Sudbine

„DJEVOJKE NEĆE U SELO, ZA RAZLIKU OD MENE“ Danijela pronašla srodnu dušu i grad zamijenila selom u kojem podiže PETORO DJECE

U selu Crvljavina, nadomak Berana u Crnoj Gori, od nekadašnjih 30, sada ima samo 10 naseljenih kuća. U jednoj žive četvoro djece, a u drugoj, sedmočlanoj porodici Šćekić, pet mališana iz čije se kuće čuje graja i zvuk violine.

„DJEVOJKE NEĆE U SELO, ZA RAZLIKU OD MENE“ Danijela pronašla srodnu dušu i grad zamijenila selom u kojem podiže PETORO DJECE
FOTO: RTCG - ZVANIČNI KANAL / YOUTUBE/SCREENSHOT

Milonja i Danijela Šćekić su pravi primjer da život na selu, uprkos svim izazovima, može biti ispunjen ljubavlju, srećom i harmonijom. Sa petoro djece, imanjem i poljoprivredom koja im donosi svakodnevnu radost, oni su stvorili porodičnu idilu.

– Stanovnika je sve manje i manje. Mislim da će za desetak godina, ako se nešto ne promijeni, ovo biti pusto. Pola svijetla u selu će biti ugašeno, jer su uglavnom tu stariji ljudi. Mnogi se nisu oženili – rekla je Danijela Šćekić, profesorka matematike.

Nema ženidbe jer djevojke ne žele da dođu u selo, za razliku od Danijele, nekada gradske djevojke koja je prevazišla predrasude. Ona je došla u selo kada se udala za Milonju.

Djevojke u selo neće, za razliku od mene. Ja sam došla kada sam se udala za Milonju. Ljubav prema njemu bila je dovoljna da ostavim grad i preselim se ovdje – kaže Danijela, koja se odlično snašla u svakodnevnim obavezama koje život na selu nosi.

“Bog me je pogledao”

Kao i Danijela i Milonja ističe da je srećan na svom imanju, u svojoj kući sa svojom porodicom.

– Bog me je pogledao, kasno sam se oženio, ali mi je napunio kuću. Zdravom djecom, lijepom, tako da mi ništa nije teško. Našao sam i srodnu dušu. Prihvatila je sve što sam radio, ipak je to bila gradska djevojka, ali našli smo se i sve nam ide naprijed – kaže Milonja, koji ističe da se danas osjeća ispunjeno i srećno.

“Djeca imaju svoju slobodu”

Porodica Šćekić ima petoro djece, tri dječaka i dvije djevojčice, koji već od malih nogu uče sve poslove. Najstariji sin Arsenije brine o životinjama, dok se svi zajedno angažuju tokom berbe. U porodici vlada složnost i zajedništvo, djeca se muzički obrazuju pa kad se završi igra u snijegu prelazi se na flautu, harmoniku i violinu. Za roditelje najljepši zvuk je njihova graja.

– Pet hiljada paprika posadimo napolju, a 1.500 u plastenicima. Bukvalno, stalno si tu. Još pritom želiš da napraviš zimnicu, da imaš nešto za zimu. Djeca su stalno oko kuće, slobodna su. Imaju svoju slobodu u ovom svijetu, za razliku od života u stanu gdje bukvalno zavisiš od toga kada neko ima vremena da te izvede napolje, a kada nema – objašnjava Danijela.

Pročitajte još

Osim nastave u Srednjoj medicinskoj školi, gdje predaje, nju ništa ne veže za Berane. Kao i kod njenog supruga, sve što voli je u Crvljavini, gdje imaju vrtove, voćnjake, plastenike i ono najvrijednije za savršen život – petoro djece.

– Porodica je smisao života. Djeca se igraju na mojoj babovini i na mojoj djedovini, slobodna su, trče po ovim livadama, po njivi, tu je blizu Lim, tako da ništa im nije uskraćeno – zaključio je Milonja, prenosi RTCG.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu