Politika

Dokument Evropske komisije: Početak pregovora BiH i EU, u najboljem slučaju, tek 2023.

U nacrtu dokumenta Evropske komisije “Vjerodostojna perspektiva proširenja za zapadni Balkan”, koji bi trebalo da bude usvojen u februaru, navodi se da bi Bosna i Hercegovina naredne godine mogla dobiti status kandidata ako bude kooperativna.

Dokument Evropske komisije: Početak pregovora BiH i EU, u najboljem slučaju, tek 2023.
FOTO: SHUTTERSTOCK

Odnosno, ako do kraja decembra dostavi odgovore na oko 600 dodatnih pitanja iz Upitnika, ako ne bude namjernih političkih opstrukcija procesa integracije i ako Evropska komisija uspije završiti svoj dio posla na pripremi mišljenja (avis) o zahtjevu BiH za kandidatski status.

To je u autorskom tekstu za Al Džaziru Balkan napisao Zekerijah Smajić, višegodišnji dopisnik iz Brisela i ekspert je za evropske politike i proces proširenja Evropske unije.

Pozivajući se na pomenuti dokument, Smajić je navedo da bi, ako sve bude išlo po planu i željama institucija u Briselu, pregovori Evropska unija Bosna i Hercegovina o pristupanju mogli biti otvoreni za četiri godine, početkom 2023.

foto: Klix
foto: Klix

– U toj godini bi Crna Gora i Srbija trebale okončati svoje pregovore o članstvu i riješiti sva sporna granična pitanja s Hrvatskom. Nakon toga bi uslijedilo potpisivanje ugovora o pristupanju, čija bi verifikacija i konačno odobravanje u nacionalnim parlamentima ovih zemalja i Evropskom parlamentu morali biti okončani do početka 2025. godine. U toj godini bi ove dvije zemlje zapadnog Balkana mogle postati ravnopravne članice Evropske unije – naveo je Smajić.

Prema njegovim riječima, uobičajena godišnja analiza Evropske komisije o napretku u procesu integracije i posebna parlamentarna rezolucija o BiH maknuti su s dnevnog reda i posljednjeg ovogodišnjeg plenarnog zasjedanja Evropskog parlamenta, a i onog u januaru naredne godine. A možda i na duži rok.

Smajić podsjeća da je izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH Kristijan Dan Preda krajem prošle sedmice iznenadio kada je predložio da se izvještaj Evropske komisije za 2018. godinu i prijedlog rezolucije o BiH ne stavljaju na dnevni red parlamentarnih tijela „sve dok zakonodavna vlast u BiH uniju ne shvati ozbiljno, dok Parlamentarna skupština BiH ne uspostavi stalni odbor za međuparlamentarnu saradnju u provođenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i dok ne usvoji pravilnik u vezi s postupanjem ovog operativnog tijela“. Dan Preda je pojasnio da se na takvu odluku vlasti BiH čeka pune tri i po godine te da za takvu nemarnost više neće biti razumijevanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu