Politika

Da li je moguće NAĆI RJEŠENJE: Srpska poziva Federaciju BiH na razgovore

Koja su to moguća rješenja za dalju budućnost BiH i naroda koji žive u njoj biće jedna od tema koja će se sljedeće sedmice naći pred poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Da li je moguće NAĆI RJEŠENJE: Srpska poziva Federaciju BiH na razgovore
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Riječ je o inicijativi koju je predložio SNSD, a u kojoj se poziva na razgovor i dijalog između Republike Srpske i Federacije BiH, kao i tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka o mogućim rješenjima za Bosnu i Hercegovinu.

Funkcionalnost

Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS Igor Žunić kaže za Srpskainfo da je parlament Srpske najviši zakonodavni organ u Republici te da su zbog toga odlučili da se ovakav jedan razgovor pokrene upravo u toj instituciji.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Politička dešavanja u okruženju i uopšte određeni politički stavovi i poruke koji dolaze iz EU govore da BiH u suštini, ovakva kakva jeste, uopšte nije funkcionalna. Ako ovako ostane, na ovim principima i sa ovakvim mogućnostima bojkota na sve strane, BiH i dalje neće biti funkcionalna, a to je problem svih građana koji žive u ovoj zemlji – ističe Žunić.

Dodaje da je ideja SNSD da u parlamentu Srpske pokrenu inicijativu kojom bi se pozvalo na razgovor unutar BiH kako bi se pronašla moguća rješenja za budućnost ove zemlje.

Pročitajte još

Žunić ističe da je bitno da se otvori rasprava kako bi se čuli prijedlozi i različite mogućnosti funkcionisanja BiH.

– Vidjećemo u kom pravcu će to ići. Sve zavisi od rasprave i zaključaka koji se donesu na sjednici NSRS – kaže Žunić.

On podsjeća da je stav Republike Srpske jasan, a to je vraćanje na izvorni Dejtonski mirovni sporazum i vraćanje nadležnosti Srpskoj, koje su silom oduzete od strane visokih predstavnika u BiH.

– Postoje tu i neke druge mogućnosti o kojima poslanici trebaju da daju svoj stav. Mislim da ćemo kroz zaključke usmjeriti navedenu inicijativu prema određenim organima u Srpskoj i BiH, jer je došlo vrijeme da se konačno sjedne i najotvorenije razgovara o daljoj budućnosti BiH. Ovo jeste prvi korak, ali pošto ga niko ne preduzima, odlučili smo da mi pokrenemo tu inicijativu u NSRS – poručuje Žunić.

Brojne teme

Potpredsjednik NSRS i poslanik US Milan Petković ističe da je svaki razgovor predstavnika entiteta ili konstitutivnih naroda u BiH dobrodošao, te da je zbog toga i navedena inicijativa korisna.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
Milan Petković

On ističe da je neophodno otvoriti brojne teme koje se nameću u BiH i o njima otvoreno razgovarati.

– Svaki dijalog i razgovor je dobrodošao. Ima mnogo otvorenih pitanja u BiH o kojima treba postići dogovor. Svjedoci smo da predstavnici bošnjačkih političkih stranaka insistiraju na centralitaciji BiH i oduzimanje nadležnosti entitetima. S druge strane, Srbi žele što širu autonomiju, do možda čak i potpune nezavisnosti Srpske, dok su Hrvati trenutno najviše obespravljeni u okviru FBiH. Razgovori su neophodni i moraju da se vode na dobrobit svih naroda koji žive u BiH bez obzira kakvo će se rješenje dobiti – ističe Petković.

Dodaje da vjeruje kako će rasprava u NSRS o inicijativi koju je predložio SNSD biti konstruktivna i da će biti dobrih prijedloga poslanika.

Pahora shvatiti ozbiljno

Petković smatra da je bitno da se što prije pokrenu razgovori unutar BiH, posebno nakon nedavne izjave slovenačkog predsjednika Boruta Pahora “o eventualnom mirnom razlazu u BiH”.

– Ne možemo reći da je Pahor beznačajna politička ličnost. Ipak je to predsjednik države koja je članica EU. Sigurno on to nije slučajno rekao. To su sigurno mali signali na koje treba obratiti pažnju i možda je zato dobro da pokrenemo razgovore unutar BiH – ističe Petković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu