Društvo

Doboj: Visoke cijene grijanja prijete FINANSIJSKOM KOLAPSU ŠKOLA

Tri dobojske osnovne škole obavijestile su Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske da im prijeti finansijski kolaps zbog nagomilavanja dugova usljed kontinuiranog povećanja cijene grijanja Gradske toplane.

Doboj: Visoke cijene grijanja prijete FINANSIJSKOM KOLAPSU ŠKOLA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U dopisu resornom ministarstvu, koje su uputile dobojske škole “Dositej Obradović”, “Sveti Sava” i “Vuk Stefanović Karadžić”, navodi se da je Skupština grada Doboja u aprilu prošle godine odborila Gradskoj toplani novi tarifni sistem isporuke toplotne energije koja je sa 3.38 KM po metru kvadratnom povećana na 5.38 KM.

Ministarstvo se obavještava da se, zbog veliki površine, mjesečni izdaci za grijanje objekata centralnih škola kreću od 8.500 KM do 19.000 KM, u okolnostima kada ukupna mjesečna sredstva doznačena školama od ministarstva iznose od 6.000 KM do 12.000 KM.

Škole su opterećene i troškovima nabavka ogreva područnim odjeljenjima, koja nisu u sistemu gradskog grijanja.

Osnovne škole “Sveti Sava” i “Vuk Stefanović Karadžić” nemaju ugrađene mjerače potrošnje toplotne energije koja se obračunava po metru kvadratnom, dok je kalorimetar ugrađen u školu “Dositej Obradović”.

Direktor Osnovne škole “Sveti Sava” Radmila Dakić rekla je Srni da od resornog ministarstva na mjesečnom nivou dobiju oko 11.500 KM, dok da za isti period troškovi grijanja centralnog objekta iznose oko 18.000 KM, a za četiri područna odjeljenja koja nisu u sistemu gradskog grijanja 12.000 KM.

Dodatni problem predstavljaju i kamate na dugovanja Toplani – izjavila je Dakićeva.

Direktor Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” Ljubiša Blagojević kaže da od Ministarstva imaju godišnje odobren budžet od oko 120.000 KM ili 10.000 KM mjesečno, dok mjesečni troškovi grijanja iznose oko 18.000 KM.

Zamjenik direktora Osnovne škole “Dositej Obradović” Selma Čabrić kaže da je u okviru projekta energetske efikasnosti ova škola ugradila kalorimetar, te da su, uprkos toplotnoj izolaciji objekta i svim mjerama racionalizacije, troškovi za grijanje mjesečno poskupjeli za oko 3.000 KM na pređašnju cijenu.

Ona navodi da je centralna škola za mart dobila račun od oko 5.200 KM, dok Ministarstvo dodjeljuje 6.000 KM, što se mora podijeliti i na područna odjeljenja.

Čabrićeva upozorava da poskupljenje opterećava rad škole i dovodi u pitanje organizovanje dosadašnje besplatne pripremne nastave, kao i nabavku matarijala za vannastavne i nastavne aktivnosti.

Rukovodioci ovih ustanova su, s ciljem rješavanja problema grijanja, razgovarali sa gradonačelnikom Doboja Borisom Jerinićem, koji je, kako navode, izrazio spremnost da učestvuje u pronalaženju najboljeg rješenja.

Ove tri dobojske škole od resornog ministarstva u dopisu traže da im pomogne u rješavanju problema “bilo da se odobre veća materijalna sredstva školama na mjesečnom nivou ili multilateralna kompenzacija kroz koju će se izmiriti nastala dugovanja, ili sastanak sa predstavnicima Gradske uprave”.

Skupština grada Doboja je na sjednici 30. aprila odobrila novo poskupljenje komunalnih usluga, a nova cijena grijanja za škole bez kalorimetra po metru kvadratnom iznosi 5.90 KM, a za one sa kalorimetrom 150 KM plus utrošeni iznos.

Direktor Gradske toplane Doboj Slađan Jović kaže da su nove cijene posljedica povećanja cijene uglja, električne energije, naftnih tečnih derivata, kao i robe i usluga za tekuće i investiciono održavanje.

On ističe da su uprkos poskupljenju, cijene grijanja u Doboju mnogo povoljnije u odnosu na druge lokalne zajednice u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije