Hronika

"DJEVOJČICE PRODAJU ZA 120.000 EVRA" Surovi predatori preko društvenih mreža traže nove žrtve

Djevojčice i djevojke od 11 do 25 godina, ali i mlađe, najčešće su mete internet predatora, odnosno onih koji se bave trgovinom ljudima. Nedavno je oktriven zastrašujuć podatak da se cijena djevojčica i djevojaka na crnom tržištu trgovine ljudima kreće i do 120.000 evra.

"DJEVOJČICE PRODAJU ZA 120.000 EVRA" Surovi predatori preko društvenih mreža traže nove žrtve
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ovi zastrašujući podaci iznijeti su na tribini “Trgovina ljudima i opasnosti na internetu” koja je održana prije nekoliko dana povodom obilježavanja Međunarodnog dana ukidanja ropstva.

Nezvaničan podatak je da su djeca iz Srbije i Rusije najskuplja na tržištu i njihova cijena se kreće do 120.000 evra. Takođe, nelegalno usvajanje je jedan od oblika trgovine ljudima. Prema posljednjim podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, prošle godine je broj žrtava u Srbiji bio 76, od kojih je 71 srpske nacionalnosti – rekla je za Blic Aleksandra Urošević, trening menadžer Unitas fonda.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ukidanja ropstva, u EU info centru u Beogradu održana je tribina „Trgovina ljudima i opasnosti na internetu” , na kojoj je bilo riječi i o cijeni djece na tržištu, ciljnoj grupi trgovaca ljudima, kao i o najboljem načinu zaštite.

– Ogroman profit i nizak rizik da će trgovac biti uhapšen su razlozi iz kojih je ova kriminalna industrija u ekspanziji – istakla je Urošević.

Ona je otkrila da je trgovina ljudima “nabrže rastuća grana kriminalne industrije” i da ostvaruje profit veći od 152 biliona dolara na godišnjem nivou.

– Jednu osobu koju trgovci ljudima kupe, mogu da otplate za sedam dana – kaže ona.

Upravo zbog toga, trgovci ljudima motivisani su da na internetu mapiraju i djecu iz Srbije.

– Najčešće žrtve su ženske osobe starosti od 11 do 25 godina, jer su najranjivije u tom periodu života. To su djeca koja iz porodica koje su u ekonomskom i socijalnom smislu deprimirane, siromašne, ali treba napomenuti ni da sam stalež nije nešto što vas zapravo štiti od ulaska u lanac trgovine ljudima – dodala je Urošević.

Na konferenciji je napomenut i zastrašujuć podatak da su “pedofili svoj kriterijum potražnje spustili od nula do 3,5 godine starosti”.

– Seksualni odnos sa djecom u toj uzrasnoj kategoriji najviše se plaćaju – rekla je Urošević i dodala je da je u Srbiji prošle godine raksrinkana jedna sajber jazbina.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

– Sajber jazbine su organizovane kuće, to su prostori koji se iznajmljuju, gdje se na različite visoko organizovane načine regrutuju djeca koja se izlažu nasilju ili seksualno zlostavljaju, maltretiraju, slikaju u raznim pozama, a onda se taj materijal na organizovan način, putem dark veba, dalje distribuira – objasnila je Urošević, i podsjetila da je posljednja sajber jazbina u Srbiji raskrinkana 2018. godine u Bačkom Petrovom Selu.

Radna eksploatacija

Još neki od oblika ove kriminalne industrije su i radna eksploatacija (građevinarstvo, poljoprivreda, ratovanje), nekomercijalna eksploatacija (prinudni brak, ilegalno usvojenje) i drugi oblici trgovina organima, prošnja i kriminal.

Trgovina ljudima se, najčešće, krije iza oglasa za posao, modnih agencija, salona za masažu, eskort ili agencija za poslovnu pratnju, barova i striptiz klubova, studiranja u inostranstvu, a najveći prostor za vrbovanje žrtava predstavlja internet.

Ako osoba odluči da se javi na određeni oglas za posao, Urošević preporučuje da se “obavezno pretraži sajt APR kako bi se uvjerili da dati poslodavac ima uredno registrovan matični broj, PIB i broj fiksnog telefona na sajtu Agencije za privredne registre”.

Zaključan profil na društvenim mrežama

S obzirom na to da trgovci ljudima organizuju ljude koji će raditi za njih i stupati u kontakt sa devojčicama, neophodna je apsolutna obazrivost “jer su u pitanju izuzetni psiholozi skloni manipulaciji.”

– Neophodno je alarmirati širu javnost i posebno senzitivisati roditelje da izgrade povjerenje sa svojom djecom i dopru do njih kako bi djeca prihvatila nužne savjete koji ih mogu zaštititi od upadanja u lanac trgovine ljudima. Ključ je da se od najranijeg detinjstva stvara povjerenje između djeteta i roditelja, nikako prinudni razgovori ili zabrane. Podrazumijeva se ogranicen pristup kompjuteru i internetu – zaključila je ona.

Ono što je posebno važno i neophodno, jeste da profil svakog djeteta na društvenim mrežama bude zaključan, da njihovi „internet prijatelji“ budu isključivo osobe koje dete poznaje. Takođe, važno je i da se dijete ne taguje na fotografijama, ne smije da se “locira”, a ne treba ni detaljno da opisuje vlastita interesovanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije