DAN ZA VJEČNOST Borac se uvijek rado sjeća veličanstvene pobjede (VIDEO)

Fudbalski klub Borac će se vječno sjećati 11. maja 1988. Godine kada je ostvario jedan od svojih najvećih uspjeha. Banjalučani su u finalu Kupa Jugoslavije, savladali Crvenu zvezdu sa 1:0

U finalu Borac je bio totalni autsajder, ali je na Stadionu JNA kao drugoligaš stigao do trofeja namijenjenog pobjedniku Kupa Jugoslavije.

Trenutak odluke desio se u 60. minutu. Roviti bek Stojan Malbašić je sjajno proigrao Amira Durgutovića, koji je centrirao a na pravom mjestu našao se Senad Lupić, uslijedio je trzaj glavom najboljeg Borčevog strijelca i gol vrijedan trofeja.

Uslijedila je ofanziva „crveno-bijelih“ i sramna odluka glavnog arbitra Blaže Zubera iz Bačke Topole, koji je u 81. minutu dosudio nepostojeći penal za Beograđane. Čuvar mreže Borca sad nažalost pokojni Slobodan Karalić pročitao je namjeru Dragana Stojkovića Piksija i odbranio njegov udarac

Srebrni pehar prvo je prihvatila ruka kapitena Damira Špice, a onda je on išao od ruke do ruke: Slobodana Karalića, Stojana Malbašića, Marija Mataje, Milorada Bilbije, Zvonka Lipovca, Amira Durgutovića, Božura Matejića, Suada Beširevića, Nenada Popovića, Senada Lupića, Mile Šijakovića i Vladice Lemića. Na kraju je stigao do trenera Husnije Fazlića i njegovog pomoćnika Nenada Gavrilovića.

Dan kasnije se na trgu Krajine okupilo oko 30 000 navijača da pozdravi svoje heroje!

CRVENA ZVEZDA – BORAC 0:1

Strijelac: Lupić u 60. minutu, stadion: JNA, gledalaca: 25 000,sudija: Blažo Zuber (Bačka Topola), pomoćnici: Goce Popov (Skoplje), Vaso Vujović (Cetinje), delegat: Slobodan Mugoša (Titograd), žuti kartoni: Cvetković, Milojević (Crvena zvezda), Beširević, Špica (Borac).

CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Milojević, Marović, Jurić, Radovanović, Krivokapić, Binić, Prosinečki, Cvetković, Stojković, Đurović (od 71. minuta Joksimović). Trener: Velibor Vasović.

BORAC: Karalić, Malbašić, Mataja, Bilbija, Lipovac, Špica, Durgutović (od 74. minuta Šijaković), Matejić, Beširević, Popović, Lupić (od 88. minuta Lemić). Trener: Husnija Fazlić.

PUT DO PEHARA

1. kolo: 6. maj 1987:  Dubica: Radnik – Borac 0:9

2. kolo: 20. maj 1987: Gradiška: Kozara – Borac 0:2

3. kolo: 27. maj 1987: Banjaluka: Borac – Elektrobosna 2:1

4. kolo: 4. jun 1987: Banjaluka: Borac – Rudar (P) 2:1

5. kolo: 17. jun 1987: Bihać: Jedinstvo – Borac 0:0 (p. 2:3)

6. kolo: 26. jun 1987:Banjaluka: Borac – Leotar 4:1

šesnaestina finala: 12. avgust 1987: Banjaluka: Borac – Osijek 1:1 (p. 3:2)

osmina finala: prvi meč, 19. avgust 1987: Subotica: Spartak – Borac 1:1

osmina finala: revanš, 9. septembar 1987: Banjaluka: Borac – Spartak 1:1 (p. 5:4)

četvrtfinale: prvi meč, 18. novembar 1987: Novi Sad: Vojvodina – Borac 3:0

četvrtfinale: revanš, 9. decembar 1987: Banjaluka: Borac – Vojvodina 6:1

polufinale: prvi meč, 16. mart 1988: Priština: Priština – Borac 1:1

polufinale: revanš, 13. april 1988: Banjaluka: Borac – Priština 0:0 (p. 4:1)

finale: 11. maj 1988: Beograd: Crvena zvezda – Borac 0:1.