Politika

DJETINJASTA PREDSTAVA ZA DIPLOMATSKOG VETERANA Zašto su Komšić i Džaferović bojkotovali Lavrova

Rusija se principijelno zalaže za Dejtonski sporazum, što je smetnja bošnjačkim interesima u vidu njegove dalje razgradnje i stvaranja unutarne BiH. To je ujedno pozadina opiranja posjeti Sergeja Lavrova Sarajevu, tvrdi za Srpskainfo iskusni srpski i jugoslovenski diplomata Vladislav Jovanović.

DJETINJASTA PREDSTAVA ZA DIPLOMATSKOG VETERANA Zašto su Komšić i Džaferović bojkotovali Lavrova
FOTO: BHRT/RADIO TELEVIZIJA BOSNE I HERCEGOVINE /YOU TUBE/SCREENSHOT

Jučerašnje odbijanje članova Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića i Željka Komšića da se sastanu sa Sergejem Lavrovom, u Sarajevu je dočekano uglavnom s oduševljenjem, a u Banjaluci i Beogradu okarakterisano kao skandalozno, nedoraslo ponašanje, te svrstavanje u red poznate zapadne antiruske histerije.

Naravno, Lavrov, u stilu veterana ruske i svjesteke diplomatije, nije se ni ostvrnuo na poteze sarajevskog političkog dvojca, poznatog po tome što sve radi usaglašeno.

Istovremeno, Jovanović ocjenjuje da je ponašanje Komšića i Džaferovića prema Lavrovu dio opšteg stava zapadnih sila koje oni već duže vrijeme njeguju i formilišu prema Rusiji.

– Znači, Rusija je pod pritiskom, izložena sankcijama i dugogodišnjoj politici slabljenja Rusije, kako bi se eliminisala iz svjetske utakmice za uticaj u pojedinim regionima – kaže Jovanović.

Vladislav Jovanović
FOTO: B92 TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Naglašava da nije uobičajeno u međunarodnoj praksi da se bojkotuje posjeta ministra spoljnih poslova bilo koje zemlje, pogotovo jedne koja je među najuticajnijim na svijetu.

– To je pomalo dječiji mentalitet: neću da se igramo pošto sam ljut, iz nekih razloga. Dostojanstvo politike nalaže da se u takvim situacijama prisustvuje sastanku i da se iznese stav koji je njima najbliži, čak može da bude i suprotan stavu gostujućeg ministra. Ali, bojkotovanje sastanka iz bilo kojih razloga je prije jedan dječiji politički nestašluk, nego izraz ozbiljne politike – smatra Jovanović.

Kako kaže, saradnja koju Rusija ima sa Srpskom uopšte ne ometa i ne ograničava saradnju sa BiH, kao cjelinom.

– To je Rusija više pita naglašavala, to je principijelni stav. Ali, to durenje prema stranom ministru spoljnih poslova iz nekih partikularističkih političkih razloga i interesa nije model koji bi se mogao preporučiti drugim zemljama – zaključuje Jovanović.

Da li se u ponašanju Rusije u i prema BiH prepoznaje „maligni uticaj“ o kome govore bošnjački političari u Sarajevu?

– Rusija ima principijelan stav prema BiH, koji se zasniva na Dejtonskom sporazumu za čiju primjenu je Rusija jedan od garanata. Takva politika Rusije ne bi trebalo da bilo koga uzmeniruje jer je ona na liniji zvaničnog dokumeta koji uređuje, ne samo miran život u BiH, nego i njeno postojanje i funkcionisanje. Ali, ono što pojedine političare u bošnjačkoj strani BiH uznemiruje jeste to što to ne odgovara njihovim potencijalnim latentnim interesima i ciljevima koji kažu da bi valjalo dalje mijenjati Dejtonski sporazum, kako bi se lakše ostvario ideal funkcionalne, unutarne Bosne. To je ono što je u pozadini njihovog opiranja posjeti Lavrova – poručuje Jovanović.

Pročitajte još

Isto pitanje postavili smo i bivšem ambasadoru BiH Slobodanu Šoji. Kako kaže, od kad je modernog svijeta, velike sile već vijekovima prepliću svoje uticaje na brojnim regijama u svijetu.

– Kao što je u BiH legitiman američki i briselski, isto tako je legitiman i ruski i kineski uticaj. Cijenu toga plaćamo mi, a kad bismo svi imali bolje, mudrije i patriotskije vodstvo, mogli bismo malo ublažiti ovaj sukob. Ne samo u odnosu na velike sile, već zbog nas jer se i mi dijelimo međusobno u trci ko će biti čiji pijun. Kad budemo imali dostojnije rukovodstvo, možda i postignemo neku prividnu neutralnost, a među narodima harmoniju – kaže Šoja za Srpskainfo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prema njegovim riječima, za bojkot susreta s Lavrovom postoje dva objašnjenja: ili su Džaferović i Komšić to uradili na zahtjev nekih nevidljivih moćnika sa Zapada, ili su se odlučili sami na taj teško uvjerljivo objašnjiv čin.

– Ako je prvo u pitanju, onda priča o ponosu i dostojanstvu koje čuvamo kao zjenicu oka, pada u vodu. Snishodljivost i poslušnost su antonimi za ponos i dostojanstvo. A, ako su se sami odlučili, onda su trebali imati dovoljno pameti i znanja da to uverljivo obrazlože. Njihovo obrazloženje ne samo da nije uvjerljivo, već je i tragikomično. Sasvim je prirodno očekivati od zvaničnog predstavnika Rusije da iznese svoj stav o svim pitanjima. Drugo je pitanje da li se neko s tim slaže ili ne. Svako ima pravo da kaže da se ne slaže, ali ako bojkotujete sastanak, to nećete uspjeti! – kaže Šoja.

Govoreći o porukama koje su poslali ignorišući Lavrova, Šoja smatra da prva poruka glasi da su očajnički nesposobni za posao koji obavljaju, a druga da ne misle ni najmanja na interese zemlje već su im važniji poeni koje će dobiti uoči lokalnih izbora u Mostaru.

– Ne zaboravimo da je samo prije nekoliko dana isti dvojac nediplomatski i neprimjerenim riječnikom uvrijedio hrvatskog predsjednika. Ovo je, prosto, vrijeme njihove kampanje. Na nju imaju pravo, ali država ne smije imati štetu od toga. Ujedno od ljudi na vrhu zemlje se barem očekuje da sve što rade i na šta imaju pravo urade diplomatski, pismeno, kulturno i uvjerljivo. Ubijeđen sam da će Lavrov ignorisati ovo što se dogodilo. On je gospodin, a od gospodina se ne očekuje da se raspravlja sa ljudima koji ne koriste uvjerljiv diplomatski rječnik. Kao što ne dolikuje gospodinu da svakih pet sekundi ispravlja Dodika. Lavrov će otići nasmijan i rasterećen, sa istim lošim mišljenjem o svoj trojici članova Predsjedništva, a mi ćemo se još dugo kupati u našoj tužnoj osrednjosti, ludilu i neznanju – poručuje Šoja.

Komentarišući to što se Lavrov prvo sastao sa zvaničnicima RS, Šoja kaže da se vrlo često dešava da uoči zvanične posjete državnim institucijama visoki gosti imaju poluprivatni program. Prema njegovim riječima, bilo bi dobro da je domaćin tog sastanka s Lavrovom bila Željka Cvijanović, a da je Dodik samo prisustvovao jer „u tom slučaju zastava BiH ne bi bila potrebna“.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Kad je on već bio domaćin, sigurno je da bi bilo dobro da je postavljena i zastava BiH, ali ni to se nije moglo očekivati od Dodika. Ali i to se može obrazložiti prirodom sastanka. Sve to se Lavrova ne mora ticati. Drugi sastanak bio je s predstavnikom hrvatskog naroda (Draganom Čovićem, op. aut.) i to je bilo takođe sasvim u skladu s diplomatskom praksom jer gost ima pravo da se sretne, izvan zvaničnog programa, s kim god želi. Zvanična posjeta počela je u utorak ujutru. Nema dakle ništa posebno što je izlazilo iz bilo kog okvira – kaže Šoja.

Podsjećamo, samo nekoliko minuta pred početak sastanka u Predsjedništvu BiH, Željko Komšić i Šefik Džaferović saopštili su da ne idu na taj sastanak, a potom na zajedničkoj konferenciji za medije objasnili razloge.

Komšić je Lavrovu zamjerio to što dan ranije, na sastanku sa rukovodstvom Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, nije bilo zastave BiH i što je pozdravio Rezoluciju NSRS o vojnoj neutralnosti BiH.

Džaferović je to ponovio i naglasio da na ovaj način „čuvaju dostojatsvo i ponos BiH“. Poručio je da dejtonska BiH ne može da funkcioniše bez OHR i da se moraju poštovati ranije donesene odluke o putu ka NATO.

FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH
FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH

– Ono za šta bi meni trebalo nekoliko sati da ministru objasnim o BiH, Komšić i Džaferović su pokazali svojim nedolaskom na sastanak – prokomentarisao je Milorad Dodik, koji je kao predsjedavajući Predsjedništva BiH sam dočekao Lavrova.

Dodik smatra da su njegove kolege ispale smiješne pred svojim narodom, ali i na svjetskoj političkoj sceni.

– Sergej Lavrov odlično zna da Republika Srpske ima svoja zvanična obilježja koja koristi na osnovu ustava i zakona. Zbog čega bi ministar Lavrov problematizovao nešto što crpi uporište u Dejtonskom mirovnom sporazumu za čije poštovanje se zalaže Ruska Federacija, a na osnovu kojeg postoji i BiH. Ako je stav Ruske Federacije o neophodnosti gašenja institucije visokog predstavnika bio razlog za nedolazak članova Predsjedništva, to je tek skandalozno – rekao je Dodik za Srnu.

Ključne poruke Lavrova

-Dejtonski sporazum je temelj BiH -Urušavanje Dejtona može da ima najozbiljnije posljedice -Ravnopravnost tri konstitutivna naroda i dva entiteta -Podrška Rezoluciji Narodne skupštine RS o vojnoj neutralnosti BiH -Probleme rješavati dogovorom unutrašnjih političkih lidera, bez miješanja sa strane -Zatvoriti Kancelariju visokog predstavnika (OHR) – Dejton nije prepreka za stvaranje veza BiH sa zapadnim partnerima, uključujući EU -Rusija spremna za nastavak saradnje sa BiH protiv korone, što uključuje i vakcine -Nepovredivost rezultata Drugog svjetkog rata -Mir i stabilnost u regionu nemaju alternativu, problem rješavati između naroda i država -Savet za provođenje mira (PIK) može da ima pozitivnu ulogu samo pod uslovom da podstiče igrače u BiH da se sami dogovaraju -Oni koji predstavljaju tri naroda u Predsjedništvu BiH treba da pedstavljati prava tih naroda -Podrška ruskim kompanijama koje posluju u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije