Društvo

DOKTOR KON UPOZORAVA "Poštovati mjere, u ovom slučaju virus može PONOVO IZAZVATI EPIDEMIJU"

Da li će Srbija uvesti rigoroznije mjere pa i 24 časa karantina zavisi dosta od podataka koje ćemo danas dobiti o novom broju obolelih i umrlih od korona virusa, kazao je za TV Prva epidemiolog Predrag Kon, načelnik Jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje i član Vladinog Kriznog štaba za borbu protiv COVID-19.

DOKTOR KON UPOZORAVA "Poštovati mjere, u ovom slučaju virus može PONOVO IZAZVATI EPIDEMIJU"
FOTO: M. ĐOKOVIĆ/RAS SRBIJA

On je rekao i da ako se policijski čas od 24 sata prijevremeno donese, epidemija može kasnije da se vrati, ali bi bila mnogo blaža i ističe da je u toku srpski scenario, kojeg se Srbija neće stidjeti.

Struka je dala još na početku svoje preporuke, a to su  smanjenje kontakata, prvo je bilo uvođenje vanrednih mjera, pa ograničenje kretanja pa promena vremena policijskog časa. Mi smo došli do pred sam kraj, izgurali smo 4 nedjelje. Odluka da li će se uvesti nešto rigorozonije zavisi od neoposredne situacije. Došli smo na maksimum, do obilježnih 160 oboljelih. Imamo skok. Šta će novo biti preduzeto, zavisi dosta od podataka koje ćemo dobiti danas. Svakako da je u fazi razmišljanja 24 sata karantin – kazao je dr Kon.

Zašto se razmišlja o karantinu 24 sata

– Pokušao sam da objasnim zašto se razmišlja o tome. Virus ako naglo počne da se prenosi i izađemo iz kontrole situacije onda je neminovno uvođenje 24 sata karantina. Virus živi u samom čovjeku. U tom čovjeku ili izazove tešku bolest ili smrt. Da bi nastavio da živi on mora da pređe na drugog čovjeka. Ako se u periodu inkubacije od dvije nedjelje onemogući bilo kakva situacija da dođe do prenošenja, virus umire. Poslije tog perioda od 14 dana, ostaju samo oni koji su na početku oboljeli i onda virus nema gdje da ide – objasnio je dr Kon i još jednom ponovio da odluka o takvoj mjeri neće biti odluka struke:

–  Struka je preporuku dala na početku. Normalno, ako se sprovedu prijevremeno, opet će se pojaviti virus i krenuće ispočetka, i ponovo će napraviti, doduše, daleko manju epidemiju, ali  napraviće. To je suština što je struka objasnila a donošenje odluke direktno zavisi od čitavog društva i onih koji su na vlasti.

Nismo mi superheroji, mjere su dale rezultat

Na pitanje da li broj zaraženih u Srbiji sporije raste nego u drugim zemljama, rekao je da granica nije zaštita, ali i da bi u Srbiji bio potpuno isti scenario kao u Italiji da nisu preduzete mjere.

– Imamo tu sreću da nismo prva zemlja koja je bila na udaru. Imali smo Italiju. Ako neko misli da ne bi bio italijanski scenario u Srbiji, on ne razumije. U Srbiji bi bio potpuno isti scenario da nisu preduzete mjere. Ako neko misli da smo samo zaštićeni granicom, jasno se vidi da nismo. Težina situacije se vidi kada dođe do kolapsa zdravstvenog sistema. Mi ćemo, svakako, imati srpski scenario i on je u toku. Zašto sam ovo rekao? Zato što kada pričamo o brojevima moramo da budemo jasni da su naši brojevi manji ne zato što smo mi superheroji, veće je direktna posljedica svega što je preduzeto – kazao je on.

On je objasnio da su za struku blagi simptomi kada pacijenti nemaju otežano disanje, kada nije ugrožena razmjena gasova:

– To sve mi tretiramo kao blago a može da ima 39 temperaturu. Temperatura je samo jedna karakteristika. Sve što je ispod 38 temperatura se smatra blago. Međutim, postoje hronični bolesnici pogotovo dijabetičari, kardiovaskularni, plućni, kod njih se svaka povišena temperatura daleko ozbiljnije shvata jer dolazi ubrzano do naglog pogoršanja.

Svima je poručio da će izaći iz ovoga.

– Izdržaćemo sve što se dešava. Imaćemo srpski scenario sa kojim nećemo imati razloga da se stidimo. I živjeli! Sve najbolje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije