Kultura

Dodijeljene „Kočićeva nagrada“ i „Zmijanjče“: Nenad Grujičić na TRAGU NAJBOLJIH u srpskoj književnosti

Ovogodišnja Kočićeva nagrada za književnost dodijeljena je uglednom piscu Nenadu Grujičiću za njegovo ukupno književno djelo.

Dodijeljene „Kočićeva nagrada“ i „Zmijanjče“: Nenad Grujičić na TRAGU NAJBOLJIH u srpskoj književnosti
FOTO: M. ILIĆ/RAS SRBIJA

O nagradi je odlučio stručni žiri 55. Kočićevog zbora u sastavu Ranko Risojević, predsednik, Berislav Blagojević, član i Zlatko Jurić, član.

Pjesničko djelo Nenada Grujičića obimno je, raznovrsno i na visokom estetskom nivou. O tome djelu pisali su naši istaknuti književni kritičari, naglašavajući životnost gotovo svake Grujičićeve zbirke pesama, u kojima se ukrštaju jezički nanosi djetinjstva i Krajine, sa srpskim govorima Vojvodine – rekao je Ranko Risojević.

Kako kaže, u temeljima jezičkog pamćenja Nenada Grujića su roditelji, njihov život, njihovi složeni odnosi, ali i njihova okolina, ono što se nataloži u mladoj duši koja će kasnije sve to pretvoriti u stihove.

-Slično je i sa prostorima Vojvodine, o kojima je napisao izuzetnu knjigu „Šajkaški soneti“. Grujičić izuzetno vješto koristi sve pjesničke forme, od slobodnog stiha do strogog soneta, koje je u više navrata spleo u vijence kakvih je malo u srpskoj poeziji. Taj osećaj za jezik povezuje dva prostora, krajiški, Kočićevski, i vojvođanski, Branka Radičevića, kome je Grujičić posvetio više svojih dragocjenih radova. U teškim vremenima srpskog egzodusa iz Krajine, Grujičić je napisao nekoliko pjesama potresne, kočićevske snage – objasnio je Risojević.

Nenad Grujičić za svoje stvaralaštvo dobio je do sada vrijedne nagrade, među kojima će, svakako, i ova nova, Kočićeva skretati pažnju na njegovo ukupno stvaralaštvo kojim je obogatio našu književnost.

-Književno djelo Nenada Grujičića je u svakom pogledu na tragu onoga najboljeg u srpskoj književnosti, od Petra Kočića do danas – dodaje on.

Nedavno je nagrađeno i najbolje književno djelo učenika osnovnih škola, nagradom „Zmijanjče“.

Žiri u sastavu Jelena Glišić, član, Boro Kapetanović, član i Ranko Pavlović, predsjednik, svi književnici, pažljivo je iščitao sve prispjele radove i sačinio izbor od deset najuspjelijih.

– Iako je prošla školska godina završena onlajn nastavom, što znači da đaci nisu bili u školama, zahvaljujući angažovanju Republičkog pedagoškog zavoda, uprava osnovnih škola i nastavnika, na raspisani konkurs za nagradu „Zmijanjče“ stiglo je blizu sto učeničkih radova iz svih krajeva Republike Srpske. Vrlo pismeni, nadahnuti prozni sastavi i pjesme na temu „Istina, ljubav, otadžbina“ pokazuju da osnovci vrlo trezveno razmišljaju o istini i da s ljubavlju govore o otadžbini – rekao je Ranko Pavlović.

Iako je svaki od izabranih zaslužio da bude nagrađen, žiri je nakon pažljivog razmatranja, jednoglasno donio odluku da nagrada „Zmijanjče“ pripadne Jani Brkić, učenici šestog razreda Osnovne škole „Georgi Stojkov Rakovski“ u Banjaluci, za pjesmu „Zmijanjski vez“.

-Na primjeru narodnog kulturnog dobra iz Kočićevog zavičaja i ambijenta u kome su nastala sva njegova djela, zmijanjskog veza, uvrštenog na UNESKO-vu reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa, na istinski pjesnički način mlada pjesnikinja iskazuje ljubav prema otadžbini. Pjesmu karakterišu prave književne vrijednosti. Ritam, metrika, neistrošena rima, lirski intonirana priča. To su samo neke karakteristike koje ovaj literarni rad izdvajaju od ostalih – rekao je Pavlović.

 

O Nenadu Grujičiću

Književnik Nenad Grujičić, rođen 1954. godine u Pančevu, ali je posle više porodičnih seoba odrastao u Bosanskoj Krajini, u Gomjenici pokraj Prijedora, gdej završava gimnaziju, da bi se ponovo vratio u Vojvodinu, gdje ostaje poslije Filozofskog fakulteta da živi i radi sve do danas. Od svoje prve knjige, “Maternji jezik”, objavljene 1978. godine,  do danas, objavio je više knjiga poezije, ogleda, eseja, kritika i polemika, zatim knjiga proze, jedan roman, dvije drame i veoma zapažene antologije srpske poezije, te izuzetno značajnu antologiju srpskog narodnog krajiškog blaga Ojkača, „Pjevaj, ori, prozore otvori“ sa pratećim studioznim predgovorom. Upravo o ovom svom poslu značajnom za našu ukupnu kulturu, Nenad Grujičić je snimio nekoliko dokumentarnih televizijskih emisija. Značajan je i njegov rad kao direktora „Brankovog kola“, gdje godinama afirmiše mlade pjesnike.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije