Politika

Sastanak Plenkovića i Tegeltije u Sarajevu "Izborni zakon da omogući izbor legitimnih predstavnika naroda u BiH"

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija rekao je da je BiH potrebno izborno zakonodavstvo koje će omogućiti da se svi narodi osjećaju "komotno i sigurno" i da su u prilici da biraju svoje legitimne predstavnike, a ne da im to neko drugi čini umjesto njih.

Sastanak Plenkovića i Tegeltije u Sarajevu "Izborni zakon da omogući izbor legitimnih predstavnika naroda u BiH"
FOTO: SRNA

U BiH ćete danas čuti poruke da se upravo tako osjećaju, a pogotovo jedan narod – rekao je Tegeltija novinarima.

Tegeltija je dodao da su mu, nakon završetka pregovora o Mostaru, predstavnici međunarodne zajednice rekli da su izmjene Izbornog zakona dogovorene, ali da se neće usvajati dok ne budu potvrđeni izbori u Mostaru.

– Očigledno je da je neko nekome nešto obećao kada su se završavali izbori u Mostaru, a danas se želi pobjeći od toga dogovora – naglasio je Tegeltija.

On je napomenuo da Savjet ministara ima svoje predstavnike u Interesornoj radnoj grupi koja radi na izmjeni izbornog zakonodavstva u BiH, ali da se to u BiH uglavnom izmjesti iz institucija i razgovori se odvijaju između lidera političkih partija.

– Mi kao Savjet ministara na to ne možemo ozbiljno uticati – ocijenio je Tegeltija.

Osvrćući se na izjave Kristijana Šmita da se ne smije desiti “mostarizacija” narednih izbora, on je rekao da lično to doživljava kao poziv da se ništa ne dogovori.

– Ako imate situaciju u BiH u kojoj jedan narod kaže da se osjeća ugroženo kada je u pitanju izborni proces i da je to za njih neprihvatljivo, onda dobijete čovjeka koji se predstavlja kao visoki predstavnik i poziva da se na osnovu toga zakona sprovedu izbori. Mislim da to nisu dobre poruke, ništa dobro ne donose – rekao je Tegeltija.

On je rekao da vjeruje da će razgovori koji se vode sa liderima političkih partija i međunarodne zajednice dati rezultat, da će se doći do izbornog zakonodavstva koje će obezbijediti da se komotno osjećaju svi narodi u BiH i da će birati svoje predstavnike.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Osvrćući se na razgovore o Izbornom zakonu BiH, predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković je rekao da do dogovora treba doći između političkih stranaka u BiH i unutar institucija BiH, da svi narodi budu legitimno zastupljeni u institucijama BiH.

Plenković je istakao da bi Hrvatska željela da su odnosi sa BiH prohodni, intenzivni, sedmični ako treba, i da se čini sve za unapređenje odnosa dvije zemlje.

On je napomenuo da ga zanimaju razgovori i u parlamentu, gdje su ključni akteri stranaka, da sagleda kakvo je raspoloženje i da li se može nešto očekivati do kraja godine ili će se razgovori voditi i tokom naredne godine, jer su izbori planirani u oktobru 2022. godine.

– Htjeli bismo da taj dogovor stranaka rezultira pravičnim dogovorom koji će izbjeći anomalije kojih smo svjedoci proteklih nekoliko godina i to je ključna teza – rekao je Plenković.

Osvrćući se na Šmitove izjave da se ne smije desiti “mostarizacija” narednih izbora, Plenković je rekao da svi trebaju učiniti maksimalan napor da pomognu BiH da se dođe do dogovora i da BiH funkcioniše na demokratski i legitiman način.

– U Mostaru su održani izbori prije gotovo godinu dana i nakon pauze od 12 godina izabrani je gradonačelnik i novo gradsko vijeće, i sada to kvalitetno funkcioniše – rekao je Plenković i napomenuo da je Mostar jedan pozitivan primjer.

Plenković je dodao da je Mostar bio u razgovorima bošnjačkih i hrvatskih stranaka jedna od tačaka ka pronalaženju konačnog rješenja o Izbornom zakonu BiH. 

“Dobra ekonomska saradnja”

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je da je na sastanku sa predsjednikom Vlade Hrvatske Andrejem Plenkovićem danas u Sarajevu konstatovano da BiH i Hrvatska imaju dobre i ekonomske i političke odnose, koji se razvijaju iz godine u godinu, uprkos svim pokušajima da se odnosi dvije zemlje predstave na drugi način.

Tegeltija je na konferenciji za novinare nakon sastanka delegacija Savjeta ministara i Vlade Hrvatske izjavio da je razgovarano o bilateralnim odnosima, zajedničkim uspjesima, ali i otvorenim i nekim regionalnim pitanjima.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Konstatovali smo da su naši ekonomski odnosi na jako visokom nivou, da Hrvatska spada u tri naša najznačajnija spoljnotrgovinska partnera – rekao je Tegeltija i naveo da ukupan odnos spoljnotrogovinska razmjene BiH sa Hrvatskom iznosi više od 10 odsto.

Predsjedavajući Savjeta ministara naveo je da je veliki pad u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH i Hrvatske u 2020. godini već nadoknađen u 10 mjeseci ove godine.

– Očekujemo da će do kraja godine, a evo već smo pri kraju, naša spoljnotrgovinska razmjena premašiti dvije milijarde evra – istakao je Tegeltija.

On je dodao da postoji veliki prostor za saradnju BiH i Hrvatske i zajednički nastup na trećim tržištima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije