Politika

"ĐUKANOVIĆ IGRA OPASNU IGRU" Francuski istoričar o LITIJAMA i izborima u Crnoj Gori

Zapad uporno ćuti pred jednom novom vrstom komunističkog tipa vladavine i pred kršenjeme osnovnih prava i sloboda.

"ĐUKANOVIĆ IGRA OPASNU IGRU" Francuski istoričar o LITIJAMA i izborima u Crnoj Gori
FOTO: OBJEKTIV STORY/FACEBOOK/SCREENSHOT

Ocijenio je ovo dr Aleksis Trud, francuski istoričar, profesor geopolitike na Univerzitetu u Versaju i jedan od najuglednijih evropskih stručnjaka za Balkan, povodom izbora u Crnoj Gori.

– Rezultati današnji izbora daće odgovore na više važnih pitanja. To je pitanje opstanka jednog režima, koji postoji već više od 30 godina na tlu Evrope i koji je uprkos sadašnjoj prozapadnoj orijentaciji u svojim korjenima stvoren na komunističkim principima. Zatim, to je pitanje koegzistencije više naroda i narodnosti, te pitanje srpskog identitet – ocijenio je Trud, u intervjuu koji je za Srpskainfo dao istoričaru iz Banjaluke, profesoru Danilu Kovaču.

– Na svjetlo će izaći će i nivo ekonomske vitalnosti Crne Gore, koja je posljednjih godina primila dosta investicija Zapada, ali u isto vrijeme okrenula leđa novim nosiocima moći u svijetu kao što su Rusija i Kina – podvukao je Trud.

FOTO: DANILO KOVAČ / USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: DANILO KOVAČ / USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

On je dodao da je poitička scena na Balkanu, a naročito u Crnoj Gori, “veoma je zanimljiva iz ugla zapadnog posmatrača”.

– S jedne strane postoji vlada kreirana devedesetih godina prošlog vijeka oko socialdemokratske ideje, koja simbolizuje globalističke tendencije. Njihovi lideri, zajedno sa Milom Đukanovićem, ubijeđeni su da će promovisanjem prozapadnih vrijednosti i multikulturalizma njihov sistem ne samo opstati, već se i na najbolji način uklopiti u Zapad. Sa druge strane, opozicija koja je dugo bila slaba zbog podjela tipičnih za Balkan, ovog puta je uspjela da se ujedini, što to je vrlo važno ne samo za današnje izbore, već će imati reperkusije i na dugoročnu situaciju u Crnoj Gori – ocijenio je Trud.

On je rekao da opozicija u Crnoj Gori u svom program ima očuvanje porodice i uvažavanje institucija poput vojske ili crkve, te se kao takvi uklapaju u ono što možemo zvati patriotski blok.

– Što je ovog puta još važnije, opozicija u Crnoj Gori je i na strani demokratije, jer se bore za slobodu kreatanja, otvorene medije, slobodu izražavanja, te rušenje najdugotrajnije vlade u Evropi – ocjenjuje Trud.

Govoreći o litijama u Crnoj Gori, on je rekao da su one “od velike su važnosti ne samo za Crnu Goru, već i za ceo svet”, te podseća da je francuski filozof Regis Debrai prorekao da će “21. vek biti religiozan.”

– Litije pokazuju u kojoj dubini je pravoslavnost temelj i srce crnogorskog identita. Na geopolitičkom planu te litije su živa demonstracija da su srpstvo i opstanak Crne Gore neraskidivo povezani – rekao je Trud.

Opasna igra Mila Đukanovića

– Milo Đukanović igra  vrlo opasnu igru misleći da će njegova vlast moći da opstane uz konfrontaciju sa srpskom komponentom, a uz neku vrstu koegzistencije sa muslimanskim manjinama, kao što su Albanci, Bošnjaci i Turci. Vidjeli smo da to može dovesti do vrlo nezgodne situacije, kao što je makedonski scenario. Milo Đukanovic još može da vlast organizuje na principu zavadi pa vladaj, samo zato što se Zapad ne bavi  dovoljno dešavanjima na Balkanu, a naročito ne onima u Crnoj Gori. Mediji na Zapadu generalno neće ni da se osvrnu, a kamoli da detaljnije pišu o tragičnim posledicama politike velikih sila na Balkanu devedesetih godina – kaže Trud.

On ocjenjuje da će današnji izbori poakazati da li je Crna Gora prava demokratija ili ne, dodajući da je “vrlo čudno” da OEBS ili Savjet Evrope nisu poslali posmatrače kao što to redovno rade u bilo kojoj zemlji Istočne Evrope.

– Međutim, uz masovne medije i ohrabrene šire društvene slojeve, ovog puta će biti teško vlastima u Crnoj Gori da upotrebe nedemokratske mjere, kao što su to učinili na prošlim izborima. Osim toga, Srbija vrlo ozbiljno prati izbore u Crnoj Gori, jer je DPS tokom poslednjih meseci više puta uvredio državljane Srbije, posežući za nedemokratkim merama poput zabrane slobode kretanja. Znaimljivo će bioti vidjeti I kako su glasali pripadnici nacionalnih manjina, na primjer  Bošnjaci. Mislim da su građani Crne Gore, kao i oni u svim ostalim zemljama Evrope, dosta napredovali u usvajanju demokratskih principa i da neće više podržati jednu stranku koja je decenijama na vlasti – rekao je Trud.

Nastavak “nevjerovatne tišine” Zapada

Govoreći o pasivnosti EU, na upozorenja opozicije da će njihovi državljani za novac i plaćene putne troškove učestvovati na glasanju u Crnoj Gori, Trud kaže da je to samo nastavak “nevjerovatne tišine” Zapada.

-Sve što se trenutno dešava u Crnoj Gori u vezi je sa pitanjima slobode i liberalizma. To se odnosi na urgrožavanje prava jedne manjine, limitaciju slobode kretanja, policijsku represiju i mešanje vlasti u unutrašnje poslove jedne vanpartijske i vandržavne institucije – Srpske pravoslavne crkve. To bi značilo da isti taj Zapad koji je tako oštro napadao komunističke režime, poput onoga u Sovjetskom savezu, danas ćuti pred jednom novom vrstom komunističkog tipa vladavine – rekao je Trud u intervjuu za Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu