Banjaluka

DECIBELI KAŽNJIVI SAMO NA PAPIRU Primjena odluke o buci tek za 3 mjeseca?!

Eksperimentalna primjena odluke o buci, po kojoj se kažnjavaju svi koji prekorače dozvoljene decibele pri održavanju koncerata ili drugih manifestacija, još se zasniva samo na upozorenjima, a ne kažnjavanju.

DECIBELI KAŽNJIVI SAMO NA PAPIRU Primjena odluke o buci tek za 3 mjeseca?!
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Novom odlukom o uslovima i načinu održavanja javnih manifestacija te korištenju audio i video pomagala u objektima i izvan njih, koju je Skupština grada usvojila lani, prvobitno je bilo propisano da će ta eksperimentalna faza trajati do 1. marta uz obrazloženje da je potrebno vrijeme da se svi naviknu.

Taj rok je zbog odgađanja novogodišnjih koncerata pomjeren do 1. juna, ali, prema posljednjim informacijama, najvjerovatnije neće biti zadnji, što je posebno obeshrabrujuće pošto u gradu treba početi sezona održavanja koncerata.

Načelnik Odjeljenja komunalne policije Milenko Letić je rekao da postoji mogućnost da se taj rok prolongira za dodatna tri mjeseca.

Propisane su lokacije za održavanje koncerata i drugih manifestacija. Tačno ima odluka koja definiše gdje mogu biti koncerti ili manifestacije. S tim da smo mi išli na odloženo dejstvo odluke u smislu kažnjavanja ljudi, jer smo vršili eksperimentalna mjerenja da vidimo da li to što je napisano u odluci zadovoljava. Najvjerovatnije bi moglo doći do prolongiranja kaznenog dejstva odluke jer je ovo prva i eksperimentalna primjena ovakve odluke, iz koje ćemo sabrati sva saznanja i iskustva  građana i izvođača i nas kao kontrolnih službi. Predstojeća ljetnja sezona koncerata bi bila najbolji pokazatelj kako to funkcioniše u praksi – rekao je Letić.

Foto Gradska uprava Banjaluka
Foto Gradska uprava Banjaluka
Milenko Letić

Napomenuo je da su njihova dosadašnja saznanja pokazala da bi to bilo korisno.

– Ima nekih saznanja koje trebamo da iskontrolišemo i izanaliziramo. Mjerićemo svaki koncert. Kada se završi ova sezona koncerata imaćemo primjedbe i nas kao kontrolnih službi i izvođača i građana. To ćemo sve uzeti u obzir, te odlučiti da li ćemo mijenjati odluku, i u kom pravcu, ili donositi novu. Radi se o složenoj oblasti u kojoj  imamo više različitih lokacija i na svakoj od njih ponaosob imaju posebni parametri. Moraćemo ih sveobuhvatnije analizirati nakon prve godine  provođenja – rekao je Letić.

Predsjednik  Udruženja ugostitelja RS Željko Tatić smatra da ova odluka nije primjenjiva u praksi.

– Podržavamo sve propise koji su dobri ali ovde se postavlja pitanje koliko je ona u našim uslovima primenjiva. Ja mislim da nije. Isto tako, niko nemo pravo da nekog drugog uznemirava bukom, ali toliko toga je ostalo nejasno. Naprimjer, koliki je, ako se može tako reći, normalni nivo buke, te kada se ona mjeri – na početku nekog koncerta kada je otprilike publika mirnija ili na sredini ili pri kraju kada se atmosfera obično zagrije i naravno svi su glasniji, te da li oni koji kontrolišu nivo buke imaju instrumente sa kojima će je mjeriti – naveo je Tatić.

Skupština grada je krajem prošle godine usvojila ovu novu odluku. Njom je propisan dozvoljeni nivo buke, oko koje je prethodnih godina bilo dosta kontroverzi, s obzirom na to da postojeći propisi nisu dovoljno precizno propisali ovu oblast.

U opsežnoj studiji, koju je radio Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske, izvršena su mjerenja buke na svim lokacijama na kojima se održavaju javne manifestacije, određeni nivoi dozvoljene buke za svaku pojedinačnu lokaciju, te utvrđeni uslovi za organizatore ovakvih skupova.

Prema ovoj odluci, nivo dozvoljene buke na Trgu Krajine je  67 decibela, na Kastelu, zavisno od bine – 73 ili 74 decibela, u Parku Mladen Stojanović 75 ili 80, u prostoru „Akvane“ 70 decibela, te na Gradskom stadionu 67.

Odlukom je predviđeno da se mjeri i vanjska buka, u odnosu na objekte, na udaljenosti pola metra ispred fasada, mjerena u osovini otvorenog prozora. Tamo gdje nema objekta na otvorenom prostoru vanjska buka se mjeri na visini 1,70 metara od nivoa terena, na udaljenosti najmanje tri metra od prepreka koje reflektuju buku.

Nadzor nad primjenom ove odluke obavlja Komunalna policija i Ekološka inspekcija, a odlukom su utvrđene i kazne za one koji ne budu poštovali ograničenja buke.

Kazne koje se ne dodjeljuju

Iako se kazne još ne izdaju kroz odluku o buci, one su predviđene. Za organizatore manifestacija koji prekorače propisane decibele propisane su kazne u rasponu od 1.000 do 10.000 KM, dok će odgovorno lice preduzeća biti kažnjeno sa 300 do 1.800 KM.

Kad su u pitanju preduzetnici, propisana je kazna od 500 do 1.500 KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije