Društvo

DANI MEDA U BIJELJINI Proizvode izložilo 15 domaćih pčelara

Petnaestak pčelara iz Semberije, Majevice, Ozrena i Posavine, izložilo  je jutros med, pčelinje proizvode i opremu za pčelarstvo u parku kod bijeljinske biblioteke.

DANI MEDA U BIJELJINI Proizvode izložilo 15 domaćih pčelara
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

„Dane meda u Semberiji“, povodomgradske slave Svetog velikomučenika Pantelejmona, petnaesti put organizovalo je Udruženje pčelara „Semberija“ .

Ova godina za proizvodnju meda bila je nepovoljna, ali uprkos teškoćama, pčelarstvo ima perspektivu, poručili su učesnici ove manifestacije.

Jedan od najstarijih semberskih pčelara Ljubo Novaković (87)  bavi  se pčelarenjem cijeli svoj život.

-Moja majka je, kad se udala, u miraz donijela košnicu. U Drugom svjetskom ratu u našem selu svaka štala je izgorjela, a mnoge porodice preživjele su zahvaljujući pčelama i medu. Ljekovita svojstva meda i ostalih pčelinih proizvoda od vajkada su poznata. Naša poslovica kaže “kad nestane pčela, nestaće i svijeta” kaže Novaković.

Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S.R. Mrkonjić/RAS Srbija

I sve više mladih se odlučuje na pčelarenje. Braća Marko i Mladen Tešić iz Trnove kod Ugljevika, sa roditeljima, imaju 60 pčelinjih društava.

Ove godine izvrcali su po košnici oko 20 kilograma bagremovog meda.

– Ove godine otvorili smo i api komoru, treću u RS. Namjera nam je i da povećamo broj pčelinjih društava. Naš med osvaja nagrade na sajmovima širom regije i nastojimo da ga plasiramo i granica BiH -priča mladić.

“Dane meda u Semberiji” otvorio je gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.

–Pčelarstvo nije hobi. To je posao od kojeg može lijepo da se zaradi i živi. Zahtijeva mnogo znanja, strpljenja, ulaganja ali se isplati – istakao je Mićić.

Cilj manifestacije je  upoznavanje građana sa ljekovitim i hranjivim svojstvima meda i ostalih pčelinjih prozvoda, kažu organizatori. Ističu da je njihovo istraživanje pokazalo da je u Semberiji prosječna godišnja potrošnja meda ispod jednog kilograma po osobi što je nedopustivo malo , pa je, naglašavaju, ovo prilika da kupci jeftinije pazare, a pčelari razmijene iskustva . Inače u Semberiji je registrovano oko 250 pčelara, koji sa oko 10.000 košnica u prosjeku godišnje proizvedu oko 150 tona meda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu