Društvo

DJELO RUKU MLADIĆA IZ GACKA Aplikacijom do pronalaska kontakata zaraženih KORONA VIRUSOM

Pobjednička aplikacija na “Prointerovom” prvom “onlajn hakatonu” osmišljena je sa ciljem pravovremenog pronalaska osoba koje su bile u neposrednoj blizini inficiranih virusom korona, izjavio je autor aplikacije Miljan Sikimić (25) iz Gacka.

DJELO RUKU MLADIĆA IZ GACKA Aplikacijom do pronalaska kontakata zaraženih KORONA VIRUSOM
FOTO: SRNA

Sikimić, asistent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, smatra da je veoma bitno pravovremeno pronaći ove osobe, jer se smatraju potencijalnim prenosiocima i značajno utiču na dalje širenje zaraze.

On je dodao i da je neophodno zadržati ljude u kućama da bi na taj način značajno smanjilo širenje infekcije, a aplikacija je osmišljena tako da bi najdisciplinovaniji bili i nagrađeni. Autor pobjedničke aplikacije naglasio je da je aplikaciju osmislio zajedno sa kolegom Božom Bjekovićem, koji trenutno živi i radi u Novom Sadu.

Sikimić je pojasnio da su 11. i 12. aprila imali zadatak da detaljno razrade i dokumentuju ideju prema šablonima koje su dobili od organizatora, a učestvovalo je oko 160 učesnika u 65 timova, od kojih je 39 timova poslalo rješenja.

Potrudili smo se da maksimalno iskoristimo to vrijeme kako bismo našu ideju predstavili što jasnije i zanimljivije – rekao je Sikimić i dodao da nakon predaje rješenja ono postaje intelektualno vlasništvo organizatora – kompanije “Prointer”, pa će implementacija vjerovatno zavisiti od njihovih odluka.

Sikimić izvodi nastavu na predmetima Programski jezici, Algoritmi i strukture podataka, Specifikacija i modelovanje softvera, Projektovanje softvera, Internet tehnologije i programiranje i Računarska grafika, a do sada je učestvovao na brojnim takmičenjima, na kojima je postizao zapažene rezultate.

Drugoplasirani na ovom takmičenju je dvadesetdvogodišnjak sa Pala Aleksandar Šarović sa rješenjem koje doprinosi ublažavanju posljedica ekonomske krize.

Foto: Srna
Foto: Srna

– Rješenje obuhvata predstavljanje plana ekonomskih mjera za oporavak privrede poslodavcima putem jedinstvenog veb servisa. Korisnik će imati mogućnost da unese osnovne informacije djelatnosti i veličinu preduzeća, a servis mu prikazuje najažurnije i za njega filtrirane podatke o mjerama koje su donijeli državni organi – pojasnio je ovaj mladić.

On je napomenuo da se odlučio za rješenje o temi “sekundarni uticaj na društvo i privredu”, jer mu je djelovalo kao najpogodnije za brzu realizaciju i što bi kao takvo imalo skoro momentalan uticaj na društvo. Korisnik će, precizirao je, imati uvid i u investicije iz vladinih i nevladinih sektora, kao i mogućnost pronalaska potencijalnih poslovnih partnera odabranih naspram profila preduzeća koje vodi.

– Bitno nam je da se privreda što brže oporavi, a to je moguće uz zajedničko angažovanje državnih organa i djelovanje poslodavaca koje će biti uveliko olakšano kroz ovu platform – smatra ovaj student na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, smjer Informacioni inženjering. Šarović je naglasio da se već pet godina aktivno bavi programiranjem i da je do sada učestvovao na više takmičenja, ali da je ovo za njega sigurno najuspješnije do sada.

Iz kompanije “Prointer ITSS” ranije je saopšteno da je cilj takmičenja bio da se osmisle rješenja iz oblasti opšte informisanosti i mentalnog zdravlja, uticaja pandemije na društvo i privredu, edukacije na sva tri nivoa obrazovanja i očuvanja zdravlja i bezbjednosti zdravstvenih radnika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije