protivnika predstavlja onemogućavanje protivnika da se kreće naprijed ili okolo korišćenjem šaka, ruku ili tijela. Sudije se podsjećaju da na vrijeme reaguju i da odlučno rješavaju prekršaje zadržavanja, naročito u kaznenom prostoru, pri udarcima iz ugla i slobodnim udarcima. (Čak i) Ako odbrambeni igrač počne da drži napadača van kaznenog prostora, ali nastavi da ga drži i u kaznenom prostoru, sudija će dosuditi kazneni udarac”.

E, sad… Špica Srbije su držala dvojica, a ne jedan kako to pravila opisuju, pa možda zato sudija Brih nije reagovao kako smo svi mislili da će reagovati, već je dosudio – prekršaj Mitrovića.

Šalu na stranu, ona fotografija na kojoj se vidi rvačko obaranje reprezentativca Srbije u kaznenom prostoru Švajcarske – za sva vremena je ovjekovječila besmisao suđenja na pomenutom meču, piše Blic.