Društvo

Direktor škole tvrdi da je sve urađeno po pravilniku “Ovo je nevjerovatan uspjeh naše Marine, dokazuje da ima talenat i da je zaslužila šansu koja joj je uskraćena"

Kad jedno dijete sanja svoj svijet, na nama odraslima stoji veliki teret obaveze da mu to i omogućimo. Nažalost, san Marine Samardžić, djevojčice iz Požarevca rođene s Daunovim sindromom, spletom birokratije i zakona, nije moguć, makar trenutno.

Direktor škole tvrdi da je sve urađeno po pravilniku “Ovo je nevjerovatan uspjeh naše Marine, dokazuje da ima talenat i da je zaslužila šansu koja joj je uskraćena"
FOTO: SAMAKI/INSTAGRAM/SCREENSHOT

Naime, Marina je nakon niže, riješila da upiše višu muzičku školu, a prema riječima njene porodice, prijemni ispit ne samo da je bio težak, već je bio i bolna prepreka po nju.

Njen brat Nikola je riješio da preko društvenih mreža obavijesti javnost o onome kroz šta je sve prošla njegova sestra tokom tri dana, koliko je polaganje ispita trajalo. Nakon objave na Instagramu, Srbija je čula za Marininu priču i nema osobe koja je tekst pisan iz srca čitala bez knedle u grlu.

Da Marina i zvanično nije položila prijemni ispit, porodica je saznala juče. Bol, tuga, ali i nada, nakon što je podrška Samardžićima došla iz čitave Srbije, Marinu i njene ukućane, posebno je dirnula.

Pročitajte još

– Nama stiže podrška sa svih strana, od svih organizacija širom svijeta koje se bave ovom tematikom. Naša Marina je doživjela to što je doživjela, svi već pišu o tome. Istina je da je izašla na prijemni ispit koji nije bio prilagođen njenim mogućnostima i tačno je da ona ima Daunov sindrom i da se sve ove godine i u redovnoj osnovnoj školi i u osnovnoj muzičkoj školi školovala po IOP 2 programu. Ona je djevojčica koja u sebi ima samo ljubav, koja je kompletno svjesna svog okruženja, vrijedna, marljiva, mnogo lako i brzo uči, mnogo lijepo govori, čita i piše i naš zadatak je što se tiče njene sreće i praćenja njenih snova u potpunosti ispunjen. Prateći njenu želju, odlučili smo da je prijavimo za upis u srednju muzičku školu. Njenoj radosti nije bilo kraja, to je njeno najomiljenije mjesto i tamo radi jedan dio ljudi koje ona najviše voli. Svi koji znaju našu Marinu to i znaju – kaže mama Dragana na početku razgovora za Blic.

Iznenađenje je nastupilo kada je došao na red upis u srednju muzičku školu, kada je na prijemnom ispitu, prema riječima porodice, pred Marinu stavljen težak zadatak, te i kako su rekli, kratak rok.

– Nismo očekivali ovakav splet okolnosti i tačno je da smo se mnogo puta obratili muzičkoj školi i (to je dokumentovano) usmenim i pisanim putem, za informacije, ali informacije su stigle uoči Velikog petka kad više nije bilo nazad, jer je prijemni bio odmah nakon praznika. Tačno je da su pred nju stavljeni zahtjevi za polaganje koji nisu prilagođeni njenoj dijagnozi i da je polagala isti ispit kao i zdravorazvojna djeca. Marina je pala test. Imala je fenomenalna 64 poena iz solfeđa, 20 poena iz usmenog ispita, takođe solfeđa, tri poena iz testa teorije muzike i deset poena iz njenog omiljenog predmeta, harmonike. Mi smo preponosni. Za nas je ovo nevjerovatan uspjeh naše Marine, jer samo dokazuje da ona ima talenat i da je zaslužila šansu koja joj je uskraćena.”

Kako Dragana kaže, danima već razmišljaju ko je kriv za njen neuspjeh, te se nada da će neko imati sluha za želje i mogućnosti njene kćerke, kao i da će, kako je rekla, nepravda, biti ispravljena.

– Svjesni smo da se ovako komplikovana situacija možda nikad nije dogodila, zato očekujemo da će ovo riješiti samo institucije koje su nadležne za ovakve slučajeve. Mislim da nas uprava škole nije blagovremeno i pravilno informisala, jer poštenije bi bilo da su rekli da ne može da se upiše u tu školu nego što su joj dali lažnu nadu i izložili je prijemnom za koji ona nikad nije bila spremana. Ako Marina ne treba da pripada toj školi, to je negdje moralo da bude dokumentovano i da piše crno na bijelo, a ne da se rukovode sa onim što misle da znaju. Mi smo odradili kompletan traženi protokol koji nam je naložen – kaže ona.

Ističe kako su oni ispoštovali protokol koji im je tražen od škole, te i da ako nisu željeli da je puste na dalje školovanje kod njih, nije ni trebalo da Marini daju nadu, jer je, kako je rekla, njena kćerka je prošla kroz tri dana pakla. Ipak, ističe da je većina profesora iz škole, prema njenom djetetu, bila i više nego dobra. Za ostatak njih, rekla je kako su gajili negativna osjećanja prema Marini.

– Ističem da u toj školi radi 90 posto savršenih ljudi, da je atmosfera fenomenalna i da je to razlog što smo mi za nju željeli baš takvo mjesto, mi o toj školi mislimo sve najbolje, a ovih deset posto profesora koji su počeli da u negativnom kontekstu pišu po društvenim mrežama, da prestanu to da rade, jer brukaju svoju školu i divne ljude koji u njoj rade i to što oni govore, govori isključivo samo o njima i na taj način pokazuju koliko zapravo imaju netrpeljivosti prema mojoj djevojčici. Ovo nije senzacija, ovo je jako tužno i ovdje se radi o jednom djetetu koje zaslužuje samo najbolje.”

Jedini cilj porodice Samardžić, jeste da njihova Marina bude srećna i nasmijana, te da radi ono što najviše voli – da svira harmoniku.

– Marina je jedna savršena djevojčica i zaslužuje da bude srećna i da se razvija u skladu sa svojim mogućnostima i to pravo niko, ali baš niko ne može da joj uskrati. Za navode koji su se pojavili u medijima, a tiču se Osnovne škole i izjave povjerenice za zaštitu ravnopravnosti, potvrđujemo tačnost tog događaja i to je sve dokumentovano. Još jednom apelujem na sve, da budu suzdržani, odmjereni, pristojni i da vode računa šta pišu – rekla je ona na kraju razgovora za Blic.

“Sve je rađeno prema pravilima Ministarstva prosvjete”

Direktor srednje muzičke škole “Stevan Mokranjac” iz Požarevca Zoran Marić, sa druge strane, kaže da su prijemni ispit organizovali prema pravilniku Ministarstva prosvjete kada se radi o upisu učenika u srednju školu. Takođe, navodi da su djevojčici izašli u susret.

– Muzička srednja škola, kao i sve druge, radi po pravilima Ministarstva i tu je najvažniji pravilnik o upisu učenika u srednju školu. Poslije toga imamo i stručno uputstvo sprovođenje o upisu učenika u srednju školu. Tamo je jasno navedeno, odnosno, pravilink pod tačkom broj šest kaže da kandidat polaže prijemni ispit za provjeru posebnih sposobnosti u skladu sa svojim motoričnim i čulnim mogućnostima, odnosno, u skladu sa potrebama za pružanje podrške za način polaganja prijemnog ispita. Taj podatak možete provjeriti kako kod nas na sajtu, tako i na sajtu Ministarstva prosvjete – rekao je on na početu razgovora za Blic.

Ove godine, od dvadeset kandidata, njih četvoro su bila djeca sa posebnim potrebama, dva su položila, dok Marina i još jedno dijete, nisu uspjeli u tome. Direktor Marić je istakao da je škola izašla u susret svima njima, onoliko koliko je moguće shodno uredbama i pravilima Ministarstva prosvjete.

– Ovaj put smo imali četvoro djece sa posebnim potrebama, od toga su dvoje prošli, dvoje nisu. Njima smo prilagođavali ispit, davali smo više vremena, dali smo pedagoške asistente, izašli smo im maksimalno u susret. Prema pravilima Ministarstva prosvjete, predviđeno je da sva djeca polažu prijemni ispit istog sadržaja, a ovaj prijemni je bio ranije da bi djeca koja ga nisu položila, uspjel – kaže on.

Pročitajte još

Direktor Marić ističe da po zakonu nije mogao da prisustvuje polaganju priemnog ispita, ali navodi da se u izabranom kadru nalazilo i supervizor iz Ministarstva prosvjete, kao i profesori iz muzičke škole “Stevan Mokranjac”.

– Nisam prisustvovao prijemnom ispitu, jer nemam prava. Međutim, bio je naš supervizor, imenovan od strane Ministarstva prosvjete, pored toga, bili su tu i školski inspektori i savjetnici Ministarstva prosvjete iz Požarevca, a sve je bilo pod budnim okom istog tijela. Od dvadeset kandidata, četvoro su bila djeca kojima su bila potrebna prilagođavanja. Komisiju su činila dva profesora iz naše škole, jedan profeosr iz Smedereva, za svaki od pojedinačnih predmeta. To je proces shodan pravilniku i stručnim uputstvom za sprovođenje upisa u srednju školu, kao što je slučaj prilikom upisa u vojnu gimnaziju, matematičku gimnaziju, tako i za muzičke, baletske, umjetničke škole. Postoji prijemni ispit koji je potpuno isti kada se radi o sadržaju i pitanjima.”

Kako nam je rekao, među profesorima je bio i profesor koji je sa Marinom radio šest godina u nižoj muzičkoj školi, dodavši kako je porodica djevojčice tokom školovanja u nižoj muzičkoj školi imala samo lijepe reči za rad sa njihovim djetetom, te ga ovakav stav, najblaže rečeno, čudi.

– Tamo se nalazio i profesor koji je pomagao Marini, šest godina je radio sa njom, predavajući joj harmoniku, nikakvog podsmijeha nije bilo. Zašto bi ga bilo na prijemnom ispitu? Ona je završila nižu muzičku po posebnom, invidualnom obrazovnom planu. Koliko je mogla, toliko je postigla. Međutim, srednja muzička je sasvim drugo, postoje dati kriterijumi u kojima se prilagođavaju uslovi, ne sadržaj. Oni koji imaju motoričke probleme, nažalost ne mogu da sviraju. Interresorna, ljekarska komisija je rekla svoje mišljenje po ovom pitanju, šta je najadekvatnije po nju. Međutim, roditelji imaju svoje viđenje, bojim se da su u pitanju tuđe ambicije – rekao nam je on, dodajući da je Ministarstvo prosvjete imalo svoje supervizore sva tri dana polaganja ispita.

Što se tiče sličnih pritužbi na rad, direktor škole Zoran Marić rekao nam je da je ovo prvi put u njegovih 27 godina rada u ovoj ustanovi da se neko žali na prijemni ispit.

– Nikada nismo imali dijete sa Daunovim sindromom u školi, ali smo imali djecu sa drugim problemima. Za 27 godina, ovo nam je prvi put da imamo pritužbu na prijemni ispit. Opet ću reći, na njemu sve radimo prema planu i programu Ministarstva prosvjete  – rekao je on na kraju razgovora za Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije