Zabava

Da li je preporučljivo vježbanje u trudnoći, evo šta kažu stručnjaci

Postoje brojne prednosti ukoliko se tokom trudnoće vježba. Naravno, kao što u svemu treba biti umjeren, isto tako i tokom trudnoće ne bi trebalo pretjerivati sa treninzima, smatraju stručnjaci.

Trudna žena
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ukoliko vježbate oprezno i ne preterujete, moći ćete da odradite dosta vježbi koje su bezbjedne za trudnice. Na primer, najbezbjednije i najproduktivnije je da se tokom trudnoće bavite plivanjem, vožnjom statičnog bicikla, aerobikom niskog inteziteta, šetanjem i  jogom.

S druge strane, treba izbjegavati vježbe koje uključuju tegove, kao i vježbe koje opterećuju leđa. Tokom vježbanja ne smije da se zadržava dah, kako se bebi ne bi uskratio kiseonik.

Stručnjaci savjetuju da je idealna mjera vježbanja između 120 i 180 minuta nedjeljno, a za sam intezitet treba se posavjetovati sa ljekarom.

Prema istraživanjima, majke koje su vježbale tokom trudnoće, rodile su zdravije bebe sa jačim srcem.

Takođe, fizička aktivnost tokom trudnoće sprečava rizik od gojaznosti, gestacijskog dijabetesa, kao i carskog reza, a umanjuje stres, pa i vrijeme samog porođaja.

Naravno, važno je posavjetovati se s ljekarom o tome na koje treninge treba ići, i u kolikoj mjeri treba vježbati.

Koje trudnice ne smiju da vježbaju?

Ukoliko imate bilo kakav medicinski problem poput srčanih oboljenja, astme ili dijabetesa, vježbanje u trudnoći se ne preporučujue.

Isto tako, stanja poput niske placente, krvarenja, istorije pobačaja, visokog krvnog pritiska ili slabih mišića oko grlića materice isključuju bilo kakav vid vježbanja tokom trudnoće, piše Magazin Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije