Hronika

Direktor se brani sa slobode: Ni godinu dana od smrti 51 korisnika Gerontološkog centra nema epiloga

Godinu dana nakon ulaska korone u Gerontološki centar u Nišu i više od 50 smrtnih slučajeva u njemu, istraga, koja se vodi protiv direktora Milana Stevanovića (48) zbog sumnje da je počinio teško djelo protiv zdravlja ljudi, još je u toku.

Direktor se brani sa slobode: Ni godinu dana od smrti 51 korisnika Gerontološkog centra nema epiloga
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Portparol Višeg javnog tužilaštva u Nišu Borislav Radonjić potvrdio je za Blic da je u toku “dopuna istrage”, koja se vodi po naredbi Višeg suda u Nišu. Naime, Više javno tužilaštvo u Nišu, podiglo je u novembru 2020. godine optužnicu protiv Stevanovića, ali je Viši sud u Nišu nije potvrdio već je u postupku preispitivanja ovaj akt vratio tužilaštvu sa naredbom da se istraga protiv Stevanovića dopuni.

Kako je Blic pisao Stevanović je uhapšen 13. aprila 2020. godine nakon čega je osumnjičen da nije preduzeo mjere za spečavanje širenja zaraze kovid 19 u Gerontološkom centru u Nišu, u kojem je od ove bolesti oboljelo 135 korisnika usluga i četvoro zaposlenih, a prema do sada dostupnim podacima, u toku epidemije korona virusa preminuo je 51 korisnik niškog Gerontološkog centra.

Pročitajte još

Strašna situacija u Domu otkrivena je nakon što je 6. aprila u KC Niš, u teškom stanju, hospitalizovan jedan od korisnika dr Aleksandar Janačković, koji je na pregled u kovid ambulantu odveden tek na insistiranje porodice a koji je preminuo 9. aprila 2020. godine na Klinici za anesteziju i intenzivnu terapiju. Rezultat testa potvrdio je da je bio pozitivan na virus kovid-19. Situacija je eskalirala 13. aprila 2020. godine kada je utvrđeno da je pozitivno 135 korisnika i četvoro zaposlenih. Broj zaraženih je i narednih dana nastavio da raste pa je zabilježeno ukupno 195 oboljelih iz doma – 165 korisnika i 30 zaposlenih.

Kako je Blic pisao Stevanoviću je nakon hapšenja u aprilu prošle godine određen pritvor u trajanju do 30 dana zbog sumnje da je počinio „teško djelo protiv zdravlja ljudi, u vezi sa krivičnim djelom prenošenja zarazne bolesti“, za koje se može izreći maksimalna kazna i do 12 godina zatvora. Na saslušanju u tužilaštvu nakon hapšenja, Stevanović je negirao krivično djelo za koje se tereti, piše Blic.

U novembru prošle godine Viši sud u Nišu je produžio pritvor Stevanoviću, ali je Apelacioni sud u Nišu, krajem decembra odlučujući po žalbama branilaca, preinačio to rješenje ukinuo mu pitvor i pustio da da se brani sa slobode, smatrajući da ne postoje više razlozi zbog kojih mu je pritvor produživan.

– Osnovano se žalbom branilaca okrivljenog ukazuje na protok vremena od određivanje pritvora okrivljenom, odnosno da se isti nalazio u pritvoru već devet mjeseci, te da je činjenica da se o epidemiološkoj situaciji u zemlji i dalje svakodnevno izvještava i to kako o velikom broju zaraženih tako i umrlih osoba. Apelacioni sud nalazi da su osnovani navodu žalbe branilaca okrivljenog da uznemirenje javnosti u konkrentom slučaju nije više takvog intenziteta da može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka – navodi se u rješenju Apelacionog suda kojim je ukupnut pritvor Stevanoviću.

Apelacioni sud u Nišu je naveo da je takođe imao uvid u stav Ustavnog suda koji posebno naglašava da se saglasno ustanovljenoj dobroj praksi Evropskog suda za ljudska prava ovaj osnov za pružavanje privora može smatrati relevantnim i dovoljnim samo pod uslovom da se zasniva na činjenicama koje ukazuju da bi puštanje okrivljenog na slobodu zaista i realno ugrozilo javni

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije