Kolumne

Dijaspora

Bosna i Hercegovina po mjeri Bošnjaka glasi otprilike ovako: centralizovana država, “bosanski jezik”, zajednički praznici 1. mart i 25. novembar, himna BiH po tekstu koji njima odgovara, a od skoro tom spisku treba dodati i zajedničku dijasporu.

Dijaspora
FOTO RAS ARHIVA

Bez obzira na to što su se prijedlozi zakona kojim se favorizuju bošnjački iseljenici u svijetu nalazili nekoliko puta u parlamentarnoj proceduri, a koje su eksplicitno odbili Srbi i Hrvati, to nije spriječilo pojedine političare u Federaciji BiH da priču o dijaspori BiH ponovo stave na dnevni red najviših institucija u državi.

Ako se sve (slučajno ili ne) dešava u predizborno vrijeme, kada se vodi bitka za svaki glas, pa i onaj iz dijaspore, onda je jasno zašto se političari iz najbrojnijeg naroda u BiH toliko angažuju oko ovog zakona.

Međutim, ako upravo taj najbrojniji narod u BiH želi da se i svi drugi narodi i građani osjećaju kao pripadnici kakve-takve zajedničke države, onda zasigurno treba uvažiti i njihovo mišljenje, koje otprilike glasi ovako: niti su vrijeme, a niti prijedlozi koji sve češće stižu od bošnjačke strane prihvatljivi. Zato bi, ako ništa drugo, bilo pošteno da se sa istima konstantno ne provocira.

A uporno insistiranje na nametnutom zajedništvu ne može se shvatiti nikako drugačije nego kao svjesna provokacija!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije